پست الکترونیک : info[@]vakil-moshaver.com

اخذ جواز تاسیس

جواز تاسیس چیست

اخذ جواز کسب

به مجوزی که از طرف سازمان ها به اشخاص حقیقی و حقوقی برای انجام یک فعالیت اقتصادی مشخص داده می شود ، جواز تاسیس یا جواز کسب می گویند . مثلا شخصی میخواهد یک کارخانه تولیدی در یکی از شهرک های صنعتی احداث کند . برای این کار ابتدا باید مجوز مرتبط با کالای تولیدی خود را دریافت کرده و پس از آن در قالب همان مجوز به تولید کالاهای درج شده در آن بپردازد . جواز کسب را هم اشخاص حقیقی می توانند دریافت کنند و هم افراد حقوقی  . مدت اعتبار جواز کسب یک سال می باشد و پس از پایان یافتن ، اشخاص می توانند آن را تمدید کنند و عدم اقدام برای تمدید باعث از بین رفتن جواز کسب می شود . جواز کسب همچنین قابل انتقال به غیر نیز می باشد .

مراجع صادر کننده جواز تاسیس

سازمان ها بر اساس نوع فعالیت شخص یا اشخاص سرمایه گذار مجوز مربوطه را صادر می نمایند . به همین دلیل اشخاص طالب مجوز تاسیس باید به سازمانی مراجعه کنند که مرتبط با نوع فعالیت آن ها باشد . به عنوان مثال برای اکثر فعالیت های صنعتی وزارت صنعت و معدن جواز را صادر می کند . وزارت جهاد کشاورزی درخصوص تولید صنایع غذایی و کشاورزی ، سازمان میراث فرهنگی در حوزه صنایع دستی و گردشگری ، وزارت کار در خصوص کار آفرینی حق صدور جواز تاسیس را دارند .

مزایای اخذ جواز تاسیس

هزینه جواز کسب
  • شرکت در نمایشگاه های تجاری داخلی و خارجی
  • قابلیت ثبت برند تجاری فارسی در اداره ثبت علائم تجاری
  • واگذاری زمین در شهرک های صنعتی به صورت 30 درصد نقدی و 70 درصد وام بدون بهره
  • اقساط این وام هر 3 ماه یک بار طی 36 ماه بدون سود و کارمزد بانکی است
  • امکان دریافت وام تسهیلات دولتی با سود دولتی و بازپرداخت بلند مدت

تفاوت بین جواز تاسیس حقیقی و حقوقی

فرق چندانی این دو با هم ندارند مگر اینکه برای صنعت مورد نظر نیاز به وام یک میلیون تومانی باشد ، که جواز تاسیس حقوقی قابل قبول تر نسبت به حقیقی است .

تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری

جواز کسب بعد از تاسیس یک واحد صنعتی صادر شده و نشانگر ظرفیت تولید یک محصول می باشد این در حالی است که پروانه بهره برداری ظرفیت تولید ایجاد شده برای یک محصول را در مکانی مشخص نشان داداه و قبل از تولید صادر می شود .

هزینه اخذ جواز تاسیس

هزینه جواز کسب با توجه به مرجع صادر کننده مجوز و همینطور مدت زمانی که برای صدور آن صرف شده است محاسبه می گردد به همین دلیل مقدار دقیقی نمی توان برای حق الزحمه مشخص نمود .

اصلاح جواز کسب

اگر شخصی بخواهد مواد تولیدی خود را تغییر دهد باید آن را به جواز اضافه یا کسر کند یا کل کاربری مطرح شده در جواز تاسیس را تغییر دهد . هنگامی که شخصی بخواهد تولیدی خود را به شخص دیگری واگذار کند ، باید جواز تاسیس را نیز به نام خریدار انتقال دهد . مالک جدید نیز می تواند پس از اتمام مراحل خرید ، جواز تاسیس را نسبت به موادی که میخواهد تولید کند تغییر دهد .

هخذ جواز تاسیس

شما دوستان می توانید با دریافت مشاوره رایگان جهت اخذ جواز کسب راهنمایی های لازم را در خصوص قوانین مربوطه به دست آورید . چنانچه در زمینه صدور جواز کسب نیاز به راهنمایی داشتید می توانید با متخصصین ما در موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم تماس بگیرید . همچنین برای اطلاع از سایر موارد حقوقی و ثبتی از قسمت های دیگر سایت دیدن فرمایید .