مشاور حقوقی در مورد دیه

دیه مقدار مال معینی است که در قبال جنایت های عمدی یا غیرعمدی مشخص شده است و فرد مورد نظر موظف به پرداخت آن می باشد.

دیه در لغت به معنای خون بها بوده و نوعی مجازات در قبال جنایات است. حکم پرداخت، طبق درخواست اولیای دم یا افرادی که آن را به ارث می برند است و میزان آن در قانون مشخص شده است. شکایت دیه نیازی به دادخواست ندارد و از طریق دادگاه کیفری و به کمک یک مشاور حقوقی صورت می گیرد.

هرکسی که عمدا یا سهوا به جان، مال، حیثیت، شهرت یا هرحق شخصی دیگر که از طرف قانون برای افراد ایجاد شده صدمه ای وارد کند و باعث ضرر معنوی یا مادی فرد شود مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود است.

صدمه های جسمی

در این بحث قصاص و دیه وجود دارد. قصاص یعنی مقابله به مثل در جرایمی که شخص عمدا آنها را مرتکب می شود مانند چشم در مقابل چشم، دست در مقابل دست و … اما دیه پرداخت خسارت مالی به فرد هست در قبال صدمه ای که به وی وارد شده است.

جرم هایی که دیه به آنها تعلق می گیرد

نوعی از جنایت های عمدی که قصاص در آنها جایز نمی باشد.

قتل یا نقص عضو که به صورت خطای محض انجام شود. مانند اینکه شخص نه قصد جنایت داشته و نه در صدد انجام آن بوده است اما فرد به قتل می رسد.

قتل یا نقص عضو که به طور خطای شبیه عمد اتفاق می افتد.

دیه

آیا دیه به ارث هم می رسد؟

وقتی فردی به قتل می رسد و اولیای دم تقاضای دیه می کنند، به همه افراد خانواده به جز بستگان مادری مقتول به شیوه بقیه اموال به ارث می رسد. همچنین اگر چند نفر در انجام قتل شریک باشند همه این افراد در پرداخت شریک هستند و به طور مساوی سهم خود را پرداخت می کنند.

چه کسی باید دیه را پرداخت کند؟

یکی از روش های پرداخت این است که خود فردی که مرتکب قتل یا نقص عضو شده دیه را پرداخت کند. اما اگر قتل یا نقص عضو در اثر یک خطا انجام گرفته باشد و این امر به قاضی ثابت شود اقوام مرد خانواده باید آن را پرداخت کنند.

روش دیگری نیز برای پرداخت وجود دارد و این است که اقوام مرد مجرم مسئول پرداخت شوند و این مساله زمانی اتفاق می افتد که خود فرد اعتراف کند که قتل سهوا صورت گرفته و اقوام مجرم آن را تایید کنند، در این صورت اقوام فرد مسئول پرداخت دیه هستند.

اگر مجرم اعتراف کند که قتل سهوا بوده اما اقوام وی اعلام کنند که قتل سهوا انجام نشده در این صورت خود فرد باید دیه را پرداخت کند و این مسئولیت از اقوام وی سلب می شود.

دیه چه زمانی غلیظ می شود؟

در اسلام برخی از مکان ها و زمان ها حرمت خاصی دارند و فرد حق ندارد در این مکان و زمان به فرد دیگری آسیب برساند در غیر اینصورت حکم آنها تشدید می شود.

در 4 ماه قمری مانند رجب، ذیقعده، ذیحجه و محرم مجازات تشدید می شود و به رقم دیه، یک سوم اضافه می شود.

مهلت پرداخت دیه

قتل عمد در عرض یک سال باید تسویه شود.

قتل شبه عمد در مدت دو سال باید پرداخت شود.

هنگام قتل از نوع سهوا پرداخت دیه به مدت سه سال انجام می شود.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *