اصطلاح قانونی ملک مشاع یعنی ملکی که دو یا چند نفر در آن شریک باشند و نتوان سهم هریک را از هم تشخیص داد . به عوان مثال می شود به خانه ای که از طریق ارث به فرزندان می رسد یا چند نفر با پول مشترک خانه ای میخرند که جزء جزء شاعه بطور اشاعه برای همه ی شرکا است اشاره کرد . هر مالی می تواند مشاع باشد اما بیشتر اموالی که قیمت آن ها بالاست مشاعی هستند که نمونه ی شایع ان در مورد املاک دیده می شود .

فروش ملک مشاع :

در ملک مشاع هر شریک نسبت به جزء جزء ملک مالکیت دارد . هر یک از شرکا می توانند هر وقت که می خواهند تقسیم ملک مشاع را تقاضا نمایند . اما در بیشتر مواقع شرکا حاضر به تقسیم ملک نمی شوند یا در حالت کلی ملک قابل تقسیم و یا افراز نیست که در این صورت شرکا می توانند برای فروش ملک مشاع اقدام کنند . اگر هر یک از شرکا برای دستور فروش ملک مشاع اقدام کند ، حکم دادگاه بطور قطعی برای فروش مال صادر می شود .

فروش ملک مشاع از طریق مزایده

در صورتی که ملکی با توجه به تصمیم قطعی دادگاه غیر قابل افراز تعیین شود ، به تقاضای هر یک از شرکا و با صدور حکم دادگاه ملک از طریق مزایده به فروش می رسد و مبلغ بدست آمده بین شرکا نسبت به میزان سهام آن ها تقسیم می شود . عدم حضور هریک از شرکا مانع از انجام مزایده نخواهد شد .

آیا فروش ملک مشاع جرم است ؟

فروش سهم مشاع متعلق به فروشنده تحت هیچ عنوان و به هیچ وجه جرم نیست و این حق قانونی مالک است . اما فروش سهم دیگران در مال مشاع جرم است و مجرم مشمول مقررات دعاوی کیفری انتقال مال غیر است .به عبارت دیگر فروش سهم مشاع از ناحیه مالک اعم از اینکه تمام یا قسمتی معین از کل ملک را بصورت مفروض بفروشد که ابعاد و مشخصات آن معلوم باشد معامله نسبت به سهم سایر مالکین در آن قسمت مشخص و معین درست نیست .

مدارک لازم جهت طرح دعوی فروش ملک مشاع

 • کپی و اصل سند مالکیت
 • گواهی عدم افراز ملک : هنگامی که از طرف واحد ثبتی ملک غیر قابل افراز باشد ، طی یک گواهینامه غیر قابل افراز بودن ملک به متقاضی تسلیم می شود .
 • کپی کارت ملی
 • فرم دادخواست : عنوان درخواستی است که یکی از شرکای ملک مشاع در صورت توافق نداشتن دیگر شرکا ، به دادگاه ارائه می دهد .
 • فیش واریزی هزینه دادرسی
مزایای فروش ملک مشاع توسط وکیل
 1. در زمان بسیار کمی می توانید دستور فروش ملک مشاع را بگیرید
 2. در دادگاه و اداره ثبت نیاز به حضور شریکی که قصد فروش ملک مشاع را دارد نیست
 3. وکیل می تواند ضمن حضور در اداره ثبت مشخص کند ملک قابل افراز است یا خیر
 4. بعد از آنکه دستور فروش ملک مشاع از طرف دادگاه صادر شد وکیل به سرعت می تواند ملک را به فروش برساند

جهت دریافت نمونه دادخواست فروش ملک مشاع کلیک کنید

مشاوره حقوقی :
 • وکیل پایه یک دادگستری

  کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *