سوال:

سلام جناب وکیل، اگر مرد حکم قطعی مجوز ازدواج مجدد از دادگاه را بابت تمکین نکردن زن بگیرد و ازدواج کند . ایا همسر اول او به بهانه ازدواج او میتواند طلاق بگیرد؟ دیروز در دادگاه از یک وکیل پرسیدم گفت حق طلاق ایجاد میکند و تا اخر مهریه همسر اول را باید بدهی اصلا اینکار را انجام نده از رئیس شعبه دادگاه پررسیدم گفت اگر ازدواج با حکم دادگاه هم باشد برای همسرت که تمکین نکرده موارد عسر و حرج ایجاد میشود و راحت میتواند حکم طلاق بگیرد و از این موارد زیاد داشتیم و انوقت باید بعد طلاق مهری هاش را کامل بدهید بعضیها میگویند در شریط عقدنامه امده است که اگر مرد بدون رضایت زن ازدواج کند برای او حق طلاق ایجاد میشود و چون در این بند ازدواج با مجوز دادگاه استثنا نشده است حتی اگ ازدواج با مجوز باشد برای زن حق طلاق ایجاد میشود ایا این حرفها درست است؟ اگر ازدواج با حکم دادگاه حق طلاق به زنی که تمکین نمیکند میدهد اصلا چرا این مجوز را به مرد میدهند ؟ یعنی مردها هیچ حق و حقوقی درباره زنی که مهریه میگیرد و تمکین نمیکند ندارند؟

پاسخ:

طبق رای اصراری صادر شده از دیوان عالی کشور برای زن اول حق طلاق ایجاد میشود چون شرط مندرج در عقدنامه مقید به ازدواج مجدد با اجازه ی دادگاه نشده است.درنتیجه برای زن اول ازدواج مجدد بدون رضایت ایجاد حق طلاق میکند.چه با حکم دادگاه چه بدون حکم دادگاه البت درخصوص موقت و یا دائم بودن آن اختلاف نظر است و هنوز رویه ثابتی در این خصوص اتخاذ نگردیده.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *