تعریف طلاق توافقی :

امروزه با توجه به شرایط جامعه و متفاوت بودن زندگی حال با گذشته (نه چندان دور) اتفاق های عجیبی در حال وقوع می باشد . یکی از این اتفاق ها گسترش انواع طلاق است !

در گذشته هنگامی که زن و شوهر با هم تفاهم نداشتند و نمی توانستند با هم زندگی کنند تا زمانی که عرصه بر آن ها تنگ نشده بود به طلاق فکر نمی کردند یا اگر در پروسه طلاق قرار میگرفتند آنقدر درگیر مسائل حقوقی و سختگیری های دادگاه بودند که از کار خود پشیمان می شدند . اما امروزه با بوجود آمدن طلاق توافقی بنیان خیلی از خانواده ها از هم گسسته شده است . حال هنگامی که زن و شوهر قادر به ادامه زندگی با هم نیستند ، با یکدیگر در تمامی مسائل مربوط به زندگی مشترگ اعم از حضانت فرزند ، مهریه ، نفقه و … به توافق رسیده و در دادگاه خانواده تقاضای طلاق توافقی می دهند و به راحتی می توانند در مدت بسیار کوتاهی از یکدیگر جدا شوند .

متاسفانه امروزه در ایران طلاق توافقی به یکی از جدی ترین بحران ها تبدیل شده که هیچ کس نمی تواند از آن جلوگیری کند . ( ماده ای با نام طلاق توافقی در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد اما در دادگاه خانواده این طلاق با عنوان طلاق خلع یا مبارات شناخته شده است )

در طلاق توافقی نیازی به شرایط خاص برای طلاق نیست بلکه زوجین تنها با داشتن گواهی عدم سازش از دادگاه خانواده می توانند دستور اجرای طلاق توافقی را دریافت کنند .

وکیل برای طلاق توافقی :

در طلاق توافقی نیز مانند سایر طلاق ها می توان از وکیل خبره ، مشاوره و کمک طلب کرد . وکیل شما می تواند در تمامی مراحل از مشاوره حقوقی تا اجرای طلاق به جای هر یک از طرفین به دادگاه مراجعه کرده و نیازی به حضور هیچ یک از زوجین ، در هیچ یک از مراحل دادگاه الزامی نمی باشد (هر یک از زوجین باید به صورت جداگانه وکیل داشته باشد و یک وکیل نمی تواند از طرف هر دوی آنها دادخواست طلاق توافقی بدهد)

مدارک لازم جهت دادخواست طلاق توافقی :

1-مدارک شناسایی زوجین

2-گواهی مشاور خانواده مبنی بر عدم سازش زوجین با یکدیگر ( اعتبار آن از زمان صدور به مدت 3 ماه می باشد و زوجین یا وکلای آن ها باید قبل از اتمام موعد گواهی ، دستور اجرای طلاق را از قاضی مربوط به دادگاه خانواده بگیرند )

3-گواهی عدم بارداری زوجه ( در صورتی که زوجه یائسه باشد ، گواهی عدم بارداری مورد نیاز نیست )

4-سند ازدواج

5-در صورت اختیار وکیل ، وکالتنامه محضری الزامی است

6-توافق نامه ای برای اموال , مهریه ، نفقه ، حضانت فرزندان و…

زوجین در صورت داشتن تمامی مدارک می توانند به دفتر خدمات قضایی مراجعه کرده و فرم دادخواست طلاق را تکمیل نمایند . پس از آن مدارک را به همراه فرم دادخواست طلاق توافقی به مجتمع قضایی ارسال می کنند . پس از گذشت چند روز پیامکی برای زوجین ارسال می شود که شعبه ی مربوط به پرونده آن ها در آن ذکر شده است . زوجین یا وکیل طلاق می تواند به دادگاه مراجعه کرده و دستور اجرای طلاق توافقی را از دادسرا دریافت نماید و با ارائه آن به دفترخانه ، می توان صیغه طلاق را جاری نمود .

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *