اجاره بها چیست ؟

 

هنگامی که شخصی ملکی را برای سکونت و یا امور تجاری و اداری درخواست کند ، باید مبلغی را به عنوان حق اجاره به صاحب ملک پرداخت نماید . بنابر این در هنگام عقد اجاره نامه که بین موجر و مستاجر تنظیم می شود ، مبلغ مشخصی به عنوان اجاره بها تعیین شده و مستاجر باید در زمان مقرر اجاره بها را پرداخت نماید . پرداخت اجاره بها می تواند ماهیانه و یا سالانه باشد . در صورتی که مستاجر از پرداخت اجاره بها به موجر خودداری نماید ، موجر می تواند با طرح دادخواست کیفری و انجام مراحل قانونی مربوطه مستاجر را به پرداخت اجاره بها ملزم کند .

عدم پرداخت اجاره بها :

مستاجر باید در زمان مقرر بهای اجاره ملک را پرداخت نماید اما اگر در زمان تعیین شده مبلغ اجاره بها پرداخت نشود از سوی موجر اظهارنامه ای رسمی یا اخطارنامه ای از دفترخانه برای مستاجر فرستاده می شود و در صورت عدم پرداخت موجر می تواند نسبت به تخلیه ملک اقدام نماید .
رسیدگی به دعوی تخلیه ملک به عهده ی دادگاه محل وقوع ملک می باشد . هنگامی که رای تخلیه ملک صادر می شود ، این رای برای اجرای حکم به اداره اجرای احکام فرستاده می شود . واحد اجاره ی احکام بدون دریافت مبلغی با عنوان حق کسب و پیشه از موجر باید نسبت به تخلیه ملک اقدام نماید .

فسخ پیش از موعد قرارداد اجاره :

اجاره نامه با به پایان رسیدن مهلت قرارداد پایان می یابد مگر آنکه شرایطی بوجود بیاید که موجبات فسخ اجاره نامه را فراهم نماید مانند اینکه موجر در مورد ملک اطلاعات لازم را نداده و عیوبی در ملک وجود داشته باشد که مستاجر از آن ها بی اطلاع بوده است یا اینکه مستاجر مورد اجاره را برای استفاده ی کار دیگری غیر از آنکه در اجاره نامه آمده است استفاده کند به عنوان مثال ملک را به عنوان محلی برای سکونت اجاره کرده اما در آن جا شرکتی دایر می نماید که در این موارد موجر یا مستاجر می توانند قرارداد را پیش از موعد فسخ نمایند .

نکاتی مهم در رابطه با عدم پرداخت اجاره بها :

1 – اگر مستاجر هنگامی که اظهارنامه یا اخطاریه به او ابلاغ شد از پرداخت اجور معوقه امتناع کند یا پرداخت اجاره بعد از مهلت 10 روز باشد و در این هنگام موجر نسبت به رای تخلیه ملک اقدام کند ، فقط برای یک بار مستاجر می تواند با پرداخت 20 درصد بیشتر از مبلغ اجاره به نفع موجر ، از صدور حکم تخلیه جلوگیری نماید .
2 – اگر مستاجر به مدت یک سال اجاره را پرداخت نکند ، موجر می تواند بدون ارسال اظهارنامه و یا اخطاریه دادخواست تخلیه ملک را مطرح نماید .

3 – بابت حق کسب و پیشه هیچگونه مبلغی نباید به مستاجر پرداخت شود .
4 – اگر مستاجر چک یا سند تجاری را بابت مبلغ اجاره به موجر داده باشد در واقع مبلغ را پرداخت نموده است .

وکیل دعاوی تخلیه ملک :

موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم می تواند شما را در زمینه دعاوی ملکی به بهترین روش راهنمایی کند . با تماس با ما می توانید از بهترین وکلا مشاوره حقوقی دریافت نمایید . بنابر این با کلیک بر روی لینک تماس با ما ، راه های ارتباط با وکیل دعاوی ملکی را انتخاب نمایید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *