نفی نسب :

نسب ، یکی از پر اهمیت ترین بحث ها در حقوق خانواده می باشد زیرا آثار و تکلیفی را مشخص می نماید مانند موجبات ارث یا موانع نکاح .

در لغت نسب به معنی پیوند خویشاوندی بین افراد و در اصطلاح حقوقی به معنی رابطه ی علاقه ای بین دو نفر که به سبب تولد یکی از آنها از دیگری یا تولد هر دو از شخص ثالثی حادث می شود . به رابطه ی پدر و فرزندی ، مادر و فرزندی یا رابطه ی خونی میان دو نفر نیز رابطه ی نسبی می گویند .

همچنین برای تعریف نسب می توان گفت رابطه ی نزدیکی و خویشاوندی است که به واسطه ی انعقاد نطفه از نزدیکی زن و مرد به وجود می آید .

دعوای نفی نسب :

امکان دارد نسب مشروع مورد اختلاف قرار گیرد و مردی فرزند همسرش را از خود نداند که در این حالت دعوای نفی نسب و در پی آن ابطال شناسنامه صورت می گیرد .
دعوای نفی نسب یا نفی ولد به دعوایی گفته می شود که از سمت شوهر با ادعای اینکه فرزندی که در حال حاضر وجود دارد ، از رابطه ی زوج و زوجه نیست و به او تعلق ندارد مطرح می شود . زوجه هیچگاه نمی تواند این دعوی را مطرح نماید زیرا شرایط زایمان نمی تواند منکر رابطه ی نسبی او با فرزندش شود .

در قانون مدنی اگر کودکی در زمان نکاح زوجین متولد شود ، بر زوجین نسبت او برخواهد گشت که به این قانون ، قاعده ی فراش می گویند مگر آنکه پدر فرزند خود را بنا بر دلایلی مانند استناد به تجزیه خون و شهادت چند نفر قبول نکرده و منکر انتساب گردد .

شوهر می تواند حداکثر تا 2 ماه پس از تولد فرزند دعوای نفی نسب را مطرح کند و این دعوا تنها از طریق شوهر مطرح می شود و هیچ احدی نمی تواند این دعوی را مطرح کند . به عنوان مثال برادر شوهر نمیتواند همسر برادر خود را متهم کرده و طرح دعوی نفی والد نماید مگر اینکه دعوی از سمت شوهر مطرح شده باشد ولی قبل از آنکه اثبات با نفی نسب شود او فوت کند ، آنگاه وارثان متوفی می توانند جانشین او قرار بگیرند و دعوی را تا نفی یا اثبات نسب پیگیری کنند .

وکیل پرونده نفی نسب :

موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم آماده ی پذیرش کلیه دعاوی حقوقی ، ثبتی ، کیفری ، خانواده و… شما عزیزان می باشد . این موسسه با استفاده از وکلای پایه یک دادگستری و افراد خبره در زمینه پرونده های ثبتی آماده ی مشاوره دادن و راهنمایی شما دوستان می باشد .

برای مشاوره حقوقی رایگان و انتخاب بهترین وکیل برای دعوی نفی نسب می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته و بدون پرداخت هزینه از راهنمایی های وکیل با تجربه در تهران استفاده نمایید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *