چک و انواع آن :

با گسترش عملیات بانکی و جابه جایی مبالغ کلان پول ، استفاده از چک نیز رواج یافته و به یکی از مهم ترین وسایل جابه جایی پول تبدیل شد . چک به تعریف ساده سندی است که صاحب حساب با صدور آن هم می تواند خودش از حساب برداشت کند و هم چک را برای برداشت پول به شخص دیگری بدهد . ارائه دسته چک فقط از طریق بانک ها صورت می گیرد .

چک را به پنج دسته ی چک عادی ، چک تضمین شده، چک  مسافرتی ، چک سفید امضا و چک در وجه حامل تقسیم می کنند که به اختصار به توضیح هر کدام از آن ها می پردازیم .

چک عادی : اینگونه چک ها را صاحب حساب به نام طلابکار یا شخصی صادر می کند و شخص با مراجعه به بانک مورد نظر می تواند چک را به پول نقد تبدیل کند ولی اگر حساب خالی باشد و شخص دارنده چک متواری باشد، طلبکار با دشواری های زیادی برای به دست آوردن پول خود مواجه می شود . اعتبار این دسته از چک ها به اعتبار صاحب آن ها بستگی دارد بنابر این سعی کنید از افراد قابل اطمینان چک دریافت کنید .

چک تضمین شده : نوعی چک است که به عهده ی بانک و توسط بانک صادر می شود و بانک وصول وجه را تضمین می نماید . حتی اگر شخص دچار ورشکستگی یا فوت شود ، هیچ مشکلی بوجود نمی آید و طلبکار می تواند وجه خود را بدون دشواری دریافت کند . اگر از دریافت پول خود می خواهید مطمئن شوید حتما درخواست دریافت چک تضمین شده بدهید .

چک مسافرتی : از این نوع چک برای جلوگیری از حمل و نقل پول در مسافرت استفاده می شود . چک مسافرتی توسط بانک صادر شده هکچنین مبلغ چک روی آن درج شده و در هر یک از شعبه های آن بانک قابل دریافت خواهد بود .

چک سفید امضا : از چک سفید امضا معمولا برای ضمانت استفاده می شود و بسیار خطر ناک است . چک سفید امضا به چک هایی گفته می شود که فقط امضای صادر کننده ی چک روی آن باشد و تاریخ و مشخصات و مبلغی روی آن وجود نداشته باشد . توصیه می شود از این نوع چک حتی برای اقوام نزدیک هم استفاده نشود .

چک در وجه حامل : این نوع چک نیاز به امضا ندارد و دست به دست منتقل می شود . امکان گم شدن یا به سرقت رفتن چک در وجه حامل وجود دارد زیرا مالک این نوع چک همان شخصی است که چک در دست آن است . اگر چک در وجه حامل گم شده یا سرقت شود ، سارق می تواند به راحتی آن را وصول کند مگر اینکه صاحب اصلی چک سرقت چک را به بانک اعلام کرده و درخواست عدم پرداخت را به بانک بدهد .

مشاوره حقوقی چک :

خوانندگان عزیز می توانید برای طرح دعوی کیفری علیه صادر کننده چک از وکیل پایه یک دادگستری مشاوره بخواهید . موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم با در اختیار داشتن کادری مجرب و اموزش دیده آماده پاسخگویی به سوالات شما دوستان می باشد . همین حالا با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته و از مشاوره حقوقی رایگان با وکیل چک بهره مند شوید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *