وکالت در توکیل به چه معناست ؟

در قرارداد وکالت وکیل موظف است خودش شخصا اقدامات لازم مربوط به قرارداد وکالت را انجام دهد به همین دلیل شخصیت وکیل برای موکل بسیار با اهمیت است . در برخی قرارداد ها موکل با توجه به اعتمادی که به وکیل خود دارد ، برای او در قرارداد وکالت حق توکیل در نظر می گیرد . وکالت در توکیل به معنی این است که شخصی برای انجام کاری از موکل ، وکالت دارد و وظیفه انجام امور قرارداد وکالت را به شخص دیگری واگذار می کند . این کار درصورتی ممکن است که وکیل پایه یک دادگستری از سوی موکل خود اختیار وکالت به دیگری را صریحا یا ضمنا داشته باشد . اگر وکیل حق توکیل داشته باشد اصطلاحا گفته می شود که وکالت در توکیل دارد .

انواع قرارداد های وکالت ناشی از توکیل :

طبق ماده 672 قانون مدنی اگر به وکیلی برای انجام اموری وکالت داده شود ، وکیل نمی تواند برای انجام امور قرارداد به شخص دیگری وکالت بدهد مگر این که صراحتا یا به دلالت قرائن وکیل در توکیل باشد .
1- با توجه به ماده مذکور اعطای حق توکیل به وکیل یا با صراحت است و یا به صورت ضمنی .
2- وکیلی که برای اجرای وکالت بر اساس حق توکیل از طرف وکیل پایه یک دادگستری انتخاب می شود ممکن است برای موکل باشد یا برای خود وکیل .
در حالت اول وکیل اول شخص دیگری را به عنوان وکیل انتخاب کرده و خود کنار می رود که در این شکل توکیل ، یک رابطه بین وکیل دوم و موکل به وجود می آید و وکیل اول دیگر نقشی نخواهد داشت . در حالت دوم وکیل اول با وکیل دوم قرارداد وکالت می بندد اما خودش همچنان در قرارداد وکالت باقی می ماند بنابر این در این حالت دو رابطه بوجود می آید :
1- رابطه موکل با وکیل نخست
2- رابطه وکیل نخست با وکیل ثانی
اگر در قرارداد به مطلبی در مورد حق توکیل اشاره نشده باشد یعنی این که وکیل چنین حقی ندارد . اما برای اطمینان بیشتر ، اغلب موکل ها صراحتا در قرارداد وکالت اعلام می کنند که وکیل حق توکیل به غیر ندارد و نمی تواند در رابطه با موضوع این قرارداد به شخصی وکالت دهد .
اگر وکیل بدون داشتن حق توکیل ، برای انجام امور قرارداد به شخصی وکالت دهد ، طبق قانون چه ضمانت اجرائی در انتظار وکلا خواهد بود ؟
طبق ماده 673 قانون مدنی اگر وکیلی بدون داشتن حق توکیل انجام اموری را که موکل برای انجام آن ها به او وکالت داده است به شخص دیگری واگذار کند و خسارتی به موکل وارد شود ، هم وکیل نخست و هم وکیل ثانی در برابر موکل مسئول بوده و موکل می تواند برای جبران خسارت به هر دو نفر رجوع کند .
با توجه به ماده مذکور توکیل بدون اختیار ، توکیل فضولی است و هریک از وکلای اول و دوم در برابر خسارات وارد شده دارای مسئولیت تضامنی می باشند .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *