حقوق اراضی

در حال حاضر با هجوم افزایش بهای اموال غیر منقول و برای پشتیبانی از دارایی ها و زمین های اشخاص حقیقی و حقوقی ، همچنین حفظ مالکیت آنها ، آشنایی با حقوق اراضی و قوانین حاکم بر آن برای معاملات بسیار ضروری است . از دیدگاه قانون اراضی به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند : 1- زمین دایر 2- زمین بایر 3- زمین موات

 

اراضی دایر :

به زمین هایی گفته می شود که دائما از آن ها بهره برداری می شود . این اراضی دارای ساختمان ، تاسیسات و دیوار کشی مناسب بوده و یا زراعی می باشند . همچنین زمین هایی که در رِژیم سابق ، ملی اعلام شده اند مانند اراضی که برای جلوگیری از بدی آب و هوا به مالکیت دولت درآمده اند یا شکارگاه ها نیز جزء اراضی دایر به شمار می آیند .

 

اراضی بایر :

اراضی بایر به زمین هایی گفته می شود که در گذشته از آنها بهره برداری می شد اما الان به علت عدم بهره برداری از آن ها به مدت بیشتر از 5 سال متوالی ، متروک مانده باشد . با توجه به این تعاریف اگر زمینی سابقه ی احیا و عمرانی داشته باشد اما با دلایل موجه قانونی از آن استفاده نکند زمین یاد شده بایر نیست .

 

اراضی موات :

به زمین هایی که در آن از گذشته تا کنون کشت و زرعی وجود نداشته باشد ، زمین موات می گویند و به موجب قانون لغو مالکیت اراضی موات که در سال 1358 به تصویب رسیده است ، تمامی اراضی موات به مالکیت دولت در می آید وحتی اگر شخصی سند مالکیت آن زمین را داشته باشد .

انواع اراضی موات :

  • زمین هایی که از اول مالک نداشته یا ما ندانیم که سابقه ملکیت داشته است .
  • زمین هایی که در گذشته کسانی در آنجا زندگی می کردند اما با گذشت زمان از بین رفته اند مانند اراضی بابل و شوش .
  • زمین هایی که از روی برخی مشخصات می توانیم پی ببریم که مالک دارد اما مالک آن مشخص نیست و ملک هم بصورت خرابه شده است . این اراضی شامل دو عنوان : اراضی موات – اراضی مجهول المالک می باشند .
  • زمین هایی که مالک مشخص داشته ولی مالک از آن اعراض کرده است . این مورد هم بر دو نوع می باشد : الف ) زمین موات بوده و احیا شده و بعد از احیا مالک اعراض کرده است . ب ) زمینی که هیچ یک از مشخصات مذکور را نداشته باشد و مالک داشته باشد اما مالک آن را مهجور گذاشته باشد مثل زمین هایی که در کنار قنات بوده و از آن قنات برای آب یاری آن استفاده می شده اما با از بین رفتن قنات ، زمینی که از آب آن تغذیه می کرد نیز از بین رفته ولی مالک از آن اعراض نکرده است .

وکیل اراضی حقوقی :

قوانین و مراجع متعددی برای رسیدگی به دعاوی اراضی وجود دارد به همین خاطر دعوی اراضی ملکی یکی از سنگین ترین دعاوی مطرح شده در دادگاه ها می باشد . هر نوع از دعاوی مربوط به زمین دارای قوانین و مشخصه های خاص خود است و وقتی بین دعاوی تعارض شکل بگیرد نیازمند وکیل متخصص در امور ارضی می باشیم تا با توجه به تجربه و دانش خود بهترین نتیجه را بتواند از مرجع مورد نظر کسب کند .

برای مشاوره حقوقی در زمینه حقوق اراضی می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته و با بهترین وکیل تهران در مورد پرونده های اراضی خود مشورت نمایید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *