شرکت سهامی :

یکی از انواع شرکت های تجاری ، شرکت سهامی می باشد . ماده یک قانون تجارت شرکت سهامی را اینگونه تعریف می کند : در شرکت های سهامی سرمایه شرکت به سهام تقسیم شده و مسئولیت هر یک از شرکا برابر مبلغ اسمی سهام آن ها است یعنی اگر شرکت بدهی داشته باشد ، مسئولیت هر صاحب سهم در بدهی به میزان مبلغ سرمایه ای است که خودش وارد شرکت کرده است . در شرکت های سهامی سرمایه ی شرکت به قسمت های مساوی تقسیم شده و هر یک از این قسمت ها یک سهم می گویند . شرکت های سهامی به دلیل اینکه تعداد شرکا بالاست و سرمایه ی شرکت را به راحتی می توان افزایش داد و همینطور تنوع بیشتری در فعالیت ها دارد ، در اداره ثبت شرکت جز بیشترین شرکت های فعال به شمار می آید .

بعد از شرکت سهامی ، شرکت مسئولیت محدود بیشترین تعداد ثبت را دارد .

انواع شرکت های سهامی :

شرکت های سهامی به دو دسته تقسیم می شوند : 1- شرکت های سهامی عام : موسسین شرکت قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهم به عموم تامین می نمایند . 2 – شرکت های سهامی خاص : در این گونه شرکت ها ، سرمایه ی شرکت در هنگام تاسیس بطور کامل توسط موسسین تامین می شود و آن ها حق صدور اعلامیه پذیره نویسی و انتشار اوراق قرضه را ندارند .

مشخصات شرکت سهامی عام : 1- قبل یا بعد اسم شرکت حتما باید کلمه “عام ” قید شود 2 – قبل از راه انداختن شرکت ، بخشی از سرمایه شرکت را به صورت اعلامیه پذیره نویسی در اختیار مردم قرار می دهند تا آن ها با مراجعه به بانک بتوانند آن را بخرند 3- حداقل اعضای هیئت مدیره در شرکت سهامی عام 5 نفر است 4 – سرمایه ی شرکت از 500 هزار تومان نباید کمتر باشد 6 – در هر موقعیتی شرکت می تواند سهام خود را در بورس و بانک ها به فروش بگذارد . 7 – انتخاب بازرس برای شرکت سهامی عام از طرف کمیسیون های مخصوصی انجام می شود زیرا بازرسین باید واجد شرایط خاصی باشند . 8 – مبلغ اسمی هر سهم در شرکت سهامی عام نباید از 10 هزار ریال بیشتر باشد 9 – نقل و انتقال سهام مشروط به موافقت مدیران شرکت نیست .

مشخصات شرکت سهامی خاص : 1- حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت سهامی خاص یک میلیون ریال است 2- اعضای هیئت مدیره  ، همچنین سهامداران کمتر از 3 نفر نباشد 3- در این شرکت اوراق قرضه صادر نمی شود 4- تمامی سرمایه شرکت بوسیله موسسین تامین می شود 5- مسئولیت هر یک از اعضا به اندازه ی مبلغ اسمی سهام آن ها می باشد 6- برای نقل و انتقال سهام شرکت مدیران باید آن را تایید کنند .

مدارک لازم جهت ثبت شرکت سهامی :

– دو نسخه اساسنامه

-دو نسخه اظهارنامه

-صورتجلسه هیئت مدیره و مجمع عمومی موسس
-مدارک شناسایی اعضا

-مدارک شناسایی بازرسین

-فیش واریزی 35 درصد مبلغ سرمایه به حساب شرکت در شرف تاسیس
-اصل مجوز فعالیت از مراحع قانونی مرتبط

– مشخص بودن صاحبان امضاء مجاز

-گواهی عدم سوء پیشینه

وکیل ثبت شرکت :

برای سهولت انجام امور ثبتی خود می توانید با موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم تماس گرفته و کارهای ثبتی خود را به وکیل امور ثبتی و کارشناسان ما بسپارید . شما می توانید با کم ترین هزینه بهترین خدمات را دریافت کنید . پس معطل نکنید و با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید .

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *