انحلال شرکت :

شرکت ها اعم از شرکت های تجاری و غیر تجاری و همچنین موسسات ممکن است بعد از مدتی که شرکت را ثبت کرده اند به دلایل مختلفی خواستار انحلال شرکت باشند . در هنگام منحل شدن شرکت ، سمت از مدیر عامل و همینطور تمامی اعضای شرکت سلب می شود و به دلیل اینکه شرکت ممکن است بدهکاری و طلبکاری هایی داشته باشد و تسویه آن ها یک امر بسیار مهم و ضروری است ، یک نفر از اعضا به عنوان مدیر تصفیه از سوی هیئت مدیره شرکت انتخاب می شود . مدیر تصفیه تمامی بدهکاری ها را پرداخت و تمام مطالبات را دریافت می کند پس از آن تمامی دارایی های منقول و غیر منقول بین ذی نفعان و سهامداران شرکت تقسیم می شود . مدیر تصفیه به مدت یک سال زمان دارد تا تمام بدهی های شرکت را تصفیه کند و اگر به زمان بیشتری احتیاج داشته باشد باید آن را به صورت کتبی اعلام نماید .

دلایل انحلال شرکت :

شرکت ها به دو صورت اختیاری و اجباری منحل می شوند . انحلال اختیاری شرکت زمانی صورت می گیرید که شرکا به هر دلیلی مانند کمبود بودجه یا عدم توانایی در تصمیم گیری درباره شرکت تصمیم به انحلال آن می گیرند . اما انحلال اجباری دلایل مختلفی دارد که به آن ها اشاره می نماییم .

انحلال اجباری شرکت : 1- هنگامی که شرکا کاهش پیدا کنند و تنها یک نفر در راس امور قرار بگیرد فعالیت شرکت متوقف می شود . 2- هنگامی که سرمایه داران و شرکا شرکت نتوانند سرمایه مورد نیاز شرکت را تهیه کنند در این حالت شرکت ورشکست می شود . 3- هنگام ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها ، تاریخ فعالیت شرکت در اساسنامه شرکت درج می شود و شرکت تنها در مدت زمان مشخص شده می تواند فعالیت داشته باشد و پس از اتمام تاریخ فعالیت ، شرکت منحل می شود . 4- تمامی شرکت ها و موسسات برای هدف معینی تاسیس می شوند و شرکا پس از انجام هدف شرکت را منحل می کنند . به عنوان مثال یک شرکت جهت استخراج سنگ از یک معدن تاسیس شده و پس از استخراج از معدن منحل می شود .

مدارک لازم جهت انحلال شرکت :

برای انحلال شرکت باید تمامی شرکا راضی به منحل شدن شرکت باشند و حتی اگر یکی از شرکا صورتجلسه را امضا نکند شرکت منحل نمی شود . همچنین اگر یکی از شرکا در دسترس نبود ، شخصی دیگر در صورتی که وکالتنامه تام از او داشته باشد می تواند صورتجلسه انحلال شرکت را امضا کند .

  • آخرین تغییرات مندرج در روزنامه رسمی
  • اصل روزنامه کثیرالانتشار
  • مدارک شناسایی مدیر تصفیه در صورتی که خارج از سهامداران باشد
  • صورتجلسه انحلال شرکت که به امضای تمام اعضای شرکت و مدیر تصفیه رسیده باشد

هزینه ثبت انحلال :

هزینه انحلال شرکت های تجاری و غیر تجاری با هم یکسان و بالاتر از ثبت صورتجلسات تغییرات است . برای اطلاع دقیق از قیمت انحلال شرکت و همچنین مشاوره حقوقی انحلال شرکت با کارشناسان ما می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید . موسسه ثبتی و حقوقی دادگستران افخم با در نظر گرفتن شرایط و تصمیمات شما بهترین راهنمایی ها و مشاوره ها را به شما دوستان می دهد و شما را در امر تصمیم گیری می تواند کمک کند .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *