پلمپ دفاتر تجارى: بر اساس ماده 6 قانون تجارت ایران هر تاجری از نظر قانونی ملزم است تا 4 دفتر ذیل را که در مورد هرکدام بحث خواهیم نمود و دفاتر تجاری نامیده می شوند را تهیه نماید و برای حسن انجام کار در اختیار خود داشته باشد. همچنین داشتن این دفاتر تجاری برای تنظیم امور تاجران و شرکت های تجاری لازم و مفید می باشد. مانند نگهداری از حساب ها، تعیین دارایی ها، محاسبه سود و زیان و تهیه نمودن ترازنامه بر اساس این دفاتر تجاری انجام می پذیرد. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی وکیل شرکت های تجاری کمک بگیرید.

پلمپ دفاتر تجارى

1) دفتر روزنامه :

طبق ماده 7 قانون تجارت هر تاجری باید تمام فعالیت های مالی خوداعم از داد و ستد، معاملات مربوط به اوراق و خرید و فروش و حتی مبالغی را که برای مخارج شخصی خود از حساب شرکت برداشت می نماید را در دفاتر روزنامه ثبت نماید.

2) دفتر کل :

طبق ماده 8 قانون تجارت هر تاجر باید به طور معمول هفته ای یک بار تمامی معاملات خود را از دفتر روزنامه استخراج نماید و پس از دسته بندی آنها، هر دسته را در صفحه ی مخصوصی از دفتر کل به ثبت برساند.

3) دفتر دارایی :

طبق ماده 9 قانون تجارت هر تاجر موظف است در هر سال تمامی دارایی ها و اموال منقول و همچنین غیر منقول خود و تمامی مطالبات آن سال گذشته را به صورت دقیق مشخص نماید و در دفتر دارایی به ثبت و امضاء برساند. و هر ساله باید این کار را تا 15 فروردین به انجام برساند.

4) دفتر اندیکس ( کپیه ):

طبق ماده 10 قانون تجارت هر تاجری باید تمامی نامه های وارده و صادره، تماس ها، صورت حساب ها و فاکتور ها ی خود را در دفتر اندیکس و یا کپیه به ترتیب و بر اساس تاریخ به ثبت برساند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پلمپ دفاتر تجاری برای اشخاص حقیقی

تکمیل فرم اظهارنامه پلمپ دفاتر از اینترنت و مهر و امضاء شده
کپی کارت ملی متقاضی
کپی پروانه کسب یا مجوز فعالیت کسبی

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پلمپ دفاتر تجاری برای  اشخاص حقوقی

کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل با مهر شرکت
در یافت فرم اظهارنامه از اینترنت و تکمیل آن
کپی روزنامه رسمی
کپی آخرین تغییرات ثبتی شرکت در روزنامه رسمی

مراحل درخواست پلمپ دفاتر تجاری در پورتال اداره ثبت شرکت ها

طبق ماده 11 و 12 قانون تجارت دفاتر روزنامه، کل و دارایی باید توسط اداره ثبت شماره گذاری، امضاء و پلمپ گردند. در غیر این صورت دارای اعتبار و سندیت نمی باشند.

برای انجام پلمپ دفاتر تجار باید از طریق سامانه ثبت شرکت ها به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir در قسمت پلمپ دفاتر تجاری مراجعه نمایند. و اطلاعات خود شامل اطلاعات نوع شخص متقاضی، تابعیت و اطلاعات تماس را به عنوان متقاضی در این سامانه به ثبت برسانند.

همچنین قسمت شروع سال و ماه مالی را نیز در این سامانه تکمیل نمایید. منظور از شروع سال و ماه مالی، گزینش آن ها بر اساس مراتب مشخص گردیده در اساسنامه ثبت شخصیت حقوقی آن می باشد و پی از ثبت آن در سامانه تاریخ پایان سال مالی نیز توسط سامانه محاسبه می گردد. این نکته را در نظر داشته باشید که تاریخ ثبت شخصیت حقوقی و تقاضای پلمپ مبنای شروع ماه و سال و روز مالی نیست!

پس از تکمیل اطلاعات و سایر مراحل خواسته شده توسط سامانه، باید فر اظهارنامه آن قسمت را نیز تکمیل نمایید و یک نمونه از آن پرینت بگیرید.

ثبت نام به پایان رسید. در صورتی که اطلاعات را به درستی در سامانه به ثبت رسانده باشید و مورد تایید کارشناسان مربوطه نیز قرار بگیرد، پیگیری درخواست شما از طریق این سامانه امکان پذیر است و موارد مربوط به اطلاعات تماس شما ارسال می گردد.

پس از آن لازم است تا پرینت اظهارنامه خود را که در بالا گفته شد، به همراه مدارک گفته شده به اداره ثبت ارسال کنید تا پس از آن دفاتر پلمپ به ادرسی که در سامانه معین نمودید توسط اداره پست ارسال گردد. برای انجام کلیه مراحل و به طور کل امور تجاری خود می توانید از یک وکیل پایه یک دادگستری تئسط سازمان ما بهره مند شوید. کافیست که با ما تماس بگیرید.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *