وقف چیست

در منابع فقهی زیادی درباره ی ثواب بیشمار وقف سخن گفته شده است . وقف سنتی است دیرینه که از گذشته های دور جزو یکی از سنت های حسنه اسلامی به شمار می رود و معنی آن عبارت است از بخشیدن مال یا پولی به شخصی حقیقی یا حقوقی و استفاده از منافع آن برای امور خیریه . در قانون مدنی وقف در بین عقود معین قرار داشته که یک طرف واقف و طرف دیگر موقوف علیعم قرار دارد . هنگامی که واقف تصمیم به وقف کردن مال خود می گیرد سه اثر از این تصمیم ایجاد می شود : اول این که ملک وقف شده از دارایی های واقف جدا می شود ، مال موقوفه پس از وقف شدن شخصیت حقوقی پیدا می کند و در آخر هنگامی که وقف صورت گیرد حق انتفاع برای موقوف علیهم بوجود می آید .

 

انواع وقف :

وقف را به دسته ی وقف عام و وقف خاص تقسیم نموده اند .

وقف عام : وقتی مالی اعم از منقول یا غیر منقول جهت مصلحت عام وقف شود به آن وقف عام می گویند . مانند وقف مدرسه ، مساجد و …

وقف خاص : وقتی مال منقول یا غیر منقول را فقط به دسته ی خاصی از افراد وقف کنی به آن وقف خاص می گویند . مانند وقف برای دانش آموزان مدرسه ی معین .

در چه صورتی می توان مال وقف شده را فروخت ؟

1 – هنگامی که مال موقوفه خراب شده باشد .

2 – مال موقوفه استهلاک زیادی پیدا کرده باشد (به حدی که امکان بازسازی آن وجود نداشته باشد) و موقوف علیهم از خراب شدن آن ترس داشته باشد .

3 – شدت اختلافات زیاد باشه و احتمال قتل یا خونریزی وجود داشته باشد .

هر زمان که این مشکلات به وجود بیاید موقوف علیهم میتواند مال وقف شده را بفروشد و از آن به نحوی دیگر استفاده نماید اما برای تبدیل موقوفه ، نیازمند اخذ مجوز از سازمان اوقاف و امور خیریه می باشیم .

احکام وقف :

اگر شخصی چیزی را وقف کند ، نه خودش نه شخص دیگری نمی توانند آن را بفروشند یا به دیگری ببخشند . همچنین هیچ کس از آن ارث نمی برد .

هنگامی که شخصی یک ملک را برای وقف معین می کند اما قبل از آنکه صیغه ی وقف خوانده شود از بخشیدن پشیمان شود یا حتی اگر بمیرد ، وقف درست نیست .

اگر شخصی چیزی را برای خودش وقف کند اشتباه است . به عنوان مثال یک نفر مغازه ای را برای خودش وقف می کند که در زمانی که مرد از آن برای مقبره اش استفاده کنند .

اگر واقف برای چیزی که وقف کرده متولی تعیین کند باید طبق قرارداد با او رفتار نماید . در زمانی که واقف ملکی را وقف عام کند اما برای آن متوالی تعیین نکند ، اختیار مال با حاکم شرع می باشد .

اگر ملکی که وقف شده است خراب شود ، از وقف بیرون نمی آید حتی اگر مقداری از آن وقف شده و مقدار دیگر وقف نشده باشد . ( که در این صورت متولی یا حاکم شرع می تواند با نظر خبره سهم وقف را جدا کند .

اگر شخص متولی خیانت کند و از منافع مال موقوفه به مصرف معین شده نرساند ، امینی از سوی حاکم شرع برای متوالی برگزیده می شود تا از خیانت او جلوگیری نماید .

برای دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری کافی است با شماره تلفن های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *