بلاعزل بودن وکیل :

وکالت عقدی جایز است یعنی با مرگ هریک از طرفین ، عزل وکیل ، استعفای وکیل ، جنون وکیل یا موکل به پایان می رسد . به عنوان مثال اگر فردی به فرد دیگری وکالت بدهد که برای او آپارتمان بخرد ، آن فرد موکل و خریدار وکیل نام دارد . اگر وکیل قبل از خرید آپارتمان فوت کند ، جنون پیدا کند ، موکل او را عزل کند یا وکیل از انجام کار استعفا دهد ، دیگر وکیل اجازه انجام معامله آپارتمان را نخواهد داشت .

امروزه مردم برای انجام معاملات خود مبادرت به تنظیم عقد بیع و معاملات خود در قالب عقد وکالت بلاعزل می نمایند . در ماده 679 قانون مدنی موضوع وکالت بلاعزل اینگونه مطرح شده است :

موکل می تواند هر وقت بخواهد وکیل را عزل نماید مگر در حالتی که وکالت وکیل یا عدم عزل وکیل در ضمن عقد شرط شده باشد که در این صورت موکل دیگر حق عزل وکیل و فسخ وکالت را ندارد . پرسشی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا موکل می تواند خودش عمل وکالت را انجام دهد یا این که فقط منحصر به وکیل است ؟

پاسخ این است که بلاعزل بودن وکیل مانع از انجام عمل مورد وکالت توسط موکل نمی شود . انجام امور وکالت به دست موکل مانعی ندارد و موکل می تواند همان کاری را که به دیگری وکالت داده خود نیز انجام دهد اما باید به این نکته توجه کرد که اگر فروشنده مالی را به شخصی بفروشد و در ضمن عقد بیع ، شخص خریدار وکیل بلاعزل فروشنده برای انتقال مال مورد معامله به خود باشد اما فروشنده که در اینجا موکل است مبادرت به انتقال آن مال به شخص ثالثی کند ، این کار او جرم بوده و به نوعی فروش مال غیر محسوب می شود . به همین خاطر وقتی می گوییم انجام مورد وکالت به وسیله شخص موکل بلامانع است باید طبق موضوعاتی باشد که با حقوق وکیل تعارض نداشته باشد .

اغلب مردم در مواقع خرید ماشین یا ملک یک وکالتنامه بلاعزل بین خود رد و بدل می کنند به گونه ای که فروشنده پول را بطور کامل دریافت کرده و به خریدار وکالتنامه بلاعزل می دهد که تمامی مراحل اداری انتقال را انجام داده و از طرف فروشنده مال را به نام خود سند بزند .

نکاتی در رابطه با وکالتنامه بلاعزل :

با توجه به اینکه وکالت بلاعزل دارای محاسن زیادی است اما در بعضی مواقع می تواند پیامد ها مشکلات زیادی به همراه داشته باشد و افراد با امضای وکالتنامه بلاعزل ، تمام دارایی و اموال خود را از دست بدهند بنابر این هنگام دادن وکالتنامه بلاعزل نهایت دقت را داشته باشید زیرا برخی افراد می توانند از طریق وکالتنامه اقدام به کلاهبرداری کنند .

وکالت بلاعزل در امور جزئی است نه در امور کلی

همان موردی که طرفین مد نظر دارند باید به طور دقیق و کامل در وکالتنامه ذکر شود

مدارک مورد نیاز جهت نوشتن وکالتنامه بلاعزل :

برای نوشتن وکالتنامه بلاعزل باید به همراه شناسنامه و کارت ملی دو طرف قرارداد و رو نوشت آن ها به دفتر اسناد رسمی مراجعه نمایید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *