پست الکترونیک : info[@]vakil-moshaver.com

وصول مطالبات

در لغت فارسی طلب به وجه نقد یا مالی میگویند که به شخصی داده شده و مطالبه یعنی خواستن آن مال یا وجه نقد از شخص بدهکار . وصول مطالبات نیز به معنی درخواست مطالبات و تسویه حساب با طلبکار می باشد . عده ای گمان میکنند وصول مطالبات کار ساده ای بوده و شخص بدون داشتن اطلاعات حقوقی کافی می تواند مطالبات خود را وصول کند اما ممکن است در این راه با مشکلات زیادی مواجه شده و حتی گاها فرصت مطالبه را از دست دهد .

مطالبه وجه سفته

وصول مطالبه چک :

چک را هم با شکایت حقوقی و هم کیفری میتوان وصول کرد . دارنده ی چک برای شکایت حقوقی می تواند به بانک مراجعه کرده و گواهی عدم پرداخت را دریافت نماید و آن را تقدیم دادگاه کند و پس از پرداخت هزینه های دادرسی خسارت خود را از مسئولین چک درخواست نماید . مسئولین چک عبارتند از صادر کننده چک ، ظهرنویس و ضامن که هر یک در قبال پرداخت وجه چک مسئولند . دادگاه دارای صلاحیت برای وصول مطالبات چک از طریق شکایت حقوقی ، دادگاه عمومی حقوقی می باشد که بانک صادر کننده گواهی عدم پرداخت وجه چک در آن حوزه قرار دارد .

در مطالبه وجه چک از طریق شکایت کیفری شخص دارنده ی چک باید به دادگاه دارای صلاحیت مراجعه کرده و شکایت خود را علیه صادر کننده چک تنظیم نماید . در این نوع وصول مطالبات شخص دارنده چک تنها از صادر کننده ی چک می تواند شکایت کند . اگر صادر کننده چک بتواند ثابت کند که چک سفید امضا بوده یا در متن چک برای پرداخت وجه آن شرطی قید شده باشد ، اگر چک بابت تضمین باشد یا اگر ثابت شود چک بدون تاریخ صادر شده ، نمیتوان نسبت به آن شکایت کیفری نمود .

وصول مطالبه سفته :

سفته نوعی سند است که با آن می توان مبلغی را در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد آن صادر نمود . در سفته نام صادر کننده ، نام دریافت کننده ، تاریخ صدور سفته ، تارخ پرداخت وجه و مبلغ بطور کامل نوشته می شود . اگر سفته در موعد مقرر پرداخت نشود دارنده آن می تواند با نوشته ای که به آن واخواست میگویند در مدت 10 روز بعد از تاریخ سفته اعتراض کرده و در مدت زمان 1 سال نسبت به طرح دعوا اقدام نماید .

اقدامات لازم قبل از طح شکایت :

  • دعوت از بدهکار برای انجام مذاکره : قبل از طرح دعوی بهتر است از روش های دیگر برای دریافت مطالبات خود استفاده نمایید . همیشه طرح دعوی روش مناسبی نیست . عده ای از افراد بدهی های خود را جدی نمیگیرند تا زمانی که یک نماینده ی قانونی ( به عنوان مثال وکیل ) آن را پیگیری نماید . در برخی موارد وقتی وصول مطالبات از طریق وکیل پیگیری شود ، فرد بدهکار بصورت مسالمت آمیز دیون خود را پرداخت می نماید که در این روش در مصرف زمان صرفه جویی شده و مال باخته هزینه ای برای دادرسی پرداخت نمیکند .
  • ارسال اظهارنامه و اخطاریه : اگر فرد بدهکار با وکیل همکاری نکند و بدهی خود را همانند گذشته مهم نداند ، قبل از طرح دعوی اظهارنامه ای برای بدهکار ارسال می شود که در آن عواقب پرداخت نکردن دیون برای آن شرح داده شده است . نوشتن و تنظیم اظهارنامه امری است بسیار تخصصی که بهتر است توسط وکیل انجام شود زیرا اگر دعوی طرح شود ، این اظهارنامه کمک بسیاری به پیشرفت پرونده می کند .
  • طرح شکایت برای وصول مطالبات : در مواردی بدهکار در هیچ یک از روش های فوق حاضر به پرداخت دیون خود نمیشود . در این زمان وکیل وصول مطالبات می تواند علیه بدهکار اقدام به طرح شکایت حقوقی یا کیفری نماید که در این صورت می توان اموال بدهکار را توقیف و یا او را جلب نمود .

وکیل وصول مطالبات :

وکیل وصول مطالبات

هر یک از وکلای پایه یک دادگستری می توانند دعاوی مربوط به وصول مطالبات را مطرح نمایند . برخی از وکلا نیز به طور تخصصی روی پرونده های وصول مطالبات کار میکنند . موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم با داشتن کادری مجرب در زمینه وصول مطالبات از طریق حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات حقوقی به شما دوستان می باشد . برای اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید .