حتما برای همه ی ما پیش آمده که شاهد مرگ کسی بودیم که با او نسبتی داشته و از نزدیکانمان بوده است . مرگ مانند شتری است که دم در خانه ی همه می خوابد و ما باید آن را بپذیریم که چه زود چه دیر این اتفاق برای ما هم ممکن است پیش بیاید . یکی از کار های مهمی که در زمان مرگ فرد باید انجام شود رسیدگی به مایملک و روشن کردن تکلیف دارایی ها است . اول از همه باید دید وصیتنامه ی متوفی چگونه تنظیم شده و چه حق و حقوقی را برای بازماندگان در نظر گرفته است . همه ی این عوامل باید پس از صدور گواهی انحصار وراثت صورت گیرد . سوالی که در این جا مطرح می شود این است که این گواهی انحصار وراثت در چه شرایطی و در کجا صادر می شود ؟ برای یافتن پاسخ این سوال به ادامه مطلب توجه داشته باشید .

 

صدور گواهی انحصار وراثت :

در اینجا مراجع دارای صلاحیت برای صدور گواهی انحصار وراثت را مشخص می نماییم . اولین مرجع ، دادگاهی است که در نزدیکی محل سکونت متوفی قرار دارد . به عنوان مثال اگر شخصی در تهران زندگی میکند ، در شهر دیگری مثل یزد فوت کند یا اگر در تهران زندگی می کند اما اموالش در شهر دیگری است ، مرجع دارای صلاحیت برای صدور گواهی انحصار وراثت ، دادگاهی است که در نزدیکی محل اقامت وی در تهران بوده است . وراث متوفی فقط می توانند درخواست گواهی انحصار وراثت را بدهند و اگر تعداد وراث زیاد باشد نیاز به درخواست همگی نبوده و تنها درخواست یکی از آن ها کفایت می کند .

 

وراث چه کسانی هستند :

به کسانی که بعد از فوت متوفی ، دارایی های او به آن شخص می رسد ورثه ، وارث یا وراث می گویند . طبق قانون وراث به سه دسته طبقه بندی می شوند . چنانچه حتی یکی از طبقه ی قبل وجود داشته باشد نوبت به طبقات بعدی نخواهد رسید .

در طبقه ی اول همسر ، پدر ، مادر ، فرزندان و نوه ها جای دارند

در طبقه ی دوم پدربزرگ ، مادر بزرگ ، برادر ، خواهر ، برادرزاده و خواهر زاده جای دارند

و در طبقه ی آخر عمو ، عمه ، دایی ، خاله و فرزاندان آن ها هستند

مدارک لازم برای گرفتن گواهی حصر وراثت :

1 – گواهی فوت و شناسنامه متوفی : هنگامی که شخصی فوت می کند ، شناسنامه ی او توسط اداره ثبت احوال باطل شده و گواهی فوت صادر می گردد که همراه داشتن شناسنامه ی ابطال شده و گواهی فوت برای درخواست حصر وراثت الزامی است .

 

 

2 – مدارک شناسایی ورثه : اصل کارت شناسایی و شناسنامه ی تمامی وراث برای کنترل شدن توسط مدیر دفتر دادگاه حتما باید همراه درخواست کننده باشد .

3 – استشهادیه محضری : یک فرم از طرف دادگاه به وراث ارائه می شود که در آن باید نام تمامی آن ها ذکر شود و دو نفر که هم وراث و هم متوفی را می شناسند آن را امضا کنند و این امضا باید در دفترخانه اسناد رسمی تایید شود .

4 – مالیات بر ارث : وراث بعد از فوت متوفی باید یک لیست از تمام دارایی های او تهیه کرده و آن را به اداره دارائی محل سکونت متوفی تحویل دهند و رسید آن را دریافت کنند .

5 – وصیتنامه : اگر متوفی وصیتنامه داشته باشد همه ی کسانی که از او وصیتنامه ای دارند باید ظرف مدت مشخص شده از سوی دادگاه آن را تحویل دهند .

6 – دادخواست : پس از جمع آوری تمامی مدارک باید دادخواستی تنظیم شده و تمام مدارک به همراه دادخواست برای صدور گواهی حصر وراثت به دادگاه تقدیم شود .

وکیل انحصار وراثت :

شما می توانید برای مشاوره حقوقی با وکیل انحصار وراثت و همچنین تنظیم دادخواست برای صدور گواهی انحصار وراثت با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید .

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *