دعاوی کیفری :

خیلی وقت ها اسم دعاوی کیفری و دعاوی حقوقی را شنیده ایم اما تفاوت آن ها را نمی دانستیم . در این مطلب ما برای شما دعاوی کیفری و انواع آن را مشخص می کنیم . همچنین شما برای اطلاع از مشخصات دعاوی حقوقی می توانید از جستجوگر در صفحه ی اصلی سایت استفاده نمایید .
به هر فعلی که در قانون مجازات اسلامی برای آن مجازات تعیین شده باشد ، جرم می گویند و کسی که مرتکب جرم شود مجرم نام دارد . مثلا اگر شخصی سرقت ، قتل یا هر جرم دیگری را انجام دهد شخص زیان دیده یا دادستان به نمایندگی از جامعه علیه مجرم شکایت کیفری می کنند و اگر جرم شخص ثابت شود باید مجازات شود . دعاوی کیفری در مجموع به دو دسته تقسیم می شوند : 1- جرائم قابل گذشت 2- جرائم غیر قابل گذشت

جرائم قابل گذشت به جرایمی گفته می شود که اگر شخص شاکی نداشته باشد دادستان به خاطر مصلحت جامعه جنبه ی خصوصی جرم را به جنبه ی عمومی ترجیح می دهد و مجرم بخشیده می شود . جرایم غیر قابل گذشت کاملا بر عکس این موضوع است یعنی حتی اگر شخص شاکی نداشته باشد ، دادستان وظیفه دارد به محض مطلع شدن از ارتکاب مجرم به جرم ، متهم را تعقیب کند .

بعد از آنکه پرونده به دادگاه مورد نظر ارجاع داده شد ، دادگاه باید به پرونده رسیدگی کرده و رای صادر کند که تا 20 روز از زمانی که رای صادر می شود می توان دادخواست تجدید نظر خواهی نمود . برای اشخاصی که مقیم ایران نمی باشند مهلت تجدید نظر خواهی 2 ماه بعد از تاریخ ابلاغ رای است .

اگر حکم قطعی شود و اعتراضی نسبت به حکم صادر شده صورت نگیرد ، پرونده برای اجرای حکم به اجرای احکام کیفری فرستاده شده و در آن جا انجام می پذیرد . اما اگر کودکان ، مجنون ، مجبور ، مست ، مشتبه و مکره باشد مجازات نمی شود .

بطور کلی اگر شخصی جرم کیفری انجام دهد مراحل رسیدگی به پرونده اش به این گونه می باشد : اول شخص جرمی مرتکب می شود . سپس شاکی از او شکایت کرده و دادسرا متهم را تعقیب می نماید و تحقیقات مقدماتی را انجام می دهد و قرار مجرمیت صدور می کند . در دادگاه به پرونده رسیدگی شده و درخواست تجدید نظر خواهی و پس از آن فرجام خواهی صادر می شود . در نتیجه حکم صادر شده و اجرا می گردد .

دعاوی کیفری به چند دسته تقسیم می شوند :

  • جرایمی که بر علیه اشخاص اتفاق می افتد : تصادف ، هتک حرمت ، افترا ، آدم ربایی ، سقط جنین ، توهین ، قتل عمد ، جرح عمد ، مزاحمت ، آدم ربایی ، نزاع دسته جمعی
  • جرایمی که بین افراد خانواده اتفاق می افتد : ترک انفاق و عدم ثبت نکاح
  • جرایم رایانه ای : جعل رایانه ای ، دسترسی غیر مجاز به حامل های داده ، سرقت رایانه ای
  • جرایمی که علیه اموال اتفاق می افتد : تخریب ، خیانت در امانت ، سوء استفاده از سفید امضا ، کلاهبرداری ، انتقال مال غیر ، بدست آوردن مال از طریق نا مشروع ، معامله معارض ، صدور چک پرداخت نشدنی
  • جرایمی که باعث بر هم زدن نظم و آسایش عموم می شود : بغی ، جرایم علیه مامورین دولت ، محاربه ، اختلال در نظم عمومی ، افساد فی الارض ، تغییر کاربردی ، اخلال در نظم اقتصادی ، رابطه نا مشروع ، قمار ، ربا ، تغییر کاربری ، تصرف عدوانی و مزاحمت ، جعل

وکیل دعاوی کیفری :

در این گونه دعاوی یافتن وکیل متخصص در دعاوی کیفری بسیار مهم و پر اهمیت است زیرا باید شخصی باشد که به تمامی قوانین امور کیفری آشنایی داشته و مسلط باشد . شما دوستان می توانید با تماس با موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم از مشاوره حقوقی با وکیل کیفری بهره مند شوید  تا بتوانید دفاع موثری در دادگاه داشته باشید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *