نشوز چیست :

نشوز یک اصطلاح در حقوق اسلامی است که معنی آن نا فرمانی ، عدم ایفای مسئولیت و تمکین نکردن هر یک از زوجین می باشد . عده ای فقط به نافرمانی زن از شوهر نشوز می گویند این در حالی است که حتی اگر مردی از همسر خود نافرمانی کند ، حقوق اسلامی آن را هم با نام مشوز یاد می کند .

قبل از آنکه به بررسی واژه ی نشوز بپردازیم میخواهیم کمی با واژه ی تمکین آشنا شویم . یکی از وظایفی که زن در قبال همسر خود دارد تمکین کردن می باشد . تمکین به دو دسته ی تمکین عام و تمکین خاص طبقه بندی می شود . تمکین عام یعنی وظایف زن در برابر خانواده و پیروی از همسر ، تمکین خاص یعنی بر طرف کردن نیاز های جنسی همسر .

تمکین مردان نیز به همین صورت است . یعنی مرد علاوه بر تامین نیاز های جنسی همسر ، وظایف دیگری مانند دادن نفقه به همسر و تامین نیاز های خانواده نیز دارد . در زندگی مشترک هم زن و هم مرد باید وظایف خود را به درستی انجام دهند .

در مجموع به نافرمانی و عدم تمکین زوجین از یکدیگر نشوز می گویند و ممکن است این نافرمانی و عدم تمکین از سوی مرد یا زن اتفاق بیفتد . یعنی هریک از زوجین یا تمکین عام نکند یا تمکین خاص . اما به طور معمول نشوز به عدم انجام وظایف زناشویی از سمت زن گفته شده و زنی که از همسر خود تمکین نکند یا از او نافرمانی کند ناشزه نامیده می شود .

نشوز مرد در زندگی زناشویی :

مردان در زندگی مشترک علاوه بر تامین نیاز های جنسی همسر وظایف دیگری نیز دارند . به عنوان مثال مرد باید مبلغی به عنوان نفقه به همسر خود پرداخت کند و در صورت عدم انجام این کار زوجه می تواند به دادگاه مراجعه کرده ، از همسر خود شکایت کرده و او را ملزم به پرداخت نفقه نماید ( این در صورتی است که زن وظایف زناشویی خود را به درستی انجام داده و مرد نیز توانایی پرداخت نفقه را داشته باشد اما از آن شانه خالی کند )

نشوز زن در زندگی زناشویی :

اگر زنی وظایف زناشویی خود را در برابر همسرش انجام ندهد ، همسر او می تواند به دادگاه رفته و از زوجه شکایت کرده و او را ملزم به انجام وظایفش کند . اگر زنی بدون داشتن دلیل موجه از انجام وظایف زناشویی شانه خالی کند ، نفقه از وی ساقط می شود و نمیتواند نفقه اش را درخواست نماید اما اگر دلیل موجهی برای تمکین نکردن داشته باشد ، نفقه ی او ساقط نمی شود . به عنوان مثال یکی از وظایف زن در قبال شوهر ، زندگی کردن در خانه ای است که شوهر برای او تهیه کرده و اگر زن بدون دلیل موجه خانه را ترک نماید ، همسر او می تواند با مراجعه به دادگاه او را به منزل بازگرداند . در این صورت زن نمی تواند نقفه ی مدتی که منزل را ترک نموده بود درخواست کند . ولی اگر زوجه به دلیل رفتار خشونت آمیز همسر و برای حفظ جان خود خانه را ترک کرده باشد ، نفقه به وی تعلق خواهد گرفت .
وکیل اعلام نشوز :

شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره حقوقی و طرح شکایت ، با وکیل پایه یک دادگستری تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت نمایید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *