اثبات نسب :

با پیوند زناشویی بین زن و مرد ممکن است انسانی متولد شود که در اصطلاح حقوقی به آن نسب می گویند و مبنای آن نکاح زن و شوهر می باشد . در واقع نسب ، رابطه ی حقوقی و خونی است که والدین را به فرزندان مربوط می کند .

اثبات نسب پدری به مراتب دشوار تر از اثبات نسب مادری است زیرا زن دوران زایمان و بارداری را به راحتی نمی تواند انکار کند و طبق قانون باید ظرف مدت حداکثر 15 روز پس از تولد نوزاد ، به ثبت احوال مراجعه کرده و برای او شناسنامه دریافت کنند این در حالی است که اثبات نسب مردان ، با توجه به آزادی برای ازدواج موقت و صیغه با دشواری های زیادی مواجه شده است . هرچند امروزه با پیشرفت علم و انجام آزمایشات مختلف می توان نسب پدری را اثبات کرد اما به دلیل گران بودن و در دسترس نبودن این آزمایشات ، همچنان اثبات کردن نسب پدری با سختی همراه است .

اماره قانونی :

اماره قانونی عبارت است از اوضاع و احوالی که به حکم قانون ، دلیل بر امری شناخته شود و از نظر قانونگذار اماره قانونی یکی از راه های اثبات نسب می باشد .

1-اماره قانونی نسب پدری در زمان زوجیت : نوزادی که در زمان نکاح و زوجیت متولد می شود طبق قانون متعلق به شوهر می باشد به شرط آنکه از زمان ازدواج زوجین تا زمان تولد نوزاد بیشتر از 10 ماه و کمتر از 6 ماه نگذشته باشد .

2-اماره قانونی نسب پدر در زمان جدایی در صورتی که مادر ازدواج نکرده باشد : طبق این قانون طفلی که بعد از جدایی والدین متولد شود ، اگر مادر ازدواج مجدد نکرده باشد و از تاریخ جدایی تا تولد طفل بیشتر از 10 ماه نگذشته باشد ، نوزاد متعلق به شوهر است .

3-اماره قانونی نسب پدری بعد از منحل شدن عقد نکاح که مادر مجددا ازدواج کرده باشد : اگر زن و شوهری از هم جدا شوند و زن مجددا ازدواج کند و طفل بعد از ازدواج دوم متولد شود ، اگر از تاریخ جدایی 10 ماه نگذشته و نکاح به 6 ماه رسیده باشد ، با توجه به اماره قانونی ، نوزاد به شوهر دوم تعلق دارد ( جز در مواردی که اماره قانونی قطعی دیگری خلاف آن را به اثبات برساند )

نکته : اگر امارات قانونی به شکلی باشد که طفل را به هر دو شوهر بتوان الحاق کرد ، می شود از طریق تشخیص پزشکی طفل را به یکی از دو پدر الحاق نمود .

دعاوی مربوط به اثبات نسب :

دلایل بسیاری برای اثبات نسب وجود دارد . به عنوان مثال می توان به گواهی ولادت از بیمارستان ، آزمایشات ژنتیک و شهادت شهود اشاره نمود . دعوی اثبات نسب از سمت فرزندان نسبت به والدین هم وجود داشته و فرزند می تواند نسبت به والدین خود دعوی اثبات نسب را طرح نماید و با اتکا به دلایل ، از دادگاه تقاضای صدور حکم نماید و پس از صدور حکم بتواند درخواست نفقه و ارث نماید .

وکیل پرونده اثبات نسب :

برای طرح دعاوی اثبات نسب و مشاوره حقوقی رایگان در این زمینه ، شما عزیزان می توانید با مشاوران حقوقی ما که متشکل از وکلای با تجربه و همچنین وکیل پایه یک دادگستری است تماس بگیرید تا بتوانید بهترین وکیل اثبات نسب در تهران را برای خود انتخاب نمایید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *