وکیل خانواده :

شغل وکالت در کشور ما گرایش خاصی ندارد و همه ی وکلا می توانند در همه ی زمینه ها اعم از دعاوی حقوقی ، کیفری ، خانواده ، ملکی و … فعالیت داشته باشند . اما با گذشت زمان عده ای از وکلا با توجه به علایق خود به سمت گرایشی خاص رفته و تا حد ممکن پرونده های مربوط به آن گرایش را قبول می نمایند . مثلا وکیلی با توجه به تجارب کسب شده در زمینه ی دعاوی ملکی سعی بر این دارد که تا جایی که در توان او است پرونده هایی را قبول کند که مربوط به ملک و املاک می باشد .

وکیل خانواده نیز بخاطر فعالیت هایی که در زمینه ی پرونده های خانوادگی مثل طلاق ، مهریه ، نفقه و … انجام داده و تجربه ها و مطالعاتی که در این زمینه داشته ، همچنین تسلطی که بر قوانین و مقررات حقوق خانواده پیدا کرده است تا حد امکان پرونده های مربوط به امور خانواده را پذیرفته و به احتمال خیلی زیاد می تواند در دادگاه خانواده پیروز شود . حال می خواهیم بطور مختصر به بررسی چند نمونه از دعاوی خانواده بپردازیم .

دعاوی مربوط به دادگاه خانواده : در ماده 4 قانون حمایت از خانواده مواردی که مربوط به دادگاه خانواده می شود و در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد ذکر شده است . به بررسی و توضیح برخی از آن ها به طور مختصر می پردازیم :

1 – طلاق :

در جوامع امروزی با توجه به مشکلات و ناسازگاری های بی شماری که در اکثر خانواده ها وجود دارد تعداد طلاق در دادگاه خانواده به سرعت رو به فزونی است تا جایی که آمار طلاق هر روز از روز قبل بیشتر می شود . زن و مرد می توانند به سه روش از یکدیگر جدا شوند :

 الف ) طلاق از سوی زوج :

اگر درخواست طلاق از سمت زوج باشد ، مرد باید با توجه به شرایطی که در قانون مدنی وجود دارد درخواست طلاق بدهد . این شرایط عبارت است از پرداخت تمامی حق و حقوق زن از جمله نفقه ، مهریه ، اجرت المثل و … . در طلاق از سمت مرد چون طلاق رجعی است شرط رجوع یا بازگشت مرد به زن در زمان عده وجود دارد و مرد می تواند در زمان عده بدون هیچگونه تشریفاتی به زن رجوع کند ( عده ی زن برای طلاق سه طهر یعنی سه بار پاک شدن از عادت زنانگی می باشد )

 ب) طلاق از سوی زوجه :

طبق قانون مدنی زن می تواند در هر زمانی حتی در زمانی که با همسر خود زندگی می کند مهریه خود را مطالبه کرده و نفقه را دریافت نماید در مقابل این موضوع طلاق هم برای مرد در نظر گرفته شده است اما اگر زن بتواند یکی از شروط دوازده گانه عقد نکاح را به اثبات برساند به راحتی می تواند از طریق دادگاه اقدام به طلاق نماید و

 ج ) طلاق توافقی :

هنگامی که زن و مرد به هر دلیلی با یکدیگر سازگاری نداشته باشند و عرصه ی زندگی بر آن ها تنگ شده باشد ، می توانند با توافق یکدیگر به دادگاه مراجعه کرده و درخواست طلاق توافقی را بدهند . در طلاق توافقی میزان نفقه و پرداخت مهریه ، حضانت فرزندان و… به توافق رسیده و در دادخواست طلاق ذکر می شود . در طلاق توافقی نیازی به فرستادن زوجه برای مشاوره و داوری نمی باشد .

2 – مهریه :

برای محرمیت بین مرد و زن باید صیغه ی عقد بطور دائم و یا موقت خوانده شود که در هر دو عقد مهریه یکی از واجبات و شروطی است که مرد و زن را به هم محرم می کند و در صورتیکه مهریه وجود نداشته باشد آن عقد باطل است . مهریه را می توان به دو صورت از مرد دریافت کرد :

الف ) مهریه عندالمطالبه :

همانطور که قبلا اشاره کردیم مهریه جزو حق و حقوق زن بوده و هرگاه زن آن را درخواست نماید مرد موظف به پرداخت آن می باشد . اگر مرد دارای شرایط مالی برای پرداخت مهریه باشد زن می تواند آن را درخواست کرده و مرد بصورت تمام و کمال آن را پرداخت نماید .

ب ) مهریه عندالاستطاعه :

اگر زن مهریه خود را درخواست نماید ، دادگاه خانواده با توجه به شرایط مالی مرد ، مهریه زن را تقسیط کرده و مرد با توجه به حکم دادگاه باید مهریه زوجه را پرداخت نماید . بطور کلی مهریه عندالاستطاعه منوط به توانایی مالی زوج می باشد .

3 – نفقه :

نفقه عبارت است از تمام هزینه های زندگی زن از جمله مسکن ، خوراک ، پوشاک و … که مرد موظف به تامین آن می باشد . مقدار نفقه به شئونات زن ، وضع مالی مرد ، عرف و … بستگی دارد . نفقه فقط در ازدواج دائم به زن تعلق می گیرد ولی اگر زن بخواهد نفقه در ازدواج موقت نیز به او تعلق بگیرد باید با مرد توافق کرده و این موضوع در عقد نامه ذکر شود . اگر مرد در دادگاه بتواند عدم تمکین زن را اثبات کند ، نفقه از وی ساقط می شود .

4 – اجرت المثل :

هنگامی که زن در خانه ی همسرش کاری را انجام بدهد که موظف به انجام آن نیست مستحق دریافت پاداش است که به آن اجرت المثل می گویند و هرگاه زوجه آن را درخواست نماید ، زوج موظف به پرداخت آن می باشد . این اجرت مربوط با توجه به حکم قانون و متناسب با اموری است که زن در خانه انجام می دهد و ربطی به استطاعت مالی مرد ندارد و در هر صورت باید پرداخت شود .

5 – تمکین :

تمکین در معنای کلی به اطاعت کردن همسر در برابر خواسته های همسرش می گویند اما در علم حقوق دارای دو معنا می باشد :

الف ) تمکین عام :

تمکین به معنای عام عبارت است از خوش رفتاری همسر با شوهر خود و اطاعت از خواسته ی مشروع و در قالب عرف او . اگر مردی از همسر خود خواسته ی نامشروع و خارج از عرف داشته باشد زن می تواند آن را نپذیرد و مکلف به انجام آن نیست .

ب ) تمکین خاص :

در عرف به رابطه ی خاص زوجیت تمکین گفته می شود . در مقابل تمکین نشوز نمود پیدا می کند و معنی آن نافرمانی مرد یا زن از همسر خود و عدم حسن معاشرت با وی می باشد .

6 – حضانت :

حضانت با امور مالی فرزند مرتبط نمی باشد و به معنی حفاظت ، نگهداری و تربیت فرزندان می باشد . در 2 صورت حضانت اتفاق می افتد :

الف ) حضانت در صورت جدایی زن و مرد :

اگر پدر یا مادر از هم جدا شوند ، حضانت فرزندان تا 7 سالگی با مادر و بعد از آن دختر تا 9 سالگی و پسر تا 15 سالگی با پدر می باشد . اما زوجین می توانند هنگام طلاق شرایط حضانت را مشخص کرده و تصمیم بگیرند حضانت فرزندان بر عهده ی چه کسی باشد .

ب) حضانت در صورت فوت یکی از والدین :

در صورت فوت هر یک از والدین حضانت فرزند با دیگری است . هنگامی که زوج فوت کند حضانت فرزند با مادر اوست ولی ولایت قهری او با جد پدری می باشد . در صورتی که مادر صلاحیت حضانت فرزند را نداشته باشد ، دادگاه می تواند با توجه به خواسته ی ولی قهری ، مادر را از حضانت فرزندش سلب نماید .

7 – فسخ نکاح :

حق فسخ یعنی بر هم زدن عقد نکاح بدون پیروی از قوانین و رعایت تشریفات . در ایران فسخ نکاح و طلاق برای عقد دائم در نظر گرفته شده . در عقد موقت باید مدت عقد نامه به اتمام برسد یا اینکه خود زوجین اقدام به منحل کردن صیغه عقد داشته باشند . هروقت زن و مرد هنگام خوانده شدن عقد شرایط و ویژگی های خاصی داشته باشند و بعد از عقد خلاف آن ثابت شود ، حق فسخ نکاح وجود دارد یا جنون هریک از زوجین نیز می تواند به طرف مقابل اختیار فسخ را بدهد و….. حق فسخ در همه ی موارد فوری است .

8 – اجازه ازدواج :

در کشور ما دختر ها برای ازدواج در هر سنی که باشند نیاز به اجازه پدر دارند و بدون اجازه او نمی توانند خود سرانه برای ازدواج خود تصمیم بگیرند اما پسر ها در هر سنی می توانند بدون گرفتن اجازه ازدواج از پدر به راحتی با فرد مورد علاقه خود ازدواج کنند . دختر ها در هر سنی که باشند اگر مجرد و باکره باشند باید برای ازدواج از پدر و در صورت فقدان پدر از جد پدری خود اجازه داشته باشند وگرنه عاقد صیغه ی عقد را جاری نمی کند و حتی اگر بخواند آن عقد از نظر شرعی باطل است . اگر دختری قصد ازدواج با شخصی داشت و پدر او بدون داشتن دلیل قانع کننده ای مانع ازدواج او شود ، دختر می تواند با مراجعه به دادگاه و معرفی کامل مرد مورد نظر خود اجازه ی ازدواج را ازقاضی بگیرد .

9 – ازدواج مجدد :

مرد ها نمی توانند در صورتی که همسر اول دارند تجدید فراش کنند مگر در شرایطی که دادگاه به آن ها اجازه ازدواج مجدد را بدهد . برای اینکه اجازه ی دادگاه برای ازدواج مجدد مرد صادر شود ، مرد باید از همسر اول خود اجازه ی ازدواج مجدد را داشته باشد یا اینکه در دادگاه ثابت کند که همسرش از ایفای وظایف زناشویی خودداری می کند ، آنگاه دادگاه با توجه به مدارک موجود اجازه ازدواج مجدد را برای مرد صادر می نماید . اگر مرد توانایی مالی نداشته باشد و همسر اولش راضی به تمکین شود ، دادگاه به او اجازه ی ازدواج نمیدهد و اگر شوهر بدون رضایت همسر اول ، با شخصی عقد کند چون دفاتر ثبت ازدواج نمیتوانند آن عقد را ثبت کنند ، مرد مجرم شناخته شده و به مدت یکسال به حبس محکوم خواهد شد .

10 – ازدواج موقت :

در ازدواج موقت زن و مرد برای مدت مشخصی به عقد هم در می آیند و با پایان یافتن آن مدت ، دیگر آن ها به هم محرم نیستند . خواندن صیغه برای ازدواج موقت دارای شرایطی است که در صورت نبودن آن شرایط عقد باطل است . 2 شرط اصلی که در عقد موقت باید رعایت شود وجود مدت معلوم و مهریه مشخص برای جاری شدن صیغه محرمیت بین زوجین می باشد . این عقد را هم عاقد می تواند جاری کند هم زن و هم مرد به شرط آنکه عاقل ، بالغ و قاصد باشد . اگر زن و مرد بخواهند عقد دائم کنند باید مدت زمان معین شده برای عقد موقت گذشته باشد و یا زن بگوید باقی مدت را به شوهرش می بخشد .

11 – بطلان نکاح :

عقد باطل به عقدی می گویند که از شرایط درست برای عقد را نداشته باشد و مانند آن است که هیچ عقدی صورت نگرفته باشد . مواردی وجود دارد که باعث بطلان نکاح می شود این موارد عبارت است از : ازدواج با همجنس ، ازدواج با محارم ، لعان ( یعنی مرد به همسرش نسبت زنا بدهد و فرزندی که او به دنیا آورده را از خود نداند ) ، ازدواج صوری ، عقد زن مسلمان با مرد غیر مسلمان ، ازدواج دائم پنجم مرد ، مطلقه بودن به سه طلاق و نه طلاق ، داشتن شوهر و یا رعایت نکردن مدت عده .

12 – نسب :

به رابطه ی خونی پدر و مادر به فرزندان نسب می گویند که یکی از مهم ترین بحث ها در امور خانواده می باشد . دعاوی قابل طرح برای نسب در دادگاه خانواده مربوط به نفی نسب یا اثبات نسب می باشد که به هر کدام از آن ها بطور خلاصه می پردازیم .

نفی نسب : دعوی نفی نسب هنگامی اتفاق می افتد که پدر ، فرزندی که از همسرش متولد شده باشد را حاصل زنا دانسته و او را به فرزندی خود قبول نداشته باشد . این دعوی تنها توسط پدر می تواند مطرح شود زیرا مادر به دلیل شرایط بارداری و زایمان نمیتواند منکر رابطه نسبی خود با فرزندش شود .

اثبات نسب : اثبات نسب برای مادر بسیار راحت تر است زیرا همانطور که گفته شد چون مادر شرایط بارداری و زایمان را دارد می تواند به راحتی نسبت خود با فرزندش را مشخص کند اما اثبات نسب برای مردان به دلیل اینکه آزادی لازم برای عقد موقت را داند بسیار دشوار است .

13 – اهدای جنین :

اهدای جنین به معنی لقاح مصنوعی سلول های نر و ماده یک زوج سالم با استفاده از دستگاه ها و وسایل مصنوعی بدون اینکه نزدیکی صورت بگیرد و واگذاری آن به یک زوج نابارور . طبق قانون نحوه اهدای جنین تمامی مراکزی که مجوز درمان ناباروری را دارند می توانند با رعایت کردن مسائل شرعی و گرفتن رضایتنامه از زوج سالم عمل لقاح را با سلول های آن ها انجام داده و آن را به رحم زنانی که ازدواج کرده اند اما باردار نشده اند منتقل کنند . کسانی که قصد گرفتن جنین را دارند ، طبق قانون باد دادخواستی تحت عنوان تقاضای دریافت جنین را تنظیم کرده و آن را به دادگاه تسلیم کنند . آنگاه دادگاه با توجه به یک سری شرایط مجوز دریافت جنین را صادر می کند .

14 – رفع حجر :

برای اینکه شخصی بتواند در اداره اموال خود دخل و تصرف داشته باشد از نظر قانونگذار باید دارای عقل ، بلوغ و رشد باشد . کسانی که هر یک از این موارد را نداشته باشند محجور نامیده می شوند . کسی که می خواهد رفع حجر خود را ثابت کند باید به دادگاهی که حکم حجر او را صادر کرده مراجعه کند و ادعای رشد یا ادعای خروج از حالت حجر را مطرح نماید . دادگاه با توجه به این ادعا ، فرد را به پزشک قانونی ارجاع داده و پس از تاییدیه پزشکی که نشان دهنده سلامت عقلانی خواهان باشد ، دادگاه حکم رفع حجر را صادر می نماید .

15 – تغییر جنسیت :

اگر باطن شخصی با ظاهر او تطابق نداشته باشد یعنی از درون احساس کند که دختر است اما ظاهر و اندام پسرانه داشته باشد می تواند با تکیه بر قوانین تغییر جنسیتی ایران به دادگاه مراجعه کرده و طی انجام اقدامات لازم درخواست عمل جراحی و تغییر جنسیت را بدهند . دادگاه پس از انجام بررسی های لازم در صورتی که فرد بصورت جدی با نتواند با ظاهر خود زندگی کند ، دستور تغییر جنسیت را صادر می کند .

16 – وصیت :

تمامی اشخاص در طول زندگی خود می توانند هر عملی که می خواهند روی مال و اموال خود انجام دهند اما پس از مرگ آن ها باید بدانیم که تکلیف مال و اموال چه می شود . برای اینکه فرد بتواند پس از مرگش تمام مال و اموال منقول و غیر منقول خود را سامان بدهد عملی با نام وصیت تبیین شده است . وصیتنامه به 3 دسته ی سری ، رسمی و خودنوشت دسته یندی می شود .

وکیل دعاوی خانواده :

اگر درخصوص دعاوی خانواده نیاز به مشورت و مشاوره حقوقی یا یک وکیل مجرب و حرفه ای برای پیشگیری از مشکلات حقوقی هستید ، می توانید با موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم تماس گرفته و با بهترین وکیل تهران مشورت نمایید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *