مهریه برای زوجه حقی است که مرد وظیفه دارد آن را پرداخت نماید اما اگر زنی مهریه خود را چه در موقع عقد نکاح و چه بعد از طلاق از همسر بخواهد و او از دادن مهریه امتناع کند ، قانون مواردی را برای گرفتن حق زن مطرح کرده است .

زن باید درخواست خود را طرح و ثبت کند . برای ثبت درخواست مهریه زوجه مراجع مختلفی وجود دارد . هنگامی که مرد علیرغم طرح دعوی حقوقی از سوی همسر از پرداخت مهریه خودداری کند ، قانون به میان آمده و راهکار هایی را برای زن بوجود آورده است .

اگر مهریه وجه نقد باشد ( یعنی طلا، سکه ، و… ) زوجه به همراه سند عقد نکاح می تواند با مراجعه به دفتر ازدواج یا دایره اجرای ثبت ، فرم مخصوصی را پر کرده و تقاضای صدور اجرائیه نماید . در این هنگام مرد فرصت دارد تا مدت 10 روز طلب همسر خود را پرداخت نماید . اگر مرد مهریه همسرش را پرداخت نکند زوجه می تواند با مراجعه به اجرای ثبت و معرفی مال و اموال همسر خود درخواست توقیف اموال و یا کسر موجودی از حساب بانکی او را داشته باشد . تا زمانی که مرد متاهل است یک چهارم حقوق و زمانی که طلاق بگیرد تا زمان ازدواج مجدد یک سوم حقوق از او بابت مهریه همسر کسر می شود . اگر سند ازدواج رسمی نباشد ، زن باید از طریق تسلیم دادخواست به دادگاه مهریه خود را مطالبه نماید .

زوجه می تواند برای مطالبه مهریه خود به دادگاه خانواده مراجعه کرده و با طرح دادخواست حقوقی حق خود را طلب کند . اما برای این کار باید هزینه دادرسی مربوط به طلب مهریه را پرداخت کند . در صورتی که زوجه پولی بابت هزینه دادرسی نخواهد پرداخت کند باید فرمی با مضمون دادخواست اعسار از هزینه دادرسی را به همراه فرم مطالبه مهریه به دادگاه تقدیم کند . هنگام اثبات اعسار زوجه ، او از پرداخت هزینه دادرسی معاف خواهد شد .

 

در چه صورتی اموال مرد توقیف می شود :

به طور کلی هنگامی که شخصی به دیگری بدهکار باشد و خودش میلی به پرداخت بدهی نداشته باشد ، دادگاه اموال او را شناسایی کرده و آن ها را توقیف می نماید . مهریه هم برای مرد بدهی تلقی شده و هنگامی که مرد آن را پرداخت نکند زن می تواند برای توقیف اموال مرد اقدام کند و بعد از توقیف ، مرد اجازه ی دخل و تصرف در مال خود را نخواهد داشت .

اموال منقول و غیر منقول قابل توقیف :

-آپارتمان
-زمین

-سهام

-حساب سپرده

-حقوق

-ماشین

-تلفن همراه

-یک چهارم حقوق زوج

اموال غیر قابل توقیف :

-ودیعه مسکنی که با شان زوج متناسب باشد

-کتاب و دیگر ابزار علمی

-اثاثیه مورد نیاز برای زندگی

-وسایل کار فرد که برای امرار معاش از آن استفاده می کند

-آذوقه مورد نیاز

وکیل توقیف اموال :

برای مشاوره حقوقی در زمینه توقیف اموال برای مهریه می توانید با کارشناسان ما در زمینه دعاوی خانواده تماس گرفته و از او راهنمایی دریافت کنید . موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم آماده پاسخگویی به سوالات شما دوستان عزیز می باشد . برای مشاوره رایگان به صفحه ی تماس با ما مراجعه نمایید .

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *