وکیل شرکت های تجاری: در قوانین تجارت ایران تعریف مشخصی از شرکت های تجاری نیامده است و تنها به اقسام مختلف شرکت های تجاری اشاره شده است که در ماده 20 باب سوم قانون تجارت به آنها اشاره شده است که در ادامه به معرفی این اقسام خواهیم پرداخت.

وکیل شرکت های تجاری

حتی در قوانین تجارت کشور فرانسه نیز که الگوی تجارت ما بوده نیز شرکت تجاری تعریف نشده است. البته این موضوع منطقی به نظر می رسد زیرا در ماده 1832 قانون مدنی این کشور شرکت به طور کلی مورد تعریف و بررسی قرار گرفته است و در این حالت قانون گذار کشور فرانسه نیاز و ضرورتی به توضیح جدا از شرکت تجاری ندیده است. هر چند آنچه در قاون مدنی کشور ایران در تعریف شرکت آمده با مباحث حقوق تجارت دارای تفاوت می باشد به این صورت که شرکت در حقوق تجارت ایران دارای ریشه اروپایی و شرکت در حقوق مدنی بر موازین فقهی متکی می باشد.

انواع شرکتهای تجاری

همان طور که گفته شد در قوانین تجارت ایران بر اقسام مختلف شرکت های تجاری اشاره شده است به این ترتیب که شرکتهای تجاری بر هفت قسم به شرح زیر طبقه بندی شده است.

  1. شرکتهای سهامی که خود بر دو قسم شرکت سهامی خاص و شرکت سهامی عام می باشد
  2. شرکتهای با مسؤلیت محدود
  3. شرکتهای تضامنی
  4. شرکتهای نسبی
  5. شرکتهای مختلط غیر سهامی و شرکتهای مختلط سهامی
  6. شرکتهای تعاونی تولید و مصرف
  7. وکیل و مشاور حقوقی شرکت ها و موسسات

حوزه خدمات وکیل شرکت های تجاری به شرکت های تجاری

در اختیار داشتن مشاوره حقوقی و وکیل شرکت های تجاری از اهمیت بالایی برخوردار است. وکیل شرکت های تجاری می تواند در دو حوزه به موسسات و شرکت های تجاری خدمت رسانی نماید.

در درجه اول فعالیت های وکیل شرکت های تجاری در زمینه امور حقوقی آن شرکت تجاری می باشد. به طور مثال تنظیم صورتجلسه ها یا نظارت بر برگزاری صحیح مجمع سالیانه شرکت تجاری در شرکت های دسته اول یعنی شرکت های سهامی خاص و شرکت های سهامی عام.

در مورد دوم می تواند مدیریت صحیح و کارآمد حقوقی ارتباط با مشتریان و افراد خارج از شرکت تجاری را انجام دهد. به طور مثال زمانی که یک شرکت تجاری یک قرار داد تجاری با پیمانکاری منعقد می نماید و یا برای آن شرکت تجاری مشاوری را استخدام میکند، نیازمند یک وکیل می باشد تا به جهت حفظ منافع شرکت شیوه ی صحیح و قانونی عقد قرارداد را به انجام برساند.

نتیجه گیری

برای رسیدگی در دعاوی مالی و تجاری از مشاوره وکلایی بهره مند شوید که به لحاظ تجربه در زمینه حقوق تجارت و پرونده های تخصصی امور تجاری دارای سابقه درخشان و پرباری هستند. وکیل متخصص در امور تجاری می بایست در رشته حقوق تجارت بین الملل، پرونده های حقوق نفت و گاز و یا اختلافات شرکتهای تجاری و پرونده های نفتی، شرکت های حمل و نقل زمینی و هوایی و غیره دارای تخصص باشد.

وکیل شرکت های تجاری باید در امور تجاری متخصص بوده و الزاما در زمینه های قوانین تجارت بین الملل، شرکت های حمل و نقل زمینی و هوایی، حقوق نفت و گاز و … متخصص باشد. برای واگذاری امور تجاری خود از وکلای با تجربه ترجیها وکیل پایه یک دادگستری در زمینه حقوق تجارت بهره مند شوید.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .