کلیه وکلا (هم وکلای پایه یک و هم وکلای پایه دو) می توانند از حق اشخاص دفاع کرده و همچنین به آن ها در انجام اکثر امور مشاوره حقوقی بدهند اما با توجه به دوایر اختیارات ، وکیل پایه دو در برخی موارد نمی تواند در دادگاه از موکل خود دفاع کند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد .

تفاوت وکیل پایه یک و وکیل پایه دو :

 وکیل پایه یک دادگستری حق دفاع کردن از موکل خود در تمام محاکم اعم از کیفری ، حقوقی ، خانواده و … را دارد در صورتی که وکیل پایه دو فقط حق شرکت در محاکم حقوقی را دارد که بازخواسته بیشتر از 500 میلیون ریال نبوده و یا خواسته غیر مالی باشد ( در دعاوی مربوط به طلاق ، نکاح و… وکیل پایه دو نمی تواند از موکل خود دفاع کند ) در دعاوی کیفری نیز می توانند وکالت اشخاصی را به عهده بگیرند که مدت حبس آنها کمتر از 10 سال بوده ، حکم آنها شلاق یا جزای نقدی باشد .

چگونگی اخذ پروانه پایه یک دادگستری :

وکلا برای گرفتن پروانه ی وکالت باید در آزمون مربوطه شرکت کرده و پس از قبولی در آزمون موفق به دریافت پروانه ی وکالت پایه دو می شوند . در این هنگام آنها وکیل پایه دو هستند . وکلای پایه دو به مدت 2 سال باید در کنار یک وکیل ، کار کرده و از تجربیات او بهره بجویند همچنین می توانند تحت نظر وکیل سرپرست خود از حقوق موکل دفاع کنند ( در اصطلاح کارآموز باشند )

بعد از 2 سال کارآموزی و کسب تجارب لازم در دعاوی پس از تایید صلاحیت علمی و انجام گزینش های مربوطه شخص موفق به دریافت پروانه پایه یک از کانون وکلا می شود .

افرادی که در زندگی فردی و اجتماعی خود دچار مشکلات می شوند به دلیل نداشتن وقت کافی ، بار علمی لازم و عجله برای رسیدن به خواسته ها ، برای دفاع از خود در دادگاه ، به دنبال وکیل با تجربه و مناسب هستند. یکی از عوامل مهم در انتخاب وکیل ، توجه به داشتن پروانه وکالت پایه یک می باشد . اما اغلب اطلاعاتی درباره ی وکیل پایه یک و وکیل پایه دو ندارند به همین خاطر ممکن است برای دعاوی خود از وکیل پایه دو استفاده کنند و وکیل صلاحیت دفاع از آن ها را در دادگاه نداشته باشد . ( تجربه و دانش وکلا ربطی به پایه یک یا بودن آن ها ندارد . گاها ممکن است وکیل پایه یک دادگستری اطلاعات و تجربه ی وکیل پایه دو را نداشته باشد . اما چون حدود اختیارات وکیل پایه دو کمتر است و نمیتواند در برخی دعاوی در دادگاه از موکل خود دفاع کند بهتر است اول موضوع دعوی مشخص شود آنگاه با توجه به آن وکیل مناسب را می توان انتخاب کرد)

وکیل پایه یک دادگستری :

برای مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری به صورت رایگان می توانید از موسسات حقوقی راهنمایی بگیرید . اما توجه داشته باشید که از موسسات معتبر وکیل خود را انتخاب کنید زیرا افرادی سودجو وجود داشته که با معرفی خود به عنوان وکیل در پی سوء استفاده از مردم و کلاهبرداری می باشند .

موسسه حقوقی دادگستران افخم با همراهی وکلای پایه یک دادگستری آماده ی ارائه ی خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد . این مرکز بصورت 24 ساعته و آنلاین پاسخگوی شما دوستان می باشد . برای اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره حقوقی رایگان می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته و مشکلات خود را با وکیل پایه یک دادگستری مطرح نمایید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *