چک چیست ؟

چک سندی است که از آن به عنوان وسیله ای برای جابه جایی و نقل و انتقال پول استفاده می شود . امروزه چک فقط در دسترس تجار نیست بلکه همه اشخاص که در بانک ها حساب جاری دارند می توانند درخواست دسته چک نمایند . صدور چک عملی تجاری است و دارنده آن تحت حمایت حقوقی و کیفری قرار دارد .

مطالبه وجه چک :

هنگامی که چکی برای پرداخت وجه به شما داده می شود و شما پس از مراجعه به بانک با کمبود موجودی یا عدم تطابق مشخصات شخص صادر کننده با متن چک مواجه شدید باید در وقت معین به بانک مراجعه کرده و وجه چک را مطالبه کنید . به دلیل عدم وصول چک شما می توانید از بانک گواهی عدم پرداخت گرفته و در موقع مناسب اقامه دعوی کنید . از آن جایی که چک مانند سفته و برات ، اسناد تجاری محسوب می شود اگر دارنده چک در مدت مشخص شده به بانک مراجعه کند ، می تواند علیه ظهر نویس و ضامن اقامه دعوی کند در غیر اینصورت نمیتواند شکایتی داشته باشد .

در تهران و مرکز استان ها ، دادخواست مطالبه وجه چک از طریق دفاتر خدمات قضایی بررسی می شود اما در شهرستان ها شخص باید مستقیما از طریق دادگاه های حقوقی اقدام کند .

اگر مبلغ چک بیشتر از 20 میلیون تومان باشد ، از طریق دادگاه عمومی و اگر کمتر از آن باشد از طریق شورای حل اختلاف پیگیری می شود .

دادخواست مطالبه وجه چک از طریق اداره ثبت :

از آن جایی که چک در حکم سند لازم الاجراست ، دارنده چک از طریق اداره ثبت می تواند درخواست صدور اجرائیه نماید که این عمل دارای شرایطی است که به چند نمونه از آن اشاره خواهیم کرد : 1- صدور اجرائیه فقط علیه صادر کننده چک امکان پذیر است 2- امضای صادر کننده چک با امضای بانک باید یکی باشد 3- نیم عشر اجرائی از طرف دارنده چک باید پرداخت شود 4- لاشه ی چک از دارنده ی چک دریافت می شود 5- صادر کننده چک اموالی داشته باشد و دارنده ی چک آن اموال را به بانک معرفی کند .

دادخواست مطالبه وجه از طریق دادسرا و دادگاه کیفری :

برای وصول چک می توان از روش دیگری نیز استفاده کرد . در این روش طلبکار با به همراه داشتن اصل چک و گواهی عدم پرداخت به دادسرا می رود و شکوائیه تنظیم می کند . پس از آن پرونده به کلانتری مربوطه برای تحقیقات ارسال می شود و بعد از تحقیقات دوباره به دادگاه بازگشت داده می شود . دادسرا با صدور کیفر خواست برای رسیدگی ، پرونده را به دادگاه ارسال می کند .

دادخواست مطالبه وجه چک از شورای حل اختلاف :

طلبکار (دارنده چک) در هر صورت می تواند علیه صادرکننده چک اقامه دعوی کند و این کار با تقدیم دادخواست به دادگاه عمومی حقوقی و بر اساس قانون آیین دادرسی مدنی انجام می شود . دارندگان چک عموما از این مرحله به عنوان آخرین مرحله استفاده می کنند .

مدارک مورد نیاز جهت درخواست مطالبه وجه چک :

1-اصل چک

2-گواهی عدم پرداخت صادر شده از بانک

3-کارت ملی

4-دادخواست مطالبه وجه چک

وکیل مطالبه وجه چک :

جهت تنظیم شکواییه برای مطالبه چک می توانید با موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم تماس گرفته و از راهنمایی های  وکلای متخصص ما بهره مند شوید . برای تنظیم وقت ملاقات حضوری و مشاوره حقوقی در ساعات اداری با موسسه ما تماس بگیرید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *