مفقودی چک

امروزه با وجود مشغله های مختلفی که افراد دارند امکان ربوده شدن یا مفقود شدن چک وجود دارد و یا امکان این که شما انواع چک های خود را در کیفی همراه خود داشته و آن را گم کنید یا در جایی قرار دهید و فراموش کنید آن را بردارید نیز هست . اگر شخص آگاهی لازم را نداشته باشد ممکن است مشکلات زیادی را برای شخص یا اشخاص ثالث بوجود بیاورد . برای جلوگیری از مشکلات احتمالی که گاها خسارت ها و بدهی های هنگفتی هستند ، باید یک سری اقدامات انجام داد . که در ادامه این اقدامات را شرح خواهیم داد .

قدم اول این است که سریعا پس از مطلع شدن از مفقودی چک به بانک صادر کننده چک مفقودی رجوع کرده و گم شدن آن را اعلام نمایید . با توجه به قانون صدور چک – ماده 14- صادر کننده چک یا مقام قانونی آن اگر متوجه شوند که چک مفقود شده ، جعل شده و یا ربوده شده است می توانند به بانک مراجعه کرده و دستور توفق وجه چک را صادر کنند و بانک پس از اینکه اهراز هویت صورت گرفت ، از پرداخت وجه با ذکر دلیل جلوگیری کرده و به مدت یک هفته چک را مسدود می نماید .

قدم بعد این است کسی که دستور توقف چک را صادر کرده ، باید ظرف مدت یک هفته به دادسرا و یا شورای حل اختلاف مراجعه کرده و مفقودی چک را اعلام می نمایند . پس از انجام مقدمات و تشکیل پرونده ، مرجع قضایی گواهی را مبنی بر مفقودی چک صادر می کند .

و اما آخرین قدم ارائه گواهی مفقودی چک به بانک صادر کننده است . در تبصره 2 قانون چک آمده است که شخص پس از اعلام مفقودی چک به بانک باید ظرف مدت یک هفته به مراجع قضایی مراجعه کرده و گواهی شکایت خود را به بانک تسلیم نماید . اگر چنین نشود بعد از یک هفته دارنده ی چک می تواند وجه را از بانک دریافت کند .

 

 

نکات مهم درباره مفقودی چک :

هنگامی که دستور عدم پرداخت صادر می شود بانک وجه چک را تا زمان تعیین شدن تکلیف آن ، در یک حساب مسدود نگهداری می کند .

اگر چک مفقود شده بود باید به شورای حل اختلاف مراجعه کرد اما اگر چک جعل شده بود ، کلاهبرداری ، سرقت و یا خیانت در امانت صورت گرفته بود شخص باید به دادسرا مراجعه کند و شکایت کیفری مطرح کند و طی زمان مشخص شده آن را به بانک ارائه دهد .

دارنده چک مطابق ماده 14 قانون چک می تواند بر علیه شخصی که دستور عدم پرداخت وجه چک داده شکایت کند و هر وقت خلاف آن ثابت شود ، دستور دهنده علاوه بر مجازات ذکر شده در ماده 7 قانون صدور چک باید تمامی خسارت های وارد شده به دارنده ی چک را نیز پرداخت نماید .

وکیل مفقودی چک :

بهتر است برای روند دادسرا و مراجع قضایی خودتان پیش قدم نشده و کار را به دست وکیل پایه یک دادگستری بسپارید زیرا وکلا هم اطلاعات کافی درباره ی قوانین چک دارند و هم در مدت زمان کمتر شما به درخواست خود خواهید رسید . به همین منظور شما می توانید برای مشاوره حقوقی با وکیل چک با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *