قیم کیست :

به شخصی امین که از طرف دادگاه برای اداره ی امور حقوقی شخص محجور یا طفل ( در نبود پدر و جد پدی ) قیم گفته می شود . چون قیم باید همه ی امور حقوقی را به دست بگیرد به همین خاطر قانون، در انتخاب آن بسیار سختگیری دارد . اولین گزینه برای قیمومیت مادر است به شرط آنکه صلاحیت لازم را داشته باد . اگر مادر ازدواج مجدد داشته باشد ، فرزند به یکی از فامیل های نزدیک پدر یا مادر که صلاحیت نگهداری از او را دارد سپرده می شود در غیر این صورت دادگاه فردی امین را برای قیمومیت فرزند انتخاب می نماید . قیم به تنهایی نمی تواند در مورد اموال فرزند تصمیم بگیرد به همین خاطر برای هر تصمیمی باید ابتدا با اداره ی سرپرستی مشورت کند و اگر می خواهد نقل و انتقال مالی را انجام دهد باید اجازه ی اداره سرپرستی را داشته باشد . برای قیم شدن ، خویشاوندان نزدیک نسبت به بقیه ارجعیت دارند و دادگاه ابتدا از آن ها قیم را انتخاب می کند .

 

 

انتصاب قیم :

هنگامی که شخص محجور ولی قهری یا وصی نداشته باشد ، دادگاه شخصی را به عنوان قیم برای آن انتصاب می نماید که در فقدان اشخاص مذکور ، امور حقوقی محجور را اداره کند . باید توجه داشت که میان ولی قهری ، وصی و قیم تفاوت ها و سلسله مراتبی وجود دارد . اگر محجور دارای ولی قهری باشد دیگر نمی توان برای او وصی یا قیم انتخاب کرد . همچنین در نبود ولی قهری تا زمانی که محجور وصی داشته باشد برای انتخاب قیم برای او انجام نمی گیرد .

حال زمانی وجود دارد که شخص پس از گذشت 18 سالگی امور مالی را خود به عهده می گیرد اما ممکن است در سن 25 سالگی دچار جنون بشود و نیاز به شخصی برای اداره ی امور مالی داشته باشد . در این هنگام چون دوره ی ولایت ولی قهری به اتمام رسیده و شخص محجور کسی را به عنوان وصی انتخاب نکرده ، دادگاه برای او قیم تعیین می نماید .

در واقع دادستان برای حمایت از محجور که شامل نگهداری ، مراقب و اداره ی اموال او است قیم را انتصاب می نماید و قیم باید در چهارچوب قوانینی که دادگاه برای او تعیین کرده حرکت کند و هرگونه تخطی در انجام وظایف قیم ، مسئولیت های سنگینی برای او به وجود می آورد .

شرایط قیمومیت :

1 – عاقل ، بالغ ، بصیر ، آگاه

2 – دارای اهلیت کامل و شایستگی اخلاقی

3 – قابل اعتماد بودن

4 – اگر برای شخصی مسلمان قیم انتخاب می شود ، او نیز باید مسلمان باشد زیرا کفار را نمی توان به عنوان قیم فرد مسلمان پذیرفت

چه کسانی نمی توانند قیم باشند ؟

صفت هایی که با داشتن آن ها شخص نمی تواند به سمت قیمومیت انتصاب شود در ماده 1231 ق.م برشمرده شده است .

1 – کسانی که حکم ورشکستگی آن ها صادر شده است

2 – کسی که خود یا یکی از نزدیکانش دعوایی بر محجور داشته باشند

3 – کسانی که خود تحت قیمومیت هستند

4 – کسانی که دارای فساد اخلاقی هستند

5 – کسانی که جرمی ارتکاب شده باشند مانند : سرقت ، ورشکستگی به تقصیر ، خیانت در امانت ، اختلاس و …

طبق نظر قانونگذار افرادی که دارای این صفات هستند فاقد ویژگی امانت داری بوده و با در نظر گرفتن احتیاط نباید امور محجور را به این افراد واگذار کرد .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *