مهریه عندالاستطاعه: گاهی زوجین برای پیشگیری از اقدام به مطالبه مهریه از طرف زوجه بلافاصله بعد از عقد مهرینه به صورت عندالاستطاعه تعیین می گردد. در اینگونه مهریه برای مطالبه مهریه توسط زن یک شرط وجود دارد و آن توانایی مالی مرد و امکان پرداخت نمودن مهریه می باشد. درواقع زن برای مطالبه یا وصول مهریه از طرف شوهر خود باید توانایی او در پرداخت مهریه را ثابت نماید.

مهریه عندالاستطاعه

مطالبه مهریه عندالاستطاعه

بر اساس ماده 10 قانون مدنی در کشور ما تعیین مهریه عندالاستطاعه بر اساس توافق طرفین در هنگام ازدواج چه دایم و چه موقت قابل اجرا می باشد. در صورت تهیین اینگونه مهریه زن نمی تواند هر زمان که خواست مهریه خود را از همسرش طلب نماید و لازمه مطالبه مهریه او اثبات توان مالی مرد در پرداخت مهریه می باشد که همسرش با در نظر گرفتن مستثنیات دین توان پرداخت این مقدار مبلغ را دارد یا خیر. برای کسب اطلاعات بیشتر از یک وکیل پایه یک دادگستری کمک بگیرید.

 

استعلام داراییهای مرد ازطریق دادگاه

گاهی پیش می آید که مرد اموال خود را از همسرش مخفی نماید در ای صورت زن می تواند بر اساس قانون در خواست استعلام اموال همسر خود را نماید و به این ترتیب امکان اخذ استعلام از بانک مرکزی و همین طور وسازمان ثبت اسناد و املاک و نیز اداره راهنمایی ورانندگی برای اطلاع یافتن از دارایی های مرد وجود دارد.

به این ترتیب و برای مطالبه مهریه، زوجه باید به دفتر رسمی ازدواجی که ازدواج او و همسرش به ثبت رسیده است مراجعه نماید و در خواست صدور اجراییه را به سردفتر آن ارایه نماید. با درخواست وکیل مهریه زن سردفتر ازدواج اجراییه را صادر نموده و به مرد آن را ابلاغ خواهد نمود. و به این ترتیب مرد مکلف به پرداخت مهریه همسر خود می باشد. در صورت امتناع مرد از پرداخت مهریه به همسر خود همان طور که گفته شد اموال او از سازمانهای مذکور استعلام شده و برای مطالبه مهریه توقیف خواهد شد.

 

حق حبس در مهریه عندالاستطاعه

یکی دیگر از موضوعات مهمی که در مهریه عندالاستطاعه مطرح می شود، استفاده از حق حبس توسط زن می باشد. البته استفاده از حق حبس، به شرط باکره بودن زوجه می باشد. بر این اساس زن می تواند تا زمانی که مرد اقدام به پرداخت مهریه او نماید از تمکین جهت انجام وظایف زناشویی امتناع نماید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که در مهریه عندالاستطاعه اگر مذد توانایی مالی پرداخت مهریه را نداشته باشد زن نمی تواند از حق حبس استفاده نماید و تمکین خاص را منوط به پرداخت مهریه نماید. زیرا مشخص نیست که مرد چه زمانی استطاعت مالی برای پرداخت مهریه را به دست خواهد آورد و این با فلسفه ازدواج مغایرت خواهد داشت. و تنها زمانی که مرد توان پرداخت مهریه را داشته باشد زن می تواند از حق حبس استفاده نماید و تا زمان مطالبه مهریه از رابطه جنسی خودداری نماید. البته حق حبس

 

مدارک لازم جهت مطالبه مهریه عندالاستطاعه

  • سند ازدواج و یا یک رونوشت از آن
  • کارت ملی و شناسنامه
  • مدارک اثبات دارایی های مرد
  • و در صورتی که پرونده توسط وکیل پیگیری می شود وکالتنامه وکیل

توصیه می شود قبل ازهرگونه اقدام حقوقی و یا قراردادی مانند ازدواج با وکیل متخصص برای مشاوره حقوقی اقدام نمایید. این موضوع می تواند از بروز مشکلات بعدی جلوگیری نماید.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *