پست الکترونیک : info[@]vakil-moshaver.com

حضانت

با توجه به آمار طلاق در ایران و اختلافاتی که بین زوجین پس از طلاق به وجود می آید ، یکی از مهم ترین موضوعات حضانت فرزندان است . والدین حقوق و وظایفی نسبت به فرزندان دارند که باید آن را حتی بعد از جدایی به درستی انجام دهند به طوری که عدم رعایت و بی توجهی نسبت به این وظایف می تواند منجر به اختلالات بسیار جدی در روابط خانوادگی شود .

حضانت فرزندان

شرایط حضانت فرزند بعد طلاق

حضانت به معنی مراقبت و نگهداری کودک از نظر روحی ، جسمی ، مادی و معنوی می باشد . وظیفه نگهداری و تربیت فرزندان تا 7 سالگی بر عهده ی مادر بوده و پس از آن این وظیفه در فرزند دختر تا سن 9 سالگی و پسر تا سن 15 سالگی بر عهده ی پدر می باشد . البته این موضوع مطلق نیست و دادگاه باید با توجه به مصلحت کودک برای سپردن آن به هر یک از والدین تصمیم بگیرد . زمانی که فرزندان به سن بلوغ برسند می توانند خودشان زندگی در کنار هریک از والدین را انتخاب کنند .

موارد سلب حضانت

  • اگر هر یک از والدین جنون داشته باشد حضانت از وی سلب می گردد .
  • اگر مادر ازدواج مجدد داشته باشد حضانت از وی ساقط می شود .
  • اعتیاد به هر یک از مواد مخدر به صورت افراطی
  • اجبار کودک به انجام شغل های ضد اخلاقی مانند فحشا ، فساد ، سرقت و …
  • ضرب و جرح کودکان

در صورتی که هر یک از این موارد بعد از حضانت بوجود آید ، والدین به پرداخت جریمه نقدی شده و مسئولیت کیفری خواهند داشت .

حق حضانت در صورت فوت یکی از والدین

حضانت پسر

در صورتی که هر یک از والدین فوت کند حضانت با دیگری می باشد . مثلا اگر پدر فوت کند حضانت فرزند با مادر است هرچند اگر پدربزرگ پدری در قید حیات باشد تنها ولایت فرزند را داراست و حق حضانت ندارد مگر آنکه به دادگاه ثابت کند که زندگی کردن فرزند با مادرش به صلاح او نبوده و مادر فاقد صلاحیت حضانت می باشد . در این صورت دادگاه فرزند را به پدربزرگش واگذار می نماید .

هزینه نگهداری از فرزند

در هر صورت هزینه ی زندگی فرزندان بر عهده ی پدر بوده و این امر حتی بعد از جدایی و زندگی کردن فرزند با مادر نیز ادامه دارد . اگر پدر نباشد و یا توان مالی نداشته باشد هزینه ی زندگی فرزند را ولی قهری باید پرداخت کند مگر آنکه والدین توافقی کرده باشند و هزینه را مادر تقبل کرده باشد .

ملاقات فرزند بعد از طلاق

والدین می توانند فرزند خود را طبق رای نظر دادگاه ملاقات کنند . در زمان طلاق اگر والدین برای دیدن فرزند توافق داشته باشند می توانند طبق آن عمل کنند اما اگر توافقی وجود نداشته باشد دادگاه تعیین میکند که فرزند هر چند وقت یک بار پدر یا مادر خود را ببیند . به عنوان مثال دادگاه معین میکند که کودک 2 روز در هفته را نزد شخصی باشد که حق حضانت ندارد . اگر ملاقات با هر یک از والدین که حق حضانت ندارند آسیب جدی به کودک وارد کند ، دادگاه می تواند مدت زمان ملاقات را محدود تر کند مثلا ماهی یا بار یا هر 6 ماه یک بار یا با حضور شخص ثالث ملاقات رخ دهد .

والدین تنها در صورت داشتن حکم دادگاه می توانند مانع ملاقات فرزند با شخصی که حضانت با او نیست شوند .

وکیل برای حضانت فرزندان

برای مشاوره رایگان در خصوص حضانت فرزند می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید . موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم آماده پاسخگویی به سوالات شما دوستان می باشد .

حضانت دختر