سفته چیست :

سفته نوعی سند تجاری است که از آن با هدف انتقال پول به شخصی در آینده استفاده می شود . سفته مشخص می کند که شخص صادر کننده در چه زمانی و چه مقدار پول را به شخص گیرنده سفته باید پرداخت کند . امروزه به دلیل افزایش حجم نقل و انتقالات مبالغ زیاد پول و مزایای سفته ، درروابط کاری از این سند تجاری به وفور استفاده می شود .

شرایط صدور سفته :

پیش از آنکه قصد صدور سفته را داشته باشید بهتر است از شرایط آن آگاه شوید : 1- ابطال تمبر مالیاتی :هنگامی که برای خرید اوراق سفته به بانک مراجعه می کنید ، از شما مبلغی متناسب با سفته دریافت می شود که در اصل همان مالیات برای صدور است که به جای ابطال تمبر مالیاتی شناخته شده است . همچنین مبلغ خرید هر سفته متناسب با مبلغ درج شده بر روی آن متفتوت می باشد .

2 –درج تاریخ صدور سفته : در همان روزی که سفته تحویل ِ گیرنده داده می شود ، باید تاریخ آن روی سفته درج گردد .

3 – درج مبلغ مشخص : در حاشیه سفته حداکثر مبلغی که می توانید تعهد کنید نوشته شده است . برای خرید سفته به مبلغ خاشیه آن توجه کنید اما به آن اکتفا نکنید . حتما روی سفته به حروف مبلغ مورد تعهد را بنویسید تا از سوء استفاده افراد سودجو جلوگیری کنید .

4 – تعیین گیرنده وجه : برای تعیین شخص گیرنده شما می توانید 2 راه حل را انتخاب کنید . اول اینکه شما می توانید آن را در وجه حامل صادر کنید اما اگر نمیخواهید سفته ی شما در بازار دست به دست بچرخد و شما برای پرداخت مبلغ سفته افرادی را ببینید که اصلا آن ها را نمی شناسید توصیه می شود که حتما نام گیرنده سفته بصورت کامل درج شده و روز عبارت “حواله کرد” درج شده در سفته خط بخورد . همچنین ذکر کنید گیرنده هیچ حقی برای انتقال سفته به دیگری نخواهد داشت .

5 –  تعیین تاریخ تادیه : برای مشخص کردن تاریخ تادیه معمولا از روش درج تاریخ دقیق استفاده می شود مثل 3/7/96 . اما می توان تاریخ تادیه سفته را بصورت عندالمطالبه نیز قرار داد .

مزایای سفته :

سفته دارای ویژگی مسئولیت تضامنی است . در نظر بگیرید آقای محمدی سفته ای را به نفع آقای اصغری صادر و مهر و امضا می نماید . آقای اصغری پس از امضا کردن سفته آن را به آقای حسینی می دهد و آقای حسینی نیز آن را امضا کرده و به شما می دهد . شما در این هنگام می توانید مبلغ سفته را از هر سه نفر ( محمدی ، اصغری ، حسینی ) دریافت نمایید . لازم به ذکر است که شما نمی توانید از هر یک از آن ها مبلغ کامل را دریافت کنید بلکه باید از هرسه نفر یک بار در مجموع کل مبلغ را دریافت کنید .

اگر سفته ی صادر شده پرداخت نشود ، می شود به دادگاه مراجعه کرده و درخواست تامین خواسته مطرح کرد به طوری که تمام اموال صادر کننده سفته و ظهرنویسان تا زمان صدور حکم دادگاه توقیف شود .

خوانندگان محترم جهت مشاوره حقوقی و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سفته و نحوه ی صدور آن با کارشناسان ما تماس بگیرید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *