پست الکترونیک : info[@]vakil-moshaver.com

حقوق بین الملل

در این مطلب می خواهیم جایگاه وکیل بین المللی و مشاوره حقوق بین الملل در مناسبات حقوقی و قضایی بپردازیم . این موضوع در ذهن بسیاری از فعالان محیط بین المللی بخصوص کسانی که در حوزه تجارت بین الملل نقش دارند جولان می دهد و موضوعی است کاملا راهگشا و دلگرم کننده .

حقوق بین الملل :

در حقوق بین الملل قوانین ، معاهده نامه ها و کنوانسیون های بین المللی حاکم است که به دو بخش تقسیم می شود :

  1. حقوق بین المللی عمومی ( روابط بین دو کشور )
  2. حقوق بین المللی خصوصی ( روابط اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی در کشور های مختلف )

مهم ترین بخشی که در حقوق بین الملل وجود دارد موضوع تعارض قوانین می باشد که موجب بحث و اختلافات بین افراد دو کشور می شود .

حقوق بین الملل خصوصی

تعارض قوانین :

با توجه به اینکه قوانین هر کشوری طبق مسائلی مانند دین ، فرهنگ ، سوابق اجتماعی و … تصویب می شود ، اگر اختلافی در راستای این موارد در داخل کشور به وجود بیاید ، تعارض قوانین بوجود آمده است .با یک مثال ساده به مفهوم تعارض قوانین می پردازیم : فرض کنید زن و شوهری آمریکایی در نروژ صاحب فرزندی می شوند . سیستم اعطای تابعیت کشور نروژ خون می باشد یعنی یکی از والدین ، پدر یا مادر ، باید نروژی باشد تا به فرزند تابعیت نروژ اعطا شود . سیستم اعطای تابعیت آمریکا هم خاک است ، یعنی نوزاد باید در آمریکا متولد شود تا بتواند تابعیت آمریکا را داشته باشد . در این موقع تکلیف کودک متولد شده چیست ؟ حل چنین تعارض هایی در حیطه ی حقوق بین الملل خصوصی است که علم حقوق مهاجرت زیر مجموعه ی آن قرار دارد . با توجه به اینکه ایالات متحده آمریکا سیستم اعطای تابعیت از طریق خون را بطور فرعی پذیرفته ، کودک دارای تابعیت آمریکا می شود . 

وکیل بین المللی دارای صلاحیت در دادگاه های بین المللی :

بطور کلی تمام وکلای دادگستری که در کشور خود مورد تایید هستند ، میتوانند در دادگاه های بین المللی ( دیوان کیفری بین المللی یا دیوان بین المللی ) حضور داشته باشند . هر یک از طرفین دعوی می توانند برای طرح یا دفاع از دعوا وکیل خود را به دادگاه معرفی کرده و انجام این موارد را به دست وکیل امور بین الملل بسپارند .

وکیل بین الملل کیست ؟

اولین موضوع مورد بررسی ، معنی و مفهوم وکیل بین الملل است . وکیل بین الملل کیست ؟ اغلب مردم تصور می کنند وکیل بین المللی یک حقوقدان است که اجازه ی وکالت در چندین کشور دنیا را دارد یا به عبارتی فکر می کنند که وکیل بین المللی یک پروانه ی معتبر در تمام کشور های دنیا را دارد . اما این تصور که بسیار رایج است کاملا اشتباه می باشد زیرا عملا ممکن نیست که یک شخص بتواند شرایط کانون وکلای همه ی کشور ها را دارا بوده و پروانه ی وکالت در این کشور ها داشته باشد . از سوی دیگر ما نهادی بین المللی نداریم که بخواهد پروانه ی بین المللی صادر کند بنابراین فعالیت های تخصصی وکیل در هر کشور نیازمند داشتن پروانه ی وکالت همان کشور است .

حقوق بین الملل عمومی

وکلا می توانند تخصص های مختلفی داشته باشند مانند اینکه وکیلی موضوعات بین المللی را دنبال کند مانند امور تجاری بین المللی ، تنظیم قرارداد های بین المللی و … یعنی موضوعاتی که وکیل آنها را پیگیری می کند امور بین المللی است .

با توجه به توضیحات فوق می توان گفت که وکیل بین المللی یک حقوقدان متخصص می باشد که می تواند روش حل و فصل اختلاف های بین المللی را مدیریت کند و وظیفه ی آن تهیه و تنظیم متون حقوقی بین المللی است .

ارائه خدمات حقوقی بین المللی بسیار ضروری می باشد زیرا در حال حاضر تعداد زیادی از ایرانیان به دلایل مختلف مانند پناهندگی ، مهاجرت ، اقامت موقت و … در خارج از ایران زندگی می کنند و به دریافت خدمات حقوقی و پیگیری امور در مراجع قضایی و اداری نیازمندند .

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با وکیل بین المللی و کسب اطلاعات از نحوه ارائه خدمات حقوقی ، با موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم تماس بگیرید .