پست الکترونیک : info[@]vakil-moshaver.com

مهریه

مهریه چیست ؟

مهریه عندالمطالبه

مهریه به مالی گفته می شود که پس از عقد نکاح به زوج تعلق میگیرد یعنی هنگامی که عقد ازدواج صورت گیرد زوجه میتواند مهریه خود را از زوج دریافت نماید . این مال حق زوجه بوده و عندالمطالبه است به این معنی که هر زمانی که زن از همسرش درخواست مهریه کند مرد موظف است آن را پرداخت نماید . با توجه به اینکه بیشتر پرونده های دادگاه خانواده مربوط به طلاق زوجین و پرداخت مهریه می باشد قانونگذار شرایطی جدید برای پرداخت آن تعیین نموده است و آن را به نوع عندالمطالبه و عند الاستطاعه تقسیم نموده است .

مهریه عندالمطالبه :

مهریه عندالمطالبه به این معناست که زن هر زمان که تقاضای دریافت مهریه را نمود مرد موظف به پرداخت آن باشد مگر آنکه مرد بتواند عدم توانایی و استطاعت مالی خود را برای پرداخت مهریه به اثبات برساند و این امر بر عهده ی خود او می باشد . که در این صورت دادگاه با توجه به درآمد و هزینه های زوج ، مهریه را تقسیط می نماید . در این نوع مهریه اصل بر این است که مرد توانایی پرداخت را دارد .

مهریه عندالاستطاعه :

در مهریه عندالاستطاعه اصل بر این است که مرد توانایی پرداخت کامل مهر را بصورت یکجا نداشته باشد و پرداخت مهریه مشروط بر داشتن استطاعت مالی زوج است . در این هنگام اثبات اینکه مرد می تواند آن را پرداخت کند بر عهده ی زوجه می باشد .

مقدار مهریه :

مهریه عند الاستطاعه

تعداد سکه و میزان مهریه بستگی به توافق طرفین دارد به شرط آنکه عقلانی بوده و منفعت مالی داشته باشد . به عنوان مثال نمیتوان برای مهریه 1 کیلو بال مگس تعیین کرد زیرا عقلانی نیست و هیچ منفعت مالی برای زوجه ندارد . قانونگذار در تعیین میزان مهریه هیچ نقشی نداشته و زوجین میتوانند هر تعداد سکه که میخواهند به عنوان مهریه تعیین کنند . اگر در هنگام عقد توافقی درباره ی مهریه صورت نگرفته باشد دادگاه می تواند با توجه به موقعیت و شرایط زوجه مبلغی را به عنوان مهرالمثل تعیین نماید .

قانون جدید مهریه :

از سال 1391 قانونی جدید برای مهریه در نظر گرفته شده است . در این قانون قانونگذار مقدار 110 عدد سکه تمام بهار آزادی را عندالمطالبه در نظر گرفته و ما بقی را عندالاستطاعه . یعنی اگر زوجه 110 سکه را از زوج درخواست کند و او نتواند آن را پرداخت کند زوجه می تواند برای زوج حکم جلب بگیرد اما اگر سکه ی 111 را بخواهد دیگر نمی تواند حکم جلب بگیرد مگر اینکه مالی را به دادگاه معرفی کند که متعلق به زوج می باشد .

وکیل برای دریافت مهریه :

همانطور که گفتیم اکثر پرونده های مربوط به طلاق به دلیل مسئله ی مهریه مدت زمان زیادی در دادگاه ها جریان دارند به همین خاطر برای هدر نرفتن وقت و گرفتن نتیجه ی مطلوب پیشنهاد ما گرفتن وکیل برای دریافت مهریه می باشد . اما قبل از آن ما به شما پیشنهاد میدهیم از مشاوره حقوقی قبل از هر اقدامی استفاده نمایید تا در وقت و هزینه ی شما صرفه جویی شود . به همین منظور شما می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته و با وکیل پایه یک دادگستری که در خصوص پرونده های مربوط به طلاق و مهریه تخصص دارد صحبت کنید . موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم با داشتن کادری مجرب در زمینه دریافت مهریه آماده ی پاسخگویی به سوالات شما دوستان می باشد .

وکیل مهریه