جرایم سایبری :

در چند دهه اخیر با رشد روز افزون فناوری و تکنولوژی ، افق های تازه ای برای برقراری ارتباط و اطلاع رسانی پیدا شد . به گونه ای که راه های سنتی و قدیمی دیگه پاسخگو نبوده و نیاز به شیوه های ارتباطی نوین به شدت احساس می شود . امروزه با توسعه نرم افزار های موجود برای تلفن همراه و قابلیت های کیفی و کمی فضای مجازی تحول عظیمی در امر اطلاع رسانی و بازیابی اطلاعات بوجود آمده است . اما مهم ترین بحث استفاده از این ابزارات و امکانات نحوه ی صحیح استفاده از آن ها و فرهنگ سازی در مسیر استفاده بهینه از تکنولوژی روز و ابزار ارطباتی جذاب مجازی می باشد . در حال حاضر تمایل بیش از حد به استفاده از اینترنت و کامپیوتر ، شرایط مساعدی را برای پدیدار شدن جرایم سایبری بوجود آورده اما از آن جا که جرایم اینترنتی مانند سایر جرایم ملموس نیست ، مراجع قضایی و انتظامی برای برخورد و رویارویی با آن ها با مشکلات و چالش های جدیدی مواجه هستند . به دلیل اینکه جرایم سایبری پیچیدگی های مخصوص به خود را دارد ، برای بررسی این نوع جرایم از مامورانی استفاده می شود که آموزش های لازم در زمینه کامپیوتر و اینترنت را دیده باشند .

ویژگی های جرایم سایبری :

جرایم سایبری ویژگی هایی دارد که باعث تمایز آن از جرایم سنتی می شود . هرساله بزهکاران سایبری باعث بوجود آمدن زیان و خسارات زیادی به امنیت ملی ، فرهنگی ، اقتصادی و … کشور ها  می شوند . یکی از ویژگی های این نوع جرایم سرعت بالای ارتکاب به جرم است که در جرایم سنتی به دلیل دارا بودن بعد زمان و مکان این جرایم به کندی پیش می رود در حالی که جرایم مجازی چون بعد زمان و مکان چندان مشخصی ندارد در هزینه های زمانی بسیار صرفه جویی می شود .

جرایم سایبری بسیار کم هزینه است . برای ارتکاب به جرم سایبری کافی است یک رایانه ، تلفن همراه یا یک خط اینترنت در دسترس باشد آنگاه با به دست آوردن اطلاعات کاربران می توان حساب آن ها را تخلیه نمود .

ناشناخته بودن مرتکبان به جرایم سایبری دیگر ویژگی این جرایم است زیرا مشخص نمی شود چه شخصی در کدام نقطه جهان در حال ارتکاب جرم و تحمیل خسارت به شما است .

ویژگی دیگر جرایم سایبری ، حجم بالای آن می باشد به عنوان مثال ممکن است با سرقت رمز عبور مشتریان بانک در عرض کمتر از چند ثانیه حساب هزاران نفر تخلیه شود در حالی که در جرایم سنتی امکان آسیب رساندن به یک یا چند نفر وجود دارد .

فضای سایبری محلی برای وقوع جنایات بین المللی است . مهم ترین ویژگی جرایم سایبری فراملی بودن ان است بطوریکه ممکن است بزهکاران و قربانیان مربوط به کشور های مختلف باشند . این ویژگی جرایم سایبری ، باعث تشکیل باند های مختلف بزهکاری در سراسر جهان شده است .

مهم ترین جرایم سایبری :

1-ارسال مطلب ، تصاویر و فیلم مستهجن

2-استفاده از فضای متعلق به دیگران و هتک حرمت

3-نقص حق مالکیت

4-ورود به حریم خصوصی افراد

5-انتشار اخبار کذب

6-تبلیغ تروریسم

7-هک و ویروسی کردن سایت ها

مراحل تنظیم شکایت جرایم سایبری :

هنگامی که فردی به هر روشی از طریق اینترنت و فضای مجازی مورد سوء استفاده افراد سودجو قرار می گسرد ، باید به مجتمع قضایی مبارزه با جرایم رایانه ای و اینترنتی مراجعه کرده و شکایت خود را تنظیم نماید . ابتدا باید شخص یک شکواییه در سایت قوه قضاییه ثبت کرده و به بخش ارائه شکواییه مراجعه کند . هنگامی که شاکی اطلاعات خود و متشکی عنه را وارد کرد ، دکمه ارسال را زده و از صفحه پرینت میگیرید . شکواییه تهیه شده را به مجتمع قضایی مبارزه با جرایم رایانه ای و اینترنتی برده و با مراجعه با اتاق عریضه نویسی اطلاعات لازم جهت تهیه تمبر را دریافت می کند .

وکیل جرایم سایبری :

برای شکایت از افراد متخلف در فضای مجازی شما به یک راهنما نیاز دارید تا مشاوره حقوقی لازم جهت شکایت از مجرم را با شما در میان بگذارد . در این مواقع شما باید از وکیل پایه یک دادگستری که اطلاعات لازم در زمینه ی فضای سایبری و مجازی را دارد کمک بخواهید . موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم با معرفی وکیل جرایم سایبری مجرب در صدد حمایت از شما عزیزان می باشد . برای اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی رایگان با وکیل جرایم سایبری می توانید با موسسه حقوقی ما تماس بگیرید .

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *