پست الکترونیک : info[@]vakil-moshaver.com

جعل

جعل چیست :

اگر در یک سند تغییری ایجاد شود که به ضرر دیگری باشد به آن جعل می گویند . اگر تغییر بدون نیرنگ و ریا باشد و به کسی آسیب نرساند جعل محسوب نمی شود . در جعل اصل همی که وجود دارد به اشتباه انداختن فرد مقابل می باشد یعنی شبیه بودن سند قلابی با اصلی مهم نیست و همین که فرد سند تقلبی را با واقعی اشتباه بگیرد و آن را بپذیرد کافی است . در قانون مجازات اسلامی و قوانین کیفری به هر عملی که باعث تغییر سند بشود یا امضای آن مخدوش گردد جعل گفته شده و برای مجازات در نظر گرفته شده است .

جاعل :

به کسی گفته می شود که با نیت نیرنگ و حقه سندی را به دروغ تنظیم کرده یا تغییراتی در سند اصلی بدهد که باعث ضرر به دیگری شود .

مصادیق جعل :

در گذشته ساختن شناسنامه یا کارت ملی را جعل می دانستند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی ، نوع ارتکاب به انواع جرم ها نیز تغییر کرده و دچار تحول و پیشرفت شده است . نکونه ی این جرم ها می توان به جرم جعل اشاره کرد . در این بخش به برخی از مصادیق جرم جعل اشاره خواهیم کرد .

جعل کارت پایان خدمت
  • به یک سند نوشته یا حرفی اضافه شود .
  • تغییر تاریخ سند . به عنوان مثال می توان تاریخ چک را تغییر داد و آن را 10 روز جلوتر دریافت کرد .
  • به هم چسباندن دو متن متفاوت به یکدیگر .
  • از بین بردن یک کلمه که اصطلاحا به آن تراشیدن می گویند .
  • تغییر کلمه مثلا کلمه ی کیک به کبک تبدیل شود که به آن اصطلاحا خراشیدن می گویند .
  • قلم بردن ، تغییر دادن کلمه ها مثلا عدد 6 به 8 .
  • از مهر و امضای افراد ساختن .
  • یک نوشته یا سند تنظیم شود .
  • از مهر شص دیگری بدون رضایت او استفاده کردن .

مجازات جعل :

برابر مجازات قانون اسلامی هر شخصی که مرتکب جرم جعل شود ، اگر اسناد دولتی را جعل کرده باشد از 1 سال تا 10 سال به حبس محکوم می شود . اگر مدارک تحصیلی را جعل کرده باشد به 1 تا 3 سال حبس و اگر مهر یا علامت و اسناد شرکت های غیر دولتی باشد به 3 ماه تا 2 سال حبس محکوم است . اگر مسئولان یا کارمندان دولت به جرم جعل محکوم شوند ، مجازاتشان از افراد عادی بیشتر است .

استفاده از سند معجول :

اگر شخصی از سند معجول برای مبادله کردن ، استعمال و به کار بردن استفاده کند ، مجازات آن با جاعل برابر خواهد بود .

جرم جعل رایانه ای :


اگر شخصی اطلاعات نادرستی را وارد رایانه کند یا در اطلاعات موجود تغییری ایجاد کند تا آن را با ارائه به مراجع قضایی ، اداری ، مالی و … خلاف واقعیت را به اثبات برساند و از آن سوء استفاده کند مرتکب جرم شده و جاعل شناخته می شود و مطابق قانون با او رفتار خواهد شد .

جعل شناسنامه


شکایت کیفری از جرم جعل توسط وکیل :


شما برای شکایت کیفری از جاعل نیاز به مشاوره حقوقی با وکیل متخصص در امور کیفری داشته و با ملاقات حضوری با وکیل می توانید اطلاعات پرونده را در اختیار او گذاشته و اگر مدرکی برای اثبات ادعای خود دارید به او ارائه دهید . از آن پس وکیل تمامی مراحل قانونی اثبات جرم جعل را پیگیری می کند . برای مشاوره حقوقی رایگان میتوانید با موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم تماس حاصل نمایید .