اثبات و انکار زوجیت :

دعوی انکار زوجیت و اثبات زوجیت ، جزء دعاوی هستند که می توان آن را در محاکم طرح نمود . این گونه دعاوی توسط یکی از زوجین علیه دیگری طرح شده و شخص در دادگاه خانواده به دنبال اثبات یا انکار آن می باشد .

انکار زوجیت :

اگر شخصی در دادگاه ، زوجیت خود با شخص دیگری را انکار کند و بعدا مشخص شود این انکار واقعیت نداشته ، یا اگر شخصی ادعا کند با فردی زوجیت دارد و دعوی حقوقی یا شکایت کیفری طرح کند ، طبق قانون حمایت خانواده (ماده 52) به 8 الی 90 روز حبس تادیبی یا به 10 تا 100 تومان جزای نقدی و یا به هر دو مجازات محکوم می شود .
برای مقابله با دعاوی انکار زوجیت 1- شما باید بعد از عقد نکاح سریعا آن را در یکی از دفاتر ثبت ازدواج به ثبت برسانید 2- اگر امکان دسترسی به دفاتر ثبت ازدواج نیست سعی کنید حتما تمامی مراحل در صورتجلسه ای مندرج شده و به امضای تمامی شهود و عاقد برسد 3- تا جایی که مقدور است همه ی شرایط ازدواج را در حضور شهود بیان کنید زیرا شهادت شهود یکی از دلایل اثبات زوجیت است .

البته انکار زوجیت در صورتی مجازات دارد و جرم محسوب می شود که در دادگاه مطرح شده باشد در غیر این صورت از نظر قانونی این عمل جرم شناخته نشده و مجازاتی نخواهد داشت .

اثبات زوجیت :

اثبات زوجیت در حالت اول هنگامی صورت می گیرد که زوجین عقد نکاح کرده باشند اما قبل از ثبت آن در دفاتر ازدواج ، زوج فوت کند . در این صورت زوجه با به همراه داشتن دلیل و مدرک به دادگاه خانواده رفته و دادخواستی علیه میت بنویسد . با توجه به اینکه زوج در قید حیات نیست و به دلیل ارث و مهریه ممکن است حق زوجه ضایع شود ، دادگاه این گونه پرونده ها را با دقت بررسی می کند .

حالت دوم اثبات زوجیت در عقد موقت است . برای اثبات زوجیت باید دادخواستی تحت عنوان اثبات زوجیت در عقد موقت را به دادگاه خانواده تقدیم کنید . دادگاهی صلاحیت رسیدگی به پرونده ی شما را دارد و آن را می پذیرد که در حوزه محل اقامت همسر شما باشد . برای نشانی شما می توانید آدرس محل کار یا خانه را در دادخواست بنویسید . اما توجه داشته باشید آدرسی را بنویسید که هم رفت و آمد شما آسان باشد و هم مطمئن شئید مدارک و اوراق ارسالی از سوی دادگاه به دست همسرتان خواهد رسید .

وکیل دعاوی انکار و اثبات زوجیت :

به دلیل حساس بودن و پر اهمیت بودن موضوع اثبات زوجیت طبق آیین نامه اجباری شدن وکالت ، برای طرح اینگونه دعاوی حتما باید وکیل داشته باشید . داشتن وکیل در پرونده ی اثبات زوجیت و یا انکار آن ، درصد موفقیت شما را بسیار افزایش داده و شما در وقت و هزینه ی خود صرفه جویی خواهید کرد . برای مشاوره حقوقی با وکیل متخصص در زمینه پرونده ها ی اثبات و انکار زوجیت شما می توانید با شماره های درج شده در سایت با ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید . وکلای خبره در زمینه پرونده های دادگاه خانواده آماده ی پاسخگویی به سوالات شما هستند . برای صحبت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری ، تماس گرفته با گرفتن وقت مشاوره با وکیل با تجربه در تهران ، ملاقات حضوری با وکلای ما را داشته باشید و در صورت لزوم از وکیل خوب برای پرونده ی خود استفاده کنید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *