مشاوره حقوقی قرارداد :

در حال حاضر پرونده های قضایی متعددی در کشور و تعداد زیادی از دعاوی مردم به دنبال نبود قرارداد محکم حقوقی بین طرفین دعوی و یا نوشتن غیر تخصصی قرارداد است که باعث اتلاف وقت در دادگستری ،پرداخت هزینه های کلان حق الوکاله ، احاطه دادرسی و … برای طرفین دعوا می شود . در برخی موارد نیز کوتاهی در تنظیم قرارداد و یا غیر خصوصی یا غیر تخصصی نوشتن آن باعث ورشکستی و زندان رفتن می شود . بیشترین و مهم ترین مزیتی که قرارداد حقوقی دارد پیشگیری از دعوا می باشد در نتیجه اولین شرط ایجاد یک رابطه حقوقی امن بین دو طرف ، تنظیم قرارداد است .

قرارداد چیست :

قرارداد عبارت است از توافق دو یا چند نفر برای همکاری با یکدیگر و ایجاد یک رابطه جدید حقوقی متناسب با موضوع قرارداد و همچنین تعهدات وظایفی که قبال یکدیگر دارند که قانونگذار آن را به رسمیت می شناسد .

موضوع قرارداد :

به مال یا عملی می گویند که طرفین قرارداد متعهد به انجام یا تسلیم آن هستند . موضوع قرارداد دارای شرایطی است که بطور مختصر به آن ها می پردازیم :

  1. مورد معامله ارزش اقتصادی داشته باشد
  2. هنگامی که قرارداد منعقد می گردد ، مورد معامله معلوم و معین باشد بطوری که ظرفین آن را رؤیت کرده و از کیفیت آن آگاه باشند
  3. چنانچه در زمان عقد قرارداد مورد معامله وجود نداشته باشد باید کیفیت و کمیت آن کاملا توصیف شود و فروشنده به تولید ، ساخت و واگذاری آن کاملا متعهد شود
  4. فروشنده مالک مال باشد . درغیر این صورت فروش مال غیر محسوب شده و اگر مالک اصلی رضایت ندهد ، معامله باطل است
  5. موضوع قرارداد باید شرعی و قانونی باشد . فروش مشروبات الکلی ، کتب ممنوعه ، مواد مخدر و … را نمی توان به عنوان موضوع قرارداد انتخاب کرد و چنین معاملاتی باطل است

تنظیم قرارداد با اشخاص حقیقی :

برای تنظیم قرارداد با اشخاص حقیقی باید به بالغ بودن ، عاقل بودن و ممنوع المعامله نبودن فرد توجه نمود . اگر شخصی به نمایندگی و وکالت از شخص دیگری برای تنظیم قرارداد اقدام کند ، باید برگه ی نمایندگی و وکالتنامه و همچنین اعتبار آن بررسی شود و حتما مشخصات آن در متن قرارداد ذکر شود .

تنظیم قرارداد با اشخاص حقوقی :

برای تنظیم قرارداد با اشخاص حقوقی باید با ملاحظه اساسنامه شرکت و آگهی آخرین تغییرات شرکت که در روزنامه رسمی درج شده باشد ، زمان تنظیم قرارداد مشخص شود که آیا شرکت در محدوده فعالیت خود قصد تنظیم و انعقاد قرارداد دارد یا خیر . همچنین مشخص می شود که چه شخصی دارای نمایندگی و حق امضای اسناد و قرارداد برای شرکت هستند .

مبلغ قرارداد :

قیمت قرارداد ( یا ثمن معامله در قرارداد های خرید و فروش ) عبارت است از ارزشی که در قبال کالا و خدمات پرداخت می شود . بهتر است در متن قرارداد نحوه پرداخت و جزییات دقیق در متن قرارداد ذکر شود تا بتوان از هرگونه سوء استفاده پیشگیری کرد .

حق فسخ قرارداد :

فسخ قرارداد به معنی به هم زدن معامله می باشد . گاهی اوقات در برخی قرارداد ها به یکی از طرفین ، تحت شرایط خاص ، اختیار بر هم زدن قرارداد را می دهند که به آن اختیار اصطلاحا خیار فسخ می گویند و شخصی که دارای حق فسخ است باید پس از آنکه از ایراد مطلع شد ، فورا قصد خود را مبنی بر فسخ قرارداد به طرف مقابل اطلاع دهد .

دانش کافی نسبت به مسائل حقوقی و تعهدات ناشی از قرارداد ها و شیوه درست و تخصصی تنظیم قرارداد ، مستلزم مشاوره و بهره جویی از خدمات کارشناسان و وکلای خبره در تنظیم قرارداد حقوقی می باشد .

جهت مشاوره حقوقی قرارداد می توانید با موسسه مشاوران حقوقی تماس حاصل نمایید .

مشاوره در زمینه انعقاد کلیه قرارداد های عمومی و خصوصی ، اجرای قرارداد ، قبول و اجرای داوری در قرارداد های داخلی و بین المللی ، مشاوره در زمینه تفسیر و توصیف قرارداد ها و ….

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *