از آن جایی که نقش زن در خانواده از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و وجود زن باعث دوام خانواده می شود ، قانون برای حمایت از زن و برای جلوگیری از تضییع حق آن ، مقرراتی را تعیین نموده است . یکی از این مقررات که نمونه ی بارز حمایت قانون مدنی از حقوق زنان است مهر یا مهریه می باشد . مهریه مالی است که بعد از عقد نکاح متعلق به زن می باشد و شوهر وظیفه دارد آن را پرداخت نماید . مدت پرداخت مهریه را می توان در سند عقد مشخص نمود . به عنوان مثال مهریه شخصی 200 سکه بهار آزادی است و او با توافق همسرش در سند ازدواج مکتوب مب نماید که ظرف مدت 6 سال اول زندگی مشترک مرد باید تمام مهر اورا پرداخت نماید .گرفتن مهریه لزوما نیاز به طلاق ندارد و زوجه در مدت عقد و زندگی مشترک می تواند مهریه خود را درخواست کرده و بعد از دریافت آن با زوج زندگی کند .

در این بخش می خواهیم به بحث مهریه عندالاستطاعه بپردازیم

 

 

مهریه عندالاستطاعه

مهریه را هم می توان عندالمطالبه دریافت کرد هم عندالاستطاعه و هم می شود بخشی از مهر را به عنوان مهریه عندالمطالبه و بخش دیگر را به عنوان مهریه عندالاستطاعه دریافت نمود . حتی زوجین می توانند بعد از عقد هم نوع دریافت مهریه را تغییر دهند .

همانطور که گفتیم زوجه می تواند مهریه را در زمان معینی که زن و شوهر در عقدنامه مشخص می کنند از زوج طلب کند اما موضوع دیگری در پرداخت مهریه به زن نیز وجود دارد و آن داشتن استطاعت مالی مرد است که در واقع به آن مهریه عندالاستطاعه می گویند این به این معنا است که تعداد سکه ها مشخص می شود اما زن هنگامی میتواند آن را درخواست کند که استطاعت مالی مرد به اثبات رسیده باشد .

هنگامی که زن میخواهد درخواست دریافت مهریه بدهد باید اموال زوج را برای توقیف به دادگاه یا اجرای ثبت معرفی کند . این اموال هم می تواند اموال منقول مانند حساب بانکی و خودرو یا حتی اموال غیر منقول مانند ملک باشد . اگر مرد کارمند باشد در صورت داشتن فرزند ¼ و درصورت نداشتن فرزند 1/3 حقوق او توقیف می گردد . معرفی اموال زوج می تواند از طریق استعلام از بانک مرکزی ، اداره راهنمکایی و رانندگی ، اداره ثبت اسناد و املاک کشور و … باشد . در مهریه عندالاستطاعه نمی توان زوج را جلب کرد و همچنین زوج نمیتواند دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را مطرح کند .

 

معامله با شخص ثالث برای فرار از دین

بعضی اوقات زوج برای فرار از پرداخت مهر به زوجه ، تمام دارایی ها و اموال خود را به صورت غیر واقعی به شخص ثالثی واگذار می کند . اگر دادگاه متوجه این معامله ی صوری شود هم زوج و هم شخص ثالث مسئولیت کیفری دارند و زن می تواند با طرح دعاوی کیفری در دادگاه خانواده مال مرد را وصول کرده و آن را به عنوان مهریه بردارد .

حق حبس در مهریه عندالاستطاعه

یکی از موضوعات مطرح شده در بحث مهریه عندالاستطاعه ، موضوع حق حبس می باشد . حق حبس به این معنی است که زوجه می تواند تا زمانی که کامل مهر خود را از زوج دریافت نکرده است از تمکین در رابطه ی زناشویی خودداری کند . اما در زمانی که مهریه با توجه به استطاعت مرد تعیین می شود و شاید مرد توان پرداخت مهر را نداشته باشد ، حق حبس در این مورد قابل استفاده نیست ولی اگر مردی توان پرداخت مهریه را داشت ولی از پرداخت مهر به زوجه خودداری نمود ، زوجه می تواند از حق حبس استفاده کرده و تا زمانی که زوج مهر او را پرداخت نکرده از تسلیم شدن برای رابطه جنسی خودداری نماید .

وکیل برای وصول مهریه عندالاستطاعه

پیش از هر اقدام حقوقی و قراردادی شما به مشورت با وکیل متخصص دعاوی خانواده  می باشید . وکیل خانواده می تواند از بروز مشکلات جلوگیری کرده و با مشاوره حقوقی از اختلافات احتمالی خانوادگی پیشگیری نماید . برای اطلاع از ساعت کاری موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم و درخواست مشاوره حضوری با وکیل پایه یک دادگستری با شماره های درج شده در سایت با ما در ارتباط باشید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *