پست الکترونیک : info[@]vakil-moshaver.com

دیه

تعریف دیه اعضا در قانون مجازات اسلامی

دریه اعضا در سال 1398 برابر 270 میلیون تومان در ماه های عادی و 360 میلیون تومتن در ماه های حرام اعلام شد . دیه زن در قانون مجازات اسلامی نصف دیه مرد تعیین شده است . برخی از فقها با استناد بر آیاتی از قرآن کریم که مر و زن را برابر و مساوی یکدیگر می داند در این مورد اشکال گرفته اند و می گویند این موضوع با عدل خداوند ناسازگاری دارد اما فقهای شیعه و کلی علمای اسلامی نصف بودن دیه زن نسبت به مرد را قبول دارند . در این بخش میخواهیم به مطالبی درباره ی دیه و ارش بپردازیم .

دیه زن

دیه چیست :

از نظر شرعی ، دیه به مقدار مالی گفته می شود که برای جنایت های عمدی یا غیر عمدی و یا مقدار آسیب و خسارتی که به اعضای بدن شخصی وارد می شود ، شخص جنایتکار باید آن مال را پرداخت کند و چون در حوادث عموما آسیب های وارد شده غیر عمد است ، نرخ دیه بر اساس قانون مجازات اسلامی محاسبه می گردد .

ارش چیست :

ارش عبارت است از میزان خسارت وارد شده به اعضای بدن که در قانون شرع تعیین نشده است . ارش طبق مواردی چون تظر کارشناس ، نرخ دیه ، کیفیت و نوع آسیب وارد شده بر فرد تعیین می شود .

تفاوت ارش و دیه :

با پرداخت دیه و ارش می توان خسارت های وارد شده بر بدن شخص را جبران کرد . در قانون نوع و میزان خسارت دیه مشخص می باشد ولی میزان خسارت ارش تعیین نشده است . مقدار خسارت در ارش با توجه به نظر کارشناس مشخص می گردد .

مواردی که موجب افزایش نرخ دیه می شود :

طبق فقه اسلامی ، اگر قتل در شرایط خاص اتفاق بیفتد ، باعث می شود مقدار دیه نسبت به نرخ اصلی آن افزایش پیدا کند که این مقدار افزوده شده برابر یک سوم دیه کامل است . یعنی قاتل در این مواقع باید یک دیه کامل به همراه یک سوم دیه کامل را بپردازد .

این شرایط خاص عبارتند از : هنگامی که قتل در حرم مکه اتفاق بیفتد – هنگامی که قتل در یکی از ماه های حرام اتفاق بیفتد ( ماه های حرام : محرم ، رجب ، ذی القعده و ذی الحجه )

جدول نرخ دیه

وکیل دیه ( وکیل برای مطالبه دیه )

شما برای دریافت مشاوره حقوقی درباره مطالبه دیه اعضا نیاز به دریافت وقت از وکیل مجرب در امور کیفری می باشید که برای این کار می توانید با شماره های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید و از موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم راهنمایی دریافت کنید .

هنگامی که از وکیل مربوطه وقت ملاقات گرفتید به دفتر او رجوع کرده و پرونده ی خود را همراه جزئیات برای او شرح می دهید و اگر مدارکی مبنی بر اثبات ادعای خود دارید به وکیل دیه تحویل دهید و وکالتنامه وکیل را امضا نمایید . از این پس وکیل شما تمام مراحل قانونی مطالبه ی دیه را پیگیری می کند . هم چنین شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه امور حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری ارتباط بر قرار نمایید .

مدارک لازم برای مطالبه دیه توسط وکیل :

  • شناسنامه و کارت ملی
  • گواهی پزشکی قانونی
  • ارائه مستندات و جزئیات پرونده
  • روند افزایش نرخ دیه طی 20 سال گذشته