ارز چیست :

از گذشته تا کنون مردم برای کسب و کار از ارز به عنوان وسیله ای برای مبادله ی کالا و خدمات استفاده می کنند . به طور کلی ارز به پول رایج کشور ها گفته می شود که دولت آن را شناخته شده اعلام کند . ارز شامل اسکناس ، طلا ، مسکوکات ، حواله های ارزی و … می باشد و توزیع آن از طریق دولت انجام می پذیرد .

قاچاق ارز :

ورود و خروج ارز از هر کشوری به کشور دیگر دارای قوانین و مقرراتی است که اگر از آن پیروی نشود قاچاق ارز صورت می گیرد و برای شخص خاطی مجازات در نظر گرفته می شود . اگر فردی بخواهد ارزی را از کشور خارج کرده یا حتی آن را وارد کند ، باید مجوز های لازم را از گمرک و بانک گرفته و آن ها را به مراجع ذیربط ارائه دهد .

از طریق مناطق مرزی افغانستان روزانه حدود 5 میلیون دلار به صورت غیر قانونی وارد بازار ایران می شود . قاچاق ارز در افغانستان به یکی از پر درآمد ترین کسب و کار در این کشور تبدیل شده به طوری که در یک ماه گذشته قاچاق ارز از افغانستان به ایران 50 درصد با افزایش رو به رو شده است .

اگر شخصی ارز خریداری کند و این معامله در سامانه ارزی از سمت صرافی ها ، بانک ، موسسه مالی و اعتباری که از سوی بانک مرکزی مجوز دارند ثبت نشود یا ثبت آن ناقص و خلاف واقع باشد قاچاق ارز محسوب می شود . همچنین عدم ارائه صورتحساب معتبر یا صورتحساب خلاف واقع در مورد خرید یا فروش ارز از سمت صرافی ، بانک و موسسات مالی و اعتباری که از سمت بانک مرکزی مجوز دارند نیز قاچاق ارز محسوب می شود .

مجازات قاچاق ارز :

دو حالت برای قاچاق ارز وجود دارد :

1-وارد کردن ارز به کشور : اگر شخصی ارزی را بدون رعایت قوانین و از راه غیر قانونی وارد کشور کند ، ارز وارد شده ضبط شده و شخص به پرداخت یک یا دو برابر ارزش ریالی آن محکوم می شود .

2-خارج کردن ارز از کشور : اگر شخصی ارزی را بدون رعایت قوانین و مقررات و از راه غیر قانونی بخواهد از کشور خارج کند ، جریمه ی آن دو یا چهار برابر ارزش ریالی ارز می باشد .
در هر دو حالت ارز کشف و ضبط شده به اسم حسابی مشخص به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز شده و به متهم رونوشتی از اوراق تحویل داده می شود . متهم تا مدت 10 روز از تاریخ ابلاغیه می تواند به اداره تعزیرات حکومتی شهر کشف ارز رفته و نسبت به تصمیم اعتراض کند . عین مقدار ارز ، تا مشخص شدن تکلیف قطعی قاچاق توسط سازمان تعزیرات حکومتی نگهداری و حراست می شود .

وکیل پرونده قاچاق ارز :

شما دوستان می توانید برای مشاوره حقوقی و کیفری با ما تماس گرفته و درباره ی پرونده های قاچاق ارز با وکیل پایه یک دادگستری مشورت کرده و از او راهنمایی بگیرید . همچنین برای ملاقات حضوری ، قبل از مراجعه به دفتر با وکیل متخصص پرونده ی قاچاق ارز هماهنگ کرده و با تمامی اسناد و مدارک نزد او بروید .

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *