بر اساس ماده 1102 قانون مدنی هنگامی که نکاح بصورت صحیح واقع شود ، رابطه زوجیت بین طرفین وجود دارد و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل یکدیگر برقرار می شود . این حقوق و تکالیف عبارتند از مهریه ، نفقه ، تمکین ، حسن برخورد و …

قبل از آنکه شرایط پرداخت نفقه به زن را مورد بررسی قرار دهیم به طور مختصر به تعریف نفقه می پردازیم

نفقه چیست :

از نظر قانونی نفقه عبارت است از همه ی نیاز های متعارف و متناسب با وضعیت زن مثل خوراک ، پوشاک ، مسکن ، اثاثیه منزل ، هزینه درمان و … به عبارت دیگر یعنی شوهر باید طبق عرف تمامی مایحتاج زندگی زن را تامین کند . ملاک مقدار پرداخت نفقه شان زن و وضعیت زندگی آن می باشد و ملائت و توانایی مرد یا وضعیت زندگی خانواده زن ملاکی برای تعیین مقدار نفقه زن نیست .

شرایط تعلق نفقه به زن :

برای پرداخت نفقه به زن ، عقد نکاح باید بصورت دائمی باشد . در عقد موقف نفقه به زن تعلق نمی گیرد مگر آنکه در عقد موقت به آن ذکر شده یا اینکه طرفین در ابتدا با هم بر سر نفقه توافق کرده باشند .

زن باید از شوهر خود تمکین نماید . حال سوالی که در این جا مطرح می شود معنی و مفهوم تمکین است . می خواهیم به این موضوع بپردازیم که تمکین چیست ؟ تمکین یعنی اطاعت زوجه از زوج . یکی از مصداق های تمکین رابطه ی زناشویی است که زن به جز در مواردی مانند بیماری ، درخواست خلاف شئون اخلاقی و … زن باید با شوهر خود تمکین کند .

از موارد دیگر تمکین اقامت در محل اقامتگاه دائمی شوهر است یعنی زن باید هرجا که شوهرش در آنجا اقامت می کند زندگی کند مگر آنکه در در عقد ازدواج شرطی جز این ذکر شده باشد که زن می تواند در منزل دیگری زندگی کند .

اگر زوجه بدون دلیل موجه و اجازه زوج خانه را ترک کند و حتی با خانه پدری خود برود ، مرد می تواند از دادن نفقه به زن امتناع کند .

به زن ناشزه ( یعنی زن نافرمان و خاطی ) که با همسر خود حسن معاشرت ندارد و بدون دلیل موجه از همسر خود تمکین نمی کند نه تنها نفقه تعلق نمی گیرد بلکه مرد می تواند با مراجعه به دادگاه تقاضای درخواست طلاق و تجدید فراش نماید .

نفقه زنان شاغل :

عده ای بر این باورند که در جامعه امروزی به دلیل اشتغال طیف گسترده ای از بانوان ، قوانین مربوط به نفقه دچار تغییر شده است و عرف زنان شاغل را مستحق دریافت نفقه نمی داند . اما طبق قانون و شرعا زنان ممنوع از اشتغال نیستند و درآمدشان مختص به خود بوده و وظیفه ای برای پرداخت هزینه های زندگی مشترک ندارند . با توجه به ماده 1106 قانون مدنی و همینطور ممنوع الکار نبودن زنان ، قطع به یقین نفقه به زنان شاغل مانند زنان خانه دار تعلق خواهد گرفت .

ضمانت اجرائی عدم پرداخت نفقه :

در قانون حمایت خانواده ذیل ماده 53 عنوان شده که هرگاه مرد بر خلاف داشتن استطاعت مالی و نبودن شرایطی که زن را از نفقه محروم می کند ، نفقه همسر خود را ندهند ، در صورتی که زن از او شکایت کند به شش ماه تا 2 سال حبس محکوم خواهد شد .

برای مطالبه نفقه چه باید کرد؟

نفقه یک وجه حقوقی دارد که با توجه به مقدار نفقه می توان دادخواست را تقدیم شورای حل اختلاف یا دادگاه کرد . اگر مبلغ نفقه بالای 20 میلیون تومان باشد توسط دادگاه و اگر زیر 20 میلیون تومان باشد توسط شورای حل اختلاف پیگیری می شود .

اما بهتر است قبل از آنکه اقدامی در راستای دریافت نفقه انجام دهید ابتدا با متخصصین و کارشناسان ما در زمینه حقوق خانواده تماس گرفته تا بطور دقیق و کامل از میزان حق و حقوق خود مطلع شوید و به طور رایگان از مشاوره حقوقی وکیل پایه یک دادگستری بهره مند شوید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *