ثبت برند

هنگامی که چند نفر فعالیت و هدف مشترک داشته باشند باید برای انجام فعالیت ها و رسیدن به اهداف خود طبق قانون عمل کنند به همین دلیل در این چنین مواقع افراد شرکتی را ثبت می کنند . برای ثبت شرکت ، باید نام و موضوع فعالیت مشخص باشد و شرکت هر محصولی که تولید کند یا خدماتی ارائه دهد باید تحت عنوان همین نام باشد . ثبت کردن یک برند اختصاصی برای شرکت می تواند محصولات و خدمات شما را از سایر رقبا متمایز کند . همچنین دارای حق و حقوق نسبت به محصول خود می شوید و می توانید از کسانی که از نام و برند شما استفاده می کنند بصورت حقوقی و یا کیفری طرح دعوی کنید .
به هرگونه نشانه ، علامت ، عدد ، اصطلاح ،نماد یا حتی ترکیبی از اینها که برای شخصیت حقیقی یا حقوقی استفاده می شود ، علامت تجاری یا برند می گویند . برند را هم بصورت فارسی و هم به صورت لاتین می توان به ثبت رساند ولی برای برند لاتین شخصیت حقیقی و حقوقی ملزم به داشتن کارت بازرگانی می باشند . اعتبار برند از زمان تسلیم اظارنامه ثبت آن به مدت 10 سال است و شخص باید پس از پایان یافتن اعتبار آن را تمدید نماید زیرا ممکن است شخصی دیگر مطابق قانون برند شما را خریداری کرده و محصولات خود را با نام برند شما به فروش بگذارد .

مزایای ثبت برند :

1 – برای اعطای نمایندگی باید برند ثبت شده باشد

2 – افراد نمیتوانند از نام شما برای فروش محصولات خود سوء استفاده کنند

3 – محصول شما با برند منحصر به فرد خودتان عرضه می شود و شما را از سایر رقبا متمایز می کند

4 – برای گرفتن وام می توانید از طریق علامت تجاری اقدام نمایید

5 – برند ثبت شده قابلیت نقل و انتقال دارد و شما می توانید آن را به شخص دیگری واگذار کنید

6 – ثبت برند برای سهام داران باعث ارزش افزوده ی سهام شده و این موضوع افزایش درآمد آن ها را به دنبال دارد

7 – به راحتی می توانید با برند ثبت شده بازاریابی کرده و فروش خود را افزایش دهید

علائم تجاری قابل ثبت :

تمامی حروف ، واژگان ، اعداد ، نماد ، تصویر ، نشانه ، آیکون یا ترکیبی از این ها با هر رنگی می تواند به عنوان برند ثبت شود . در کشور های دیگر اصوات و بو هم می توانند به عنوان برند یک شرکت ثبت شوند اما در ایران تنها موارد قابل رویت قابلیت ثبت دارند .

علایم تجاری غیر قابل ثبت :

اگر برندی قبلا به ثبت رسیده باشد نمی توان عین همان برند را ثبت کرد

کلمه و واژه های عام مانند “بستنی” را نمی توان به یک شرکت بستنی سازی اختصاص داد زیرا شرکت های مختلفی هستند که بستنی های متفاوت تولید می کنند .

از کلمات توصیفی برای محصولات نمی توان استفاده کرد . مثلا برای ” لواشک ” واژه ی ترش را نمی توان ثبت نمود زیرا مزه ی محصول را توصیف می کند .

علامت هایی که خلاف جامعه ی اسلامی و عرف باشد .

از تصویر اشخاص مقدس نمی توان برای ثبت برند استفاده کرد .

طبق قانون اداره مالکیت معنوی ، پرچم کشور ها ، نام سازمان های جهانی ، نشان های دولتی ، نماد های بین المللی ، اسامی مقدسه یا افراد مشهور نمی توان استفاده کرد .

مدارک لازم جهت ثبت برند :

مدارک شناسایی مالکین حقوقی

کارت بازرگانی

جواز کسب

جواز کار

پروانه بهره برداری

روزنامه رسمی و کثیرالانتشار شرکت طبق آخرین تغییرات

هزینه ثبت برند :

برای اطلاع از هزینه ثبت برند کافی است با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته تا مشاوران ثبتی ما علاوه بر اعلام هزینه ثبت علامت تجاری ، راهنمایی های لازم جهت امور مربوط به ثبت برند را انجام دهند .

برای ثبت برند ، لوگو یا علامت تجاری خود ، با موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم تماس بگیرید .

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *