مهریه چیست ؟

مهریه مالی است که متعلق به زوجه می باشد و زوج موظف است هر زمانی که همسرش مهریه را از او مطالبه نمود ، آن را به وی پرداخت نماید . مهریه نوعی پشتوانه ی مالی برای زن در زندگی محسوب می شود و به محض اینکه عقد نکاح میان زن و مرد صورت گرفت زن مالک آن بوده و می تواند آن را طلب کند .
در اکثر موارد مشاهده کردیم که مهریه را سکه طلای بهار آزادی به همراه یک جلد کلام اله مجید ، آینه و شمعدان و شاخ نبات که برای برکت زندگی ضمیمه آن می شود تعیین می کنند . اما از نظر قانون هر چیزی را که ارزش مادی داشته باشد و بتوان روی آن قیمت گذاشت به عنوان مهریه می توان تعیین نمود . اگر مهریه زن وجه نقد تعیین شده باشد و او بعد از گذشت 10 سال مهریه خود را طلب کند ، مهریه به نرخ روز برای او محاسبه می شود . همچنین اگر مرد مهریه ی زن را پرداخت نکند زن می تواند برای توقیف اموال مرد برای مهریه اقدام کند .

مهریه را به دو صورت می توان طلب نمود : 1-مهریه عندالمطالبه 2-مهریه عندالاستطاعه

مهریه عندالمطالبه :

به این معناست که هر موقع زن مهریه را درخواست کند مرد موظف است آن را پرداخت کند مگر اینکه مرد بتواند عدم توانایی در پرداخت مهریه را ثابت کند که در این صورت دادگاه مهریه را با توجه به در آمد و توانایی مالی مرد تقسیط می کند . هنگامی که مرد می پذیرد که در سند ازدواج مهریه عندالمطالبه باشد یعنی توان پرداخت مهریه بصورت یکجا را دارد مگر اینکه جز این ثابت شود که اثبات آن نیز به عهده ی مرد است و اوست که باید ثابت کند نمی تواند مهریه را بصورت یکجا پرداخت کند .

مهریه عندالاستطاعه :

به این معنا است که مرد توانایی مالی پرداخت مهریه بصورت یکجا را نداشته و و برای پرداخت مهر به همسر شرط استطاعت مالی مرد وجود دارد . برای دریافت مهریه عندالاستطاعه چون اصل بر استطاعت مالی زوج است ، اگر زن بخواهد مهریه خود را طلب کند باید توانایی مالی همسر خود را به اثبات برساند .

شرایط مهریه :

1 – مهریه باید ارزش مالی داشته باشد و هر چیزی که فاقد ارزش مالی باشد را نمی توان به عنوان مهریه تعیین نمود .
2 – مهریه لزوما نباید عین معین باشد . یعنی می توان یادگیری یک زبان یا یک حرفه را به عنوان مهریه زوجه قرار داد .
3 – مالی که وقف شده یا اموال عمومی را نمی توان مهریه تعیین کرد . زوج می تواند اموالی که به نام خودش می باشد را به عنوان مهریه زن تعیین کند .
4 – مهریه باید قابل نقل و انتقال و معامله باشد . مشروبات الکلی یا حیوانات حرام گوشت و … را نمی توان جز مهر تعیین نمود .
5 – شوهر توان تسلیم کردن آن را داشته باشد .
6 – مهریه باید منفعت عقلانی داشته باشد .

وکیل برای دریافت مهریه :

شما می توانید برای گرفتن تصمیم در مورد نحوه ی دریافت مهریه با توجه به توان مالی و شرایط همسر خود و انتخاب درست مسیر با وکلای مجرب ما مشاوره حقوقی داشته باشید . مشاوران ما آماده ی پاسخگویی به سوالات شما و راهنمایی شما عزیزان می باشند . برای ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری همین الان با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *