شرکت تضامنی چیست ؟

شرکت هایی هستند که شخصیت شرکا و سرمایه ی شرکت هر دو به یک اندازه در تصمیم گیری برای شرکت مهم هستند . در قانون تجارت به شرکت هایی که بین 2 یا چند نفر برای امور تجاری و با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود ، شرکت تضامنی می گویند .در شرکت های تضامنی وقتی شرکت قروض یا دیونی داشته باشد و دارایی های شرکت مکفی نباشد ، یک نفر از شرکا مسئولیت پرداخت بدهی را بر عهده خواهد گرفت . وقتی می گوییم شرکت تضامنی است یعنی شرکا مسئولیت تضامنی دارند این به این معنا است که هر یک از شرکا مفردا مسئول پرداخت بدهی به طلبکاران می باشد .

برای درک بهتر تضامنی بودن مسئولیت شرکا مثالی بیان میکنیم : 7 نفر با سرمایه ی 300 هزار تومان یک شرکت تضامنی تاسیس می کنند و شرکت در نهایت دچار 500هزار تومان بدهی می گردد . در این هنگام هر یک از شرکا بطور جداگانه مسئول پرداخت 500 هزار تومان بدهی می باشد و اگر یکی از شرکا تمامی دیون خود را پرداخت نماید ، این موضوع مانع از مطالبه کردن پول از باقی طلبکاران نمی شود .

اسم شرکت تضامنی :

طبق قانون حقوق تجارت ، همه ی شرکت ها موظفند نامی برای خود انتخاب کنند . در ماده 117 این قانون ذکر شده است که در انتخاب نام برای شرکت تضامنی حتما باید عبارت “شرکت تضامنی” به همراه اسم شرکا ذکر شود . اگر تمامی شرکا نامشان در اسم شرکت نباشد باید بعد از اسم شرکت عبارت ” شرکا ” با ” برادران ” ذکر شود . به عنوان مثال : شرکت تضامنی حسینی و شرکا

تشکیل شرکت تضامنی :

برای ثبت شرکت تضامنی دو امر اهمیت ویژه ای دارد 1- شرکتنامه ای که طبق قانون تنظیم شده باشد 2- کل سرمایه نقدی شرکت تادیه شده و همه ی سهم الشرکه غیر نقدی تقویم و تحویل بشود .

شرکت های تضامنی اکثرا نیازی به داشتن اساسنامه ندارند و وجود شرکتنامه که پر اهمیت ترین پایه و اساس شرکت است ، کفایت می کند . در شرکتنامه شرکت های تضامنی مواردی چون : نام شرکت ، موضوع فعالیت ، مدت فعالیت ، سرمایه شرکا ( هم نقدی و هم غیر نقدی به همراه نام شریک ) ، تقسیم سود و زیان ، قوانین درباره ی انحلال شرکت و فوت یکی از شرکا

موارد شرکت نامه را به هیچ عنوان نمی توان تغییر داد مگر آنکه تمامی شرکا رضایت داشته باشند  .

شرکت تضامنی می تواند یک یا چند مدیر داشته باشد . در اغلب شرکت ها نام شخصی که در ادامه ی اسم شرکت نوشته می شود ، مدیر انتخاب می گردد . مدیران تمام اختیارات لازم جهت اداره کردن شرکت را دارا بوده مگر اینکه اختیاری صراحتا از او گرفته شده باشد . اگر شرکت چندین مدیر داشته باشد اساسنامه شرکت وظایف هر یک از آن ها را مشخص می نماید .

ثبت شرکت تضامنی :

برای مشاوره رایگان در زمینه ثبت شرکت تضامنی و انتخاب موضوع متناسب با فعالیت شرکت ، می توانید با کارشناسان ما در حوزه امور ثبتی مشورت نمایید . موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم آماده ارائه خدمات ، با بهترین کیفیت به شما مشترین عزیز می باشد . پس معطل نکنید و همین الان با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید .

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *