ورشکستگی :

در قانون تجارت ورشکستگی یعنی درماندگی در تجارت و کسب و کار . یعنی شخص تاجر نمی تواند دیون و تعهدات خود را انجام بدهد این به این معناست که دیون شخص از دارایی هایش بیشتر می باشد . ورشکستگی نوعی اقدام قانونی است که معمولا طی یک دادخواست از طرف بدهکار مطرح می شود . در این حالت تمام بدهی های تاجر و همینطور تمام دارایی هایش محاسبه می شود و با فروش اموال و دارایی های او بخشی از بدهی هایش تصفیه می گردد . اعلام ورشکستگی تاجر باید از سوی دادگاه باشد در غیر این صورت ورشکستگی ثابت نمی شود . مرجع رسیدی به این موضوع دادگاه عمومی محل اقامت بدهکار است . ورشکستگی هنگامی اعلام می شود که یک یا چند نفر از طلبکاران آن را تقاضا کنند یا دادستان آن را تقاضا کند و یا خود تاجر . در اعلام ورشکستگی توجه به تعیین تاریخ توقف تاجر دارای اهمیت زیادی است و باید به آن دقت نمود زیرا ممکن است تاریخ توقف تاجر از بدهی اش سال 95 باشد اما تاریخ حکم ورشکستگی تاجر برای سال 93 صادر شده باشد . از این تاریخ به بعد تاجر حق مداخله در اموال خود را ندارد .

تا 5 روز پس از اعلام حکم ورشکستگی از سوی دادگاه ، یک نفر به عنوان مدیر تصفیه انتخاب می شود . وظیفه ی مدیر تصفیه شناسایی و بررسی دیون و پرداخت آن ها می باشد و برای این کار از طرف دادگاه برای او مبلغی به عنوان حق الزحمه در نظر گرفته می شود . از زمانی که حکم ورشکستگی اعلام می شود بستانکاران تاجر باید به همراه مدارکی که مطالبات آن ها را ثابت کند به مدیر تصفیه یا اداره تصفیه معرفی کنند . اگر قبل از ورشکسته شدن چک ، سفته ، برات یا اسنادی نزد تاجر گذاشته شده باشد یا حتی اگر مالی برای فروش نزد تاجر باشد ، برای تصفیه می توان آن ها را استرداد نمود .

انواع ورشکستگی :

ورشکستگی به سه روش اتفاق می افتد : 1- عادی 2- به تقصیر 3- به تقلب

ورشکستگی عادی: این نوع ورشکستگی زمانی اتفاق می افتد که تاجر نتواند از عهده پرداخت دیون خود بر بیاید در این هنگام ظرف سه روز از تاریخ وقفه ای که در پرداخت دیون دارد باید به دادگاه مراجعه کرده و با تسلیم صورتحساب دارایی ها و کلیه دفاتر تجاری به دادگاه ورشکستگی خود را اعلام نماید .

ورشکستگی به تقصیر : هنگامی که توقف در پرداخت دیون اتفاق می افتد تا مدت 3 روز تاجر باید این موضوع را به دادگاه اعلام کند . در صورتی که این موضوع را به دادگاه اعلام نکند ورشکستگی او به تقصیر است .

ورشکستگی به تقلب : در این نوع از ورشکستگی تاجر با تقلب می خواهد قانون یا بستانکاران خود را دور بزند . نمونه ای از تقلب در ورشکستگی معدوم کردن دفاتر تجاری ، اعلام کردن بدهی بیش از اندازه موجود ، مخفی کردن قسمتی از اموال و …

مشاوره حقوقی ورشکستگی :

خوانندگان محترم می توانید برای مشاوره حقوقی درباره ورشکستگی ، با موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم تماس گرفته و با کارشناسان ما صحبت کنید . همین حالا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید .

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *