جعل چیست :

اگر در یک سند تغییری ایجاد شود که به ضرر دیگری باشد به آن جعل می گویند . اگر تغییر بدون نیرنگ و ریا باشد و به کسی آسیب نرساند جعل محسوب نمی شود . در جعل ، اصل مهمی که وجود دارد به اشتباه انداختن فرد مقابل می باشد یعنی شبیه بودن سند قلابی با اصلی مهم نیست و همین که فرد سند تقلی را با واقعی اشتباهه بگیرد و آن را بپذیرد کافی است . در قانون مجازات اسلامی و قوانین کیفری به هر عملی که باعث تغییر سند بشود یا امضای آن مخدوش گردد جعل گفته شده و برای مجازات در نظر گرفته شده است .

 

جاعل :

به کسی گفته می شود که با نیت نیرنگ و حقه سندی را به دروغ تنظیم کرده یا تغییراتی در سند اصلی بدهد که باعث ضرر به دیگری شود .

مصادیق جعل :

در گذشته ساختن شناسنامه یا کارت ملی را جعل می دانستند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی ، نوع ارتکاب به جرم ها نیز تغییر کرده و دچار تحول و پیشرفت شده است . نمونه ی این جرم ها می توان به جرم جعل اشاره کرد . در این بخش به برخی از مصادیق جرم جعل اشاره خواهیم کرد .

به یک سند نوشته یا حرفی اضافه شود .

تغییر تاریخ سند . به عنوان مثال می توان تاریخ چک را تغییر داد و آن را 10 روز جلوتر دریافت کرد .

به هم چسباندن دو متن متفاوت به یکدیگر .

از بین بردن یک کلمه که اصطلاحا به آن تراشیدن می گویند .

تغییر کلمه مثلا کلمه ی کیک به کبک تبدیل شود که به آن اصطلاحا خراشیدن می گویند .

قلم بردن ، تغییر دادن کلمه ها مثلا عدد 6 به 8 .

از مهر و امضای افراد ساختن .

یک نوشته یا سند تنظیم شود .

از مهر شص دیگری بدون رضایت او استفاده کردن .

مجازات جعل :

برابر مجازات قانون اسلامی هر شخصی که مرتکب جرم جعل شود ، اگر اسناد دولتی را جعل کرده باشد از 1 سال تا 10 سال به حبس محکوم می شود . اگر مدارک تحصیلی را جعل کرده باشد به 1 تا 3 سال حبس و اگر مهر یا علامت و اسناد شرکت های غیر دولتی باشد به 3 ماه تا 2 سال حبس محکوم است . اگر مسئولان یا کارمندان دولت به جرم جعل محکوم شوند ، مجازاتشان از افراد عادی بیشتر است .

استفاده از سند معجول :

اگر شخصی از سند معجول برای مبادله کردن ، استعمال و به کار بردن استفاده کند ، مجازات آن با جاعل برابر خواهد بود .

جرم جعل رایانه ای :

اگر شخصی اطلاعات نتدرستی را وارد رایانه کند یا در اطلاعات موجود تغییری ایجاد کند تا آن را با ارائه به مراجع قضایی ، اداری ، مالی و … خلاف واقعیت را به اثبات برساند و از آن سوء استفاده کند مرتکب جرم شده و جاعل شناخته می شود و مطابق قانون با او رفتار خواهد شد .

شکایت کیفری از جرم جعل توسط وکیل :

شما برای شکایت کیفری از جاعل نیاز به مشاوره حقوقی با وکیل متخصص در امور کیفری داشته و با ملاقات حضوری با وکیل می توانید اطلاعات پرونده را در اختیار او گذاشته و اگر مدرکی برای اثبات ادعای خود دارید به او ارائه دهید . از آن پس وکیل تمامی مراحل قانونی اثبات جرم جعل را پیگیری می کند .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *