عسر و حرج به معنای سختی و مشقت می باشد و در صورتی که ادامه دادن به زندگی مشترک برای زوجه موجب عسر و حرج گردد طوری که ادامه ی زندگی برای آن امکان پذیر نباشد، زن می تواند بر این اساس به دادگاه تقاضای طلاق خود را اعلام نماید. گاهی طلاق غیابی نیز بر این اساس امکان پذیر می باشد. زوجه باید قبل از مراجعه به دادگاه از مشاوره حقوقی در این زمینه بهره مند گردد.

عسر و حرج

البته بهترین کار استخدام وکیل عسر و حرج می باشد. در صورتی که عسر و حرج زوجه در دادگاه ثابت شود زوج باید همسر خود را طلاق دهد.

 

نفی عسر و حرج

عسر و حرج مصادیق فراوانی دارد و تنها در مورد طلاق نمی باشد مانند شخصی که روزه گرفتن برای آن سخت و مشکل است و انجام این کار از گردن او ساقط می گردد و به این قاعده نفی عسر و حرج می گویند. در مورد طلاق نیز قانونگذار این حق را به طوجه داده است تا بر اثر سختی و مشقت به زندگی مشترک خود با همسرش پایان دهد و قاعده ی نفی عسر و حرج شکل بگیرد.

 

طلاق به دلیل عسر و حرج

بر اساس ماده 1119 و 1129 و 1130 در قانون مدنی ایران و در صورت امکان شرایط مقرر، امکان تقاضای طلاق از طرف زوجه وجود دارد. مورد عسر و حرج در ماده 1130 مورد بحث قرار گرفته است و همچنین احراز آن بر عهده ی دادگاه می باشد.

بر اساس ماده 1130 در قانون ذکر شده، عسر و حرج توسط قانونگذار اینگونه تعریف گشته است: عسر و حرج یعنی به وجود آمدن شرایطی که در آن ادامه ی زندگی برای زوجه امکان پذیر نباشد و همرا با مشقت و تحمل آن مشکل باشد.

 

مصادیق عسر و حرج

همانطور که متوجه شدید عسر و حرج دارای مفاهیم عرفی می باشد و به همین جهت قانون گذار به  عنوان نمودن مصداق های تمثیلی آن پرداخته است. یکی از مثال های عنوان شده می تواند سوءِرفتار مرد با همسرش باشد. در اینجا به مصادیق تمثیلی دیگر از مفهوم عسر و حرج می پردازیم.

  1. ترک نمودن بدون عذ موجه خانواده توسط مرد به مدت 6 ماه متوالی و یا 9 ماه متناوب
  2. مبتلا بودن مرد به بیماری های صعب‌العلاج مسری و یا روانی مانند ایدز
  3. اعتیاد مرد به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی و امتناع او از ترک آنها
  4. محکومیت مرد به حبس به مدت 5 سال و یا بیشتر
  5. سوءِرفتار مانند فحاشی و یا ضرب و جرح  مرد نسبت به همسر خود زمانی که به طور مستمر انجام شود و ادامه ی این وضعیت برای زن امکان پذیر نباشد

 

اثبات عسر و حرج

نکته ی بسیار مهمی که در طلاق به دلیل عسر و حرج توسط زوجه میسر می شود، اثبات مصادیق عسر و حرج در دادگاه می باشد تا قاضی حکم طلاق را صادر نماید. به طور مثال اگر زوجه به دلیل اعتیاد شوهرش اعلام عسر و حرج و درخواست طلاق نماید،سوابق بستری شدن مرد در کمپ‌های ترک اعتیاد و موارد دیگری از این دست نیاز خواهد بود. اثبات عسر و حرج توسط زوجه بر اساس سوءِرفتار مرد آسان تر خواهد و بر اساس سوابق شکایت زوجه از زوج شکل می گیرد. در این خصوص و برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با یک تماس از مشاوره حقوقی موسسه ما بهره مند شوید و یا با استخدام یک وکیل پایه یک دادگستری از وکلای با تجربه ما امور خود را به راحتی به انجام برسانید.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *