شرکت نسبی چیست :

شرکت نسبی یکی دیگر از انواع شرکت های تجاری است که در قانون تجارت ایران به رسمیت شناخته شده و می توان آن را در اداره ثبت شرکت ها ثبت نمود و فعالیت مورد نظر خود را با توجه به موضوع فعالیت مناسب با ثبت شرکت نسبی انجام داد . این شرکت برای امور تجاری و برای هرگونه فعالیت تجاری تحت عنوان اسم مخصوص بین 2 یا چند نفر تشکیل شده که مسئولیت هر یک از شرکا در برابر دیون و قروض شرکت نسبت به سرمایه ای است که به شرکت وارد کرده است . شرکت نسبی در بیشتر ویژگی ها مانند شرکت تضامنی است اما تفاوت هایی نیز دارد . در شرکت تضامنی اگر شرکت بدهی داشته باشد تمامی شرکا مسئول پرداخت تمام بدهی هستند اما در شرکت های نسبی ، اگر دارایی های شرکت برای پرداخت دیون کافی نباشد ، هر یک از شرکا نسبت به سرمایه ای که وارد شرکت کرده مسئولیت پرداخت بدهی را دارد . به عنوان مثال در شرکت های تضامنی اگر شرکت 1000000 ریال بدهی داشته باشد ، هر یک از شرکا مسئول پرداخت 1000000 ریال به طلبکاران می باشد اما اگر در شرکت نسبی ، شرکت 1000000 ریال بدهی داشته باشد ، سرمایه ی هر یک از شرکا مشخص شده و هر یک نسبت به سرمایه ای که وارد کرده بدهی را پرداخت می کند .

ویژگی شرکت نسبی:

1 – یک شرکت بازرگانی است که برای امور تجاری ثبت می شود .

2 – در شرکت های نسبی باید عبارک “شرکت نسبی” و حداقل اسم یکی از شرکا و در ادامه عبارت “برادران” یا ” و شرکا” قید شود . وجود عبارت شرکت نسبی به شرکت هایی که قصد همکاری با این شرکت را داشته باشد متذکر می شود که مسئولیت شرکا در قبال پرداخت بدهی ها چگونه است مانند : شرکت نسبی حمید و برادران

3 – در شرکت نسبی سرمایه شرکت یا نقدی است یا غیر نقدی یعنی به سهام تبدیل نمی شود .

4 – مسئولیت هر یک از شرکا در قبال بدهی شرکت نسبت به سرمایه ای است که آورده اند .

5 – برای ثبت شرکت نسبی حداقل به 2 نفر شریک نیاز است .

مدارک لازم برای ثبت شرکت نسبی :

 • ارائه دو نسخه شرکتنامه
 • ارائه دو نسخه اساسنامه
 • ارائه دو نسخه تقاضانامه
 • ارائه دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین
 • ارائه دو نسخه صورتجلسه هیات مدیره
 • انتخاب 5 نام برای شرکت و قرار دادن آن به الویت
 • انتخاب موضوع متناسب با فعالیت شرکت
 • اگر شرکت نیاز به مجوز دارد باید به مراجع ذیربط رجوع کرده و اصل مجوز فعالیت را ارائه دهید
 • مدارک شناسایی اعضا ( کارت ملی ، شناسنامه )
 • گواهی عدم سوء پیشینه اعضای شرکت
 • اصل وکالتنامه ، هنگامی که ثبت شرکت از طریق وکیل انجام می گیرد

وکیل ثبت شرکت :

شما عزیزان می توانید برای انجام امور ثبتی خود از وکیل پایه یک دادگستری استفاده کنید . با سپردن امور خود به وکیل برای ثبت شرکت در وقت و هزینه ی خود صرفه جویی کنید . زیرا وکلا نسبت به شما از قوانین مربوط به ثبت شرکت ها آگاه تر هستند .

برای مشاوره ثبتی با کارشناسان ما تماس گرفته و بهترین نوع شرکت را با توجه به میزان سرمایه و تعداد شرکا انتخاب نمایید . و در صورت لزوم از وکیل مربوطه وقت ملاقات گرفته و حضورا درباره ی ثبت شرکت با ایشان صحبت کنید . فرصت را از دست ندهید و همین الان برای ارتباط با کارشناسان نا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید . موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم از صفر تا صد ثبت شرکت همراه شما دوستان می باشد .

 

مشاوره حقوقی :
 • وکیل پایه یک دادگستری

  کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *