در سال 1392 در مجلس شورای اسلامی قانونی به نام قانون مبارزه با قاچاق ارز و کالا برای برقراری نظم اقتصادی و با هدف تنظیم حوزه ی اقتصادی وضع شده و برخی از مواد آن در سال 1394 تغییر کرد . حالا میخواهیم به بررسی اهداف کسانی بپردازیم که قاچاق کالا و یا ارز انجام می دهند همچنین بفهمیم که قانون چه مجازاتی برای این افراد در نظر گرفته است .

 

ارز چیست :

به پول رایج کشور های دیگر که در مبادلات مالی آن ها استفاده می شود ارز گفته می شود . مانند مسکوکات ، اسناد مکتوب ، اسناد الکترونیکی ، حواله های ارزی ، اسکناس و ….

 

 

 

قاچاق کالا یعنی چه :

 

به هرگونه فعل و یا ترک فعلی که تشریفات مربوط به ورود و خروج کالا را نقض کند ، قاچاق کالا گفته می شود . هنگامی کهکالایی بخواهد از کشوری خارج شود یا وارد کشوری شود باید از یک سری اصول و قواعد پیروی کند و اگر این اصول و قواعد نادیده گرفته شود عمل قاچاق صورت می گیرد . این تشریفات شامل اخذ مجوز های لازم و تشریفات گمرکی و بانکی از جمله تشریفاتی است که شخص برای وارد یا خارج کردن ارز به آن نیاز دارد . یکی از مهم ترین دلایلی که ورود و خروج برخی کالا ها به ایران را ممنوع کرده ، آسیبی است که این نوع کالا به تولید ملی و اجناس ساخته شده در کشورمان وارد می کند . کالا های قاچاقی کیفیت کمتر داشته اما بسیار ارزان می باشند و حتی گاها زیبا تر از کالای ایرانی نیز می شوند . به خاطر بی کیفیت بودن این نوع کالا ها معمولا دولت از ورود آن به کشور جلوگیری می کند مگر اینکه طبق قوانین و مقررات و با رعایت قوانین وارد شوند .

 

 

مصادیق قاچاق کالا :

 

1 – هرگونه خرید و فروش کالا که با ضوابط تعیین شده از سوی بانک مرکزی مغایرت داشته باشد قاچاق شناخته شده و مورد تعقیب و مجازات می باشد .

2 – هر شخصی که بیشتر از 3 بار قاچاق ارز یا کالا انجام دهد و شناخته شود به عنوان قاچاقچی حرفه ای محسوب می گردد .

3 – اگر از کالایی نگه داری شود که منشا آن قاچاق بوده می توان شخص را مجازات نمود .

4 – برای قاچاق حتما نیاز به وجود نیت بد و مجرمانه نیست .

5 – برخی معاملات کالایی به صورت تلفنی که جا به جایی کالا هم در آن صورت نمی گیرد نیز می تواند مصداق قاچاق کالا باشد .

6 – حمل و نقل ، نگهداری یا عرضه کردن کالایی که مجوز از گمرک نداشته باشد ، قاچاق کالا می باشد .

 

مجازات قاچاق ارز :

اگر شخصی مرتکب قاچاق کالا شود مجازات هایی برای او در نظر گرفته می شود . مطابق قانون قاچاق کالا و ارز اگر شخصی مرتکب قاچاق شود به 1 تا 2 برابر ارزش ریالی کالای ورودی و 2 تا 4 برابر ارزش ریالی کالای خروجی محکوم خواهد شد .

 

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *