حضانت فرزند در طلاق توافقی

حضانت فرزندان تا 7 سالگی با مادر بوده و بعد از آن تا سن بلوغ یعنی دختر تا 9 سالگی و پسر تا 15 سالگی با پدر می باشد . هنگامی که فرزندان به سن بلوغ رسیدند دادگاه طبق صلاحیت والدین و مصلحت فرزند آن را به یکی از والدین می سپارد . اما در طلاق توافقی زوجین می تووانند پس از طلاق با یکدیگر توافق کنند که فرزندشان با کدام یک از آن ها زندگی کند . اگر حضانت فرزند با مادر باشد ، او می تواند مبلغی را به عنوان نفقه برای طفل از پدر فرزند دریافت کند . نفقه برای هر یک از کودکان جداگانه محاسبه می شود و اگر پدر از دادن نفقع سرپیچی کند مرتکب جرم شده و باید جریمه پرداخت نماید .

دادگاه برای دادن حضانت به هر یک از والدین ، طبق قانون مدنی  حضانت را به شخصی می دهد که صلاحیت نگهداری از فرزند را داشته باشد . اگر بعد از هر یک از زوجین متوجه شد که طرف مقابل صلاحیت نگهداری و حضانت فرزند را ندارد می تواند به دادگاه مراجعه کرده و با اثبات این موضوع که شخص مقابل صلاحیت حضانت را ندارد ، حضانت را از وی سلب کرده و خود از فرزندش نگهداری کند . مثلا اگر حضانت فرزند در طلاق توافقی با پدر بود و مادر متوجه اعتیاد پدر یا فساد اخلاقی او شود می تواند حضانت فرزند را خودش به عهده بگیرد یا اگر مادر ازدواج مجدد کند حضانت از او سلب می شود . اما اگر هنگام طلاق و حضانت فرزند در مورد ازدواج مجدد مادر صحبت شده باشد و پدر بپذیرد که در صورت ازدواج مجدد مادر حضانت همچنان با مادر باشد ، قانون در مورد آن مخالفتی نمی کند .

در طلاق توافقی زوجین می توانند حضانت دائم فرزند را به یکدیگر بدهند و فقط اجازه ی ملاقات طفل را داشته باشند . مثلا پدر حضانت دائم فرزند را به مادر بدهد و خودش طبق قول و قراری که در دادگاه تعیین می کنند به دیدار فرزند برود یا بالعکس .
به دلیل اینکه حضانت فرزندان تکلیف والدین است ، هیچ کدام از آن ها نمی توانند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند اما اگر هر دو آن ها صلاحیت نگهداری از فرزند را نداشته باشند ، دادگاه حضانت فرزند را به پدربزرگ یا به سازمان بهزیستی می سپارند .

ملاقات فرزند در طلاق توافقی

هنگامی که حضانت به هر کدام از زوجین می رسد در دادگاه باید نحوه ی ملاقات طرف مقابل با فرزند ، روز ، ساعت ، محل دریافت و تحویل طفل مشخص شود و در صورتی که هر کدام از والدین در این کار اختلال ایجاد کنند طبق قانون مجازات اسلامی به 3 تا 6 ماه حبس یا جزای نقدی 1.500.000 تا 3.000.000 ريال محکوم می شود .

وکیل حضانت

اگر نیاز به مشاوره حقوقی رایگان دارید می توانید با کارشناسان ما در موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم تماس گرفته و مشکلات خود را بیان کنید همچنین در صورت تمایل به مشاوره حضوری با وکیل پایه یک دادگستری در مورد حضانت فرزند می توانید قبل از مراجعه با کارشناسان ما هماهنگ کرده و وقت ملاقات بگیرید .

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *