وصیت نامه :

همه ی ادیان الهی به نوشتن وصیت نامه تاکید کرده اند و مسلمانان اعتقاد ویژه ای به نوشتن آن دارند زیرا وصیت نامه مشخص می کند که تمام دارایی های فرد بعد از مرگ او چه می شود . اما بعد از مرگ شخص ، مشکلات جدیدی با وجود وصیت نامه به وجود می آید و باید صحت وصیت نامه مشخص شود . پرونده های بسیاری درباره ی ارث و ورثه در دادگاه ها موجود است به همین خاطر شخص باید تکلیف اموال خود را تا قبل از مرگ مشخص نماید . وصیت نامه باید کتبی باید و اگر ورثه در دادگاه بصورت شفاهی ادعای وصیت کنند قابل قبول نیست . به شخص وصیت کننده موصی گفته می شود .

انواع وصیت نامه :

در قانون به سه نوع وصیت نامه اشاره شده است : 1- رسمی 2- خود نوشت 3- سری

وصیت نامه خودنوشت :

به نوعی از وصیت نامه گفته می شود که موصی خودش آن را نوشته باشد و دارای تاریخ و ساعت به خط موصی باشد و او آن را امضا کند . این نوع وصیت نامه را خود شخص بدون آنکه هزینه ای بابت آن پرداخت کند می تواند تنظیم کند اما ممکن است پس از مرگش وصیت نامه از بین رفته و یا تحریف شود بنابر این حتما باد در جای امنی از آن نگهداری شود .

قابل ذکر است که در وصیتنامه خودنوشت 1- تمام وصیت نامه باید به خط خود موصی باشد و شخصی که سواد خواندن و نوشتن ندارد نمی تواند وصیت نامه خودنوشت تنظیم کند .2- در این وصیت نامه توکیل به غیر امکان ندارد . 3- باید وصیتنامه خودنوشت حتما دارای تاریخ و ساعت به خط خود موصی باشد . 4 – حتما موصی باید وصیتنامه را امضا کند ، مهر و اثر انگشت جایگزین امضا نمی شود .

وصیت نامه سری :

این نوع وصیت نامه توسط موصی مهر و امضا می شود اما در اداره ثبت محل اقامت فرد امانت گذاشته می شود . این وصیت نامه ترکیبی از وصیت نامه رسمی و وصیت نامه ی خودنوشت است زیرا با وجود اینکه خود شخص موصی آن را نوشته اما در دست مامورین اداره ثبت به امانت سپرده می شود . از وصیت نامه سری به ندرت استفاده می شود زیرا دارای تشریفات پیچیده ای است .

در وصیت نامه سری1 – لازم نیست تمام وصیت نامه به خط موصی باشد و همین که او امضا کند کفایت می کند . 2-افرادی که خواندن و نوشتن بلد نیستند نمی توانند وصیت نامه سری تنظیم کنند 3- مهر و اثر انگشت جایگزین امضا نمی شود 4- حتما باید لاک و مهر شود 5- مسئول دفتر باید تاریخ تقدیم سند را مشخص و تایید کند و سند را در دفتری مخصوص که به نام موصی است قرار دهد .

وصیت نامه رسمی :

این نوع وصیت نامه در دفتر خانه اسناد رسمی طبق تشریفات اسناد رسمی تنظیم می شود و اعتبار آن از وصیت نامه خود نوشت و سری بیشتر است . افراد بی سواد می توانند به راحتی با مراجعه به دفتر اسناد رسمی وصیت نامه خود را تنظیم نمایند و دیگر نگران فقدان یا تحریف آن نباشند .

وکیل برای تنظیم وصیت نامه :

خوانندگان محترم برای تنظیم وصیت نامه می توانید با موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم تماس گرفته و از مشاوره حقوقی رایگان وکلای مجرب ما استفاده نمایید .

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *